Top Gun: Armáda snímek využila k propagandě, režiséra během natáčení třikrát vyhodili

27. 5. 2020 3 692×13 světlý/tmavý vzhled

Už letos v prosinci by měl do kin dorazit snímek Top Gun: Maverick  , který po bezmála pětatřiceti letech naváže na slavnou jedničku 68 %. Máme tudíž ideální příležitost ohlédnout se za kultovním úvodním filmem a třeba se o něm i dozvědět nějaké nové zajímavosti. Některé obzvlášť šťavnaté jsme pro vás vybrali do tohoto článku.

Spolupráce s námořnictvem

Foto: Paramount Pictures

Filmaři se při natáčení Top Gunu dočkali podpory americké armády, která nicméně nebyla úplně zadarmo. Paramount sice získal přístup ke skutečným stíhačkám a letadlovým lodím jen za 1,8 milionu dolarů, tvůrci však museli každou verzi scénáře posílat do Pentagonu ke kontrole.

Top Gun: Maverick čelí kontroverzím kvůli změněným vlajkám na bundě

Námořnictvo totiž chtělo, aby ho snímek vyobrazil v co nejlepším světle. Smrt Goose v závěru musela být prý změněna – hrdina měl původně zahynout při srážce za letu, ve finální verzi filmu se mu však stala osudnou nevydařená katapultace. Úvodní letecká bitva se pak měla odehrávat nad Kubou, než ji armáda přemístila do mezinárodních vod.

Vojáci prý také ze scénáře vyškrtali řadu nadávek.

Strýček Sam vás potřebuje

Foto: Public Domain

Po premiéře pak námořnictvo úspěšný trhák pořádně propagandisticky využilo. Návštěvníci kin si podle Los Angeles Times mohli promluvit se skutečnými armádními náboráři přímo před vchodem do kina. Zájem mezi mladými se prý skutečně vlivem snímku zvedl, podle některých zdrojů prý až pětinásobně.

Rok po premiéře Top Gunu navíc námořnictvo zveřejnilo zbrusu nové reklamní video, které mnoha záběry snímek připomínalo a hudba k němu zněla hodně jako Danger Zone ze soundtracku.

Versus realita

Foto: Paramount Pictures

Pilotská škola U.S. Navy Fighter Weapons School, které se říká Topgun, mimochodem skutečně existuje. Vzhledem k popularitě filmu ale přijala kuriózní opatření a pokutuje každého, kdo se odváží ocitovat některou slavnou hlášku. Za tento bizarní prohřešek zaplatíte pět dolarů, tedy zhruba 125 korun.

Top Gun ukázal nové postavy. Tom Cruise prý potřeboval speciální povolení od námořnictva

Aby akční scény působily věrohodně, nechal je režisér Tony Scott   natáčet těmi členy štábu, kteří měli zkušenosti s tvorbou dokumentárních filmů. Přesto v Top Gunu letečtí nadšenci najdou spoustu prohřešků proti realističnosti – třeba nepřátelské stíhačky MiG jsou ve skutečnosti americká letadla Northrop F-5F nabarvená načerno. Neexistuje také například žádná Top Gun Trophy.

Za zmínku ale stojí i smutný fakt, že si natáčení vyžádalo jeden opravdový lidský život. Pilot Art Scholl narazil do hladiny Tichého oceánu a snímek je proto věnovaný jeho památce.

Režiséra třikrát vyhodili

Foto: Paramount Pictures

Top Gun režíroval Tony Scott, bratr dalšího známého filmového tvůrce Ridleyho Scotta  . V době vzniku snímku neprožíval zrovna nejlepší období své kariéry a místo prý získal jen proto, že natočil efektní reklamu na auto. V komerčním klipu pro Saab si totiž zahrála i stíhačka – a producenti měli jasno.

Spolupráce se však neobešla bez komplikací. Tony Scott dostal během natáčení hned třikrát padáka. Jednou prý proto, že podle studia Paramount vypadala Kelly McGillis   tak trochu jako prostitutka, zatímco režisérovi přišla prostě krásná. Snímek také hodně přetáhl svůj původně plánovaný rozpočet.

Víc lásky

Foto: Paramount Pictures

Kelly McGillis je mimochodem ve skutečnosti o něco vyšší než Tom Cruise, představitel hlavního hrdiny Mavericka. Tvůrci ale zamilovanou dvojici zabírali takovým způsobem, aby rozdíl ve výšce nešel poznat.

E.T. – Mimozemšťan: Tvůrci vystřihli Harrisona Forda, v roce 2002 smazali policistům pušky

Ve filmu také původně chyběla scéna, v níž spolu skončí obě postavy v posteli. Tvůrci ji přidali až v druhém sestřihu, když po ní zkušební publikum volalo. Podobně byla dotočena i scéna, kde Maverick bez trička hraje volejbal, zjevně se záměrem potěšit fanynky Toma Cruise  . Holt hlas lidu, hlas Boží.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: