Truhla mrtvého muže: Jack Sparrow nebyl náčelníkem poprvé. Málem zastřelil drzou slepici

9. 6. 2020 4 364×25 světlý/tmavý vzhled

Barbossa padl, Černá perla se vrátila kapitánovi Jackovi Sparrowovi a Will s Elizabeth plánovali svatbu. Zdálo se, že příběh Pirátů z Karibiku klidně může úvodním snímkem i skončit. Film ale vydělal slušný balík a tvůrci stále schovávali v rukávu pár zajímavých nápadů. S Truhlou mrtvého muže 74 % se jim podařil husarský kousek – natočili důstojné pokračování, které v lecčem překonalo slavný originál.

1) Co dělaly postavy v mezičase

Foto: Falcon

Potíž představoval už jen výše zmíněný fakt, že příběh zdánlivě uzavřel všechny charakterové linky. Will a Elizabeth se mohli vzít a Jack se znovu stal kapitánem milované Perly. Truhla mrtvého muže však odhalila, že mají všichni hrdinové i po zlomení kletby pořád své kostlivce ve skříni.

Prokletí Černé perly: První Piráti ovlivnili Pána prstenů. Jack mohl skončit s useknutým nosem

Černou perlu vyzdvihl pro Jacka z hlubin Davy Jones, který teď bude po pirátovi žádat splátku. Sparrow začíná mít větší a větší strach. Stále navíc utíká před komodorem Jamesem Norringtonem, který Jacka skoro dostihne u pobřeží Libye. Pak ale přijde hurikán, zničí Norringtonovu loď a ponížený komodor rezignuje. Do Port Royal pak doráží lord Cutler Beckett, který situaci zkomplikuje i pro nastávající novomanžele Willa a Elizabeth.

Foto: Falcon

To vše se dá vyvodit ze samotného snímku, dáváte-li při sledování dobrý pozor.

Nejspíš ale netušíte, že studio Disney rozšířilo příběh Pirátů z Karibiku třeba i skrze komiksy. Z nich se například dozvíme, že Will a Jack vedli mezi oběma filmy revoluci proti jednomu guvernérovi a Norrington málem chytil Sparrowa i v Tortuze, kam se za tímto účelem vydal v přestrojení.

2) Pustý ostrov, rasizmus a kanibalové

Foto: Falcon

Taky vám přišlo divné, že Pelegostové učinili Jacka náčelníkem a že pirát docela dobře ovládal jejich řeč na to, že zjevně strávil na ostrově kanibalů jen krátký čas? Tak to vás možná překvapí, že Sparrow už v minulosti jednou těmto divochům vládl. Zmínil to ostatně už v Prokletí Černé perly 84 %, když si povídal s britskými vojáky Mullroyem a Murtoggem.

Ostrov Pelegostů si zahrála Dominica, kde filmaři prý pro účely natáčení vybudovali nové cesty. Nemohli také sehnat dost lůžek v místních hotelech, takže převáželi den co den některé členy štábu lodí či letecky.

Foto: Falcon

Pelegostové samotní se pak stali asi nejkontroverznějším prvkem snímku. Dobové recenze nezřídka považovaly vyobrazení domorodců za rasistické, v Číně pak snímek nemohl do kin kvůli kanibalismu.

Ďáblův advokát: Třetí Piráti z Karibiku důstojně zakončili příběh Willa a Elizabeth

A ještě něco – na ostrov se vrátíme ještě v potitulkové scéně snímku, o jejíž existenci dodnes nemá řada fanoušků ani tušení. Ukázalo se v ní, že Jackovo místo náčelníka zaujal pes, který ve vězení dřív střežil klíče.

3) Jack nemehlo

Foto: Falcon

Truhla mrtvého muže sice navázala na komediální tradici Prokletí Černé perly, humorem ale víc šetřila. Některé vtipné momenty pak skončily na podlaze střižny ještě v postprodukci. Když si šel například Jack pro další rum, měl namířit pistoli na slepici, která ho domněle urazila. Dvojici koz naopak požádal o prominutí, když okolo nich procházel.

Pirát taky třeba v nepoužité scéně po svém pádu skrz provazové mosty Pelegostů zakopl a spadl na zem, když si neuvědomil, že je stále přivázaný ke kůlu.

4) Rozzlobený Beckett

Foto: Falcon

Lord Beckett se vyznačuje bohorovným klidem a neustále kalkulující myslí. Když ho proto jedné noci navštívila Elizabeth s namířenou pistolí, reagoval chladnokrevně a nedal najevo emoce. Prodloužená verze rozhovoru však ukázala, že Elizabeth pronikla k Beckettovi tak snadno proto, že voják na stráži přede dveřmi usnul. Lord se proto rozzlobil a srazil chrápajícího podřízeného na zem.

A kde vzala vlastně Elizabeth pistoli? Další odstraněná scéna vysvětluje i to. Dívka zbraň dostala od svého otce, guvernéra Swanna, který se ji pokoušel dostat z Port Royal.

5) Hazard s ďáblem

Foto: Falcon

Když Will Turner tráví čas na palubě Bludného Holanďana, rozhodne se zjistit, kde Davy Jones schovává klíč od truhličky se svým srdcem. Vyzve proto kapitána ke hře v kostky. Původně měli ale Turner a Jones sehrát hned dvě partie – nejprve by Will vyhrál svobodu pro svého otce.

Tím smutněji by pak působilo, když Bill následně vstoupí do druhého kola a vsadí svou věčnou službu. Zůstal připoutaný k Holanďanovi úplně zbytečně.

Když už jsme zmínili Davyho Jonese, do role byli zvažováni třeba i Jim Broadbent   známý z Harryho Pottera či Iain Glen   ze Hry o trůny 91 %. Smutná melodie, kterou kapitán po nocích hraje ve své kajutě, se pak dočkala díky fanouškům i neoficiálního textu.

6) Oběšenec v kostele

Foto: Falcon

Také vám přišlo divné, že je ostrov skrývající Truhlu mrtvého muže tak liduprázdný? Kdo postavil místní polorozpadlý kostel obklopený hřbitovem? Elizabeth to ve vystřižené scéně vysvětlila Norringtonovi a my se o celý příběh musíme podělit, protože je velmi smutný a docela zajímavý.

Na ostrov dorazil kněz, který se pokoušel obrátit tamní obyvatelstvo. Přinesl s sebou ale smrtící chorobu, která populaci zcela vyhubila. Kněz pohřbíval jednoho člověka po druhém, až z toho nakonec zešílel a oběsil se. Během souboje Jacka, Norringtona a Willa jsme pak mohli zahlédnout kostru v liturgickém oděvu, jak visí v chátrající zvonici.

7) Aby se dobře hrálo

Foto: Falcon

Tvůrci se snažili zachytit co nejvíc autentických reakcí herců na překvapivé zvraty ve snímku. Nalhali proto hlavním hvězdám, že se v závěrečné scéně vrátí Anamaria místo Barbossy a pak zachytili jejich šokované výrazy. Podobně se představitel Willa Orlando Bloom   předem nedozvěděl o polibku mezi Elizabeth a Jackem.

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

Moment, kdy Sparrow šaškuje před Davym Jonesem s flaškou hlíny pak herec Johnny Depp   improvizoval, což viditelně Orlanda Blooma také překvapilo. Ve scéně si můžete všimnout, jak Bloom otočí hlavu k režisérovi ve zjevném zmatení. Ikonický humorný moment se ale nakonec do snímku naštěstí dostal.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

Pán prstenů po dvaceti letech: Tvůrci slavné trilogie se o víkendu potkali v obřím videohovoru

2. 6. Aleš 308

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

1. 10. Aleš 47308

Disney znovu pracuje na rebootu Pirátů z Karibiku, kdo na něm pracuje tentokrát?

26. 10. Daniel 26274

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

20. 11. Aleš 1244

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: