Hra o trůny po roce: Ještě že je už za námi, zní ze zahraničí. Osmá řada prý zničila odkaz

21. 5. 2020 13 853×1759 světlý/tmavý vzhled

Možná tomu ani nebudete chtít věřit, ale od premiéry finální sezóny kdysi kultovního seriálu Hra o trůny 91 % uplynul teprve rok. Závěrečná epizoda Železný trůn dorazila na obrazovky 19. května 2019. Připomínají to různá ohlédnutí, která nyní s odstupem času zveřejnily některé zahraniční servery. Zdá se z nich, že se Západozemí rychle vytrácí z povědomí diváků, jenž na dříve populární příběh nehledí zrovna s nadšením.

Foto: Home Box Office

Tyrion a Varys byli najednou hrozně hloupí, píše třeba britský tabloid Metro. V ničivé apokalyptické bitvě zemřela jen jedna důležitá postava. Z Daenerys Targaryen se stal Hitler. Osmá série byla uspěchaná, ze všech ženských postav se staly záporačky nebo femme fatale, nyní na tom už ale nezáleží. Dědictví Hry o trůny bylo totiž navždy pošlapáno a nikdo s tím už nic neudělá.

Anatomie selhání: Hra o trůny udělala zásadní chyby mnohem dřív, než si mnozí diváci všimli

Pozná se to prý podle toho, že o jiných ukončených seriálech typu Teorie velkého třesku 89 % či Přátel 89 % vedou fanoušci dodnes nadšené internetové diskuze. Ke Hře o trůny se však nejspíš nevrátí – každý skvělý moment ze starších řad jim bude kazit vědomí, kam seriál nakonec dospěje. Věrnost diváků odměnil tak, že se stal vlastní parodií.

Foto: Home Box Office

To jsou tvrdá slova, ozývají se však z mnoha dalších stran. Na serveru io9 vyšel velmi podobný komentář s jasným poselstvím: největší televizní seriál všech dob je pryč a každému je to jedno. Zůstalo jen prázdno. Jedna z citovaných osob dokonce vyjádřila radost z toho, že Hra o trůny opustila obrazovky. Zaslouží si ale celý příběh tak příkrý odsudek jen kvůli slabému závěru?

Nemyslí si to všichni. Podle článku z CNETu sice osmá řada odkaz seriálu poskvrnila, nedokázala ho však zničit. Smrt Neda Starka, Rudá svatba, Hodor držící své dveře… všechny podobné slavné momenty se zapsaly často i do povědomí těch, kdo sami historii válek v Západozemí (a Essosu) nesledovali.

Foto: Home Box Office

Fanoušci prý měli mnohdy až příliš velká očekávání – nebo také očekávání, která jednoduše nebyla naplněna. Na druhou stranu autor článku považuje za smutné, že diváci prokázali větší zájem než samotní tvůrci David Benioff   a D. B. Weiss  . Věta prvního jmenovaného, že Daenerys tak nějak zapomněla na Eurona a jeho flotilu (která předtím zničila její vlastní loďstvo) už právem zlidověla.

Hra o trůny: V čem se knižní Dorne liší od seriálu a proč byli čtenáři rozzlobení

Ještě smířlivější tón použil server Screen Rant. Podle něj diváci rádi zapomínají, že už sedmá řada vykázala prakticky všechny chyby, které byly později vytýkány osmé. Žádná z epizod závěrečné sezóny prý nedosáhla takové úrovně popírání veškeré logiky jako třeba hon na nemrtvého za Zdí. Podobně i pátá série pokazila celou dějovou linku v Dorne, kterou výrazně okleštila oproti knihám. Reakce fanoušků v těchto případech ale zdaleka nebyly tak nekompromisní.

Foto: Home Box Office

Screen Rant také obhajuje některé kontroverzní zvraty typu Jaimeho návratu za Cersei či Daenerysina vypálení Králova přístaviště. Vzhledem k předchozímu vývoji zmíněných charakterů prý dávají smysl.

A co si z toho všeho odnést? Máme-li nyní vyjádřit vlastní názor, nepřijde nám, že by byla Hra o trůny úplně mrtvá. Svědčí o tom už sám fakt, že i rok po premiéře finální série stále budí kontroverze. Spisovatel George R. R. Martin   stále pracuje na knižní sérii Píseň ledu a ohně, která se stala pro seriál předlohou a na obrazovky se pomalu chystá prequel House of the Dragon  , věnovaný dějinám Západozemí pod vládou dynastie Targaryenů.

Foto: Home Box Office

Na druhou stranu si nemyslíme, že by se kdy na samotný závěr příběhu Hry o trůny začalo vzpomínat v dobrém. Existují seriály, které udržely vysokou laťku kvality až do posledního okamžiku – třeba Breaking Bad 92 % je perfektním případem. Nemyslíme si však, že by jakékoli množství nostalgie a časového odstupu dokázalo osmou řadu postupem času zabarvit do růžova.

Hra o trůny: O čem bude seriál House of Dragon? Shrnuli jsme stručně historii Targaryenů

Popravdě nejspíš skončíme čtvrtou sezónou, pokud se někdy ke znovuzhlédnutí seriálu dostaneme.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (17 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: