Hra o trůny po roce: Ještě že je už za námi, zní ze zahraničí. Osmá řada prý zničila odkaz

21. 5. 2020 11 387×1054 světlý/tmavý vzhled

Možná tomu ani nebudete chtít věřit, ale od premiéry finální sezóny kdysi kultovního seriálu Hra o trůny 91 % uplynul teprve rok. Závěrečná epizoda Železný trůn dorazila na obrazovky 19. května 2019. Připomínají to různá ohlédnutí, která nyní s odstupem času zveřejnily některé zahraniční servery. Zdá se z nich, že se Západozemí rychle vytrácí z povědomí diváků, jenž na dříve populární příběh nehledí zrovna s nadšením.

Foto: Home Box Office

Tyrion a Varys byli najednou hrozně hloupí, píše třeba britský tabloid Metro. V ničivé apokalyptické bitvě zemřela jen jedna důležitá postava. Z Daenerys Targaryen se stal Hitler. Osmá série byla uspěchaná, ze všech ženských postav se staly záporačky nebo femme fatale, nyní na tom už ale nezáleží. Dědictví Hry o trůny bylo totiž navždy pošlapáno a nikdo s tím už nic neudělá.

Anatomie selhání: Hra o trůny udělala zásadní chyby mnohem dřív, než si mnozí diváci všimli

Pozná se to prý podle toho, že o jiných ukončených seriálech typu Teorie velkého třesku 89 % či Přátel 89 % vedou fanoušci dodnes nadšené internetové diskuze. Ke Hře o trůny se však nejspíš nevrátí – každý skvělý moment ze starších řad jim bude kazit vědomí, kam seriál nakonec dospěje. Věrnost diváků odměnil tak, že se stal vlastní parodií.

Foto: Home Box Office

To jsou tvrdá slova, ozývají se však z mnoha dalších stran. Na serveru io9 vyšel velmi podobný komentář s jasným poselstvím: největší televizní seriál všech dob je pryč a každému je to jedno. Zůstalo jen prázdno. Jedna z citovaných osob dokonce vyjádřila radost z toho, že Hra o trůny opustila obrazovky. Zaslouží si ale celý příběh tak příkrý odsudek jen kvůli slabému závěru?

Nemyslí si to všichni. Podle článku z CNETu sice osmá řada odkaz seriálu poskvrnila, nedokázala ho však zničit. Smrt Neda Starka, Rudá svatba, Hodor držící své dveře… všechny podobné slavné momenty se zapsaly často i do povědomí těch, kdo sami historii válek v Západozemí (a Essosu) nesledovali.

Foto: Home Box Office

Fanoušci prý měli mnohdy až příliš velká očekávání – nebo také očekávání, která jednoduše nebyla naplněna. Na druhou stranu autor článku považuje za smutné, že diváci prokázali větší zájem než samotní tvůrci David Benioff   a D. B. Weiss  . Věta prvního jmenovaného, že Daenerys tak nějak zapomněla na Eurona a jeho flotilu (která předtím zničila její vlastní loďstvo) už právem zlidověla.

Hra o trůny: V čem se knižní Dorne liší od seriálu a proč byli čtenáři rozzlobení

Ještě smířlivější tón použil server Screen Rant. Podle něj diváci rádi zapomínají, že už sedmá řada vykázala prakticky všechny chyby, které byly později vytýkány osmé. Žádná z epizod závěrečné sezóny prý nedosáhla takové úrovně popírání veškeré logiky jako třeba hon na nemrtvého za Zdí. Podobně i pátá série pokazila celou dějovou linku v Dorne, kterou výrazně okleštila oproti knihám. Reakce fanoušků v těchto případech ale zdaleka nebyly tak nekompromisní.

Foto: Home Box Office

Screen Rant také obhajuje některé kontroverzní zvraty typu Jaimeho návratu za Cersei či Daenerysina vypálení Králova přístaviště. Vzhledem k předchozímu vývoji zmíněných charakterů prý dávají smysl.

A co si z toho všeho odnést? Máme-li nyní vyjádřit vlastní názor, nepřijde nám, že by byla Hra o trůny úplně mrtvá. Svědčí o tom už sám fakt, že i rok po premiéře finální série stále budí kontroverze. Spisovatel George R. R. Martin   stále pracuje na knižní sérii Píseň ledu a ohně, která se stala pro seriál předlohou a na obrazovky se pomalu chystá prequel House of the Dragon  , věnovaný dějinám Západozemí pod vládou dynastie Targaryenů.

Foto: Home Box Office

Na druhou stranu si nemyslíme, že by se kdy na samotný závěr příběhu Hry o trůny začalo vzpomínat v dobrém. Existují seriály, které udržely vysokou laťku kvality až do posledního okamžiku – třeba Breaking Bad 92 % je perfektním případem. Nemyslíme si však, že by jakékoli množství nostalgie a časového odstupu dokázalo osmou řadu postupem času zabarvit do růžova.

Hra o trůny: O čem bude seriál House of Dragon? Shrnuli jsme stručně historii Targaryenů

Popravdě nejspíš skončíme čtvrtou sezónou, pokud se někdy ke znovuzhlédnutí seriálu dostaneme.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (10 komentářů)  

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

5. 3. Aleš 574

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

1. 10. Aleš 13300

10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

4. 10. Aleš 2266

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

20. 11. Aleš 7242

Krakenova smrt i zkáza X-Men: 7 epických filmových scén, kterých jsme se nikdy nedočkali.

11. 10. Aleš 206

Liga spravedlnosti: Zack Snyder nevzal peníze, na konci snímku přijde cameo nějakého hrdiny

Dnes Aleš 36

Strážci Galaxie: Režisér musel bojovat za Draxova herce, studio si jím nebylo jisté

Včera Aleš 46

Daniel Radcliffe: Točit divné filmy bylo osvobozující, za výkon v prvních Potterech se stydím

22. 2. Aleš 174

Mortal Kombat: Akční adaptace slavné videoherní série se představila prvním trailerem

19. 2. Aleš 66

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348