Dvě věže mohly vypadat jinak. Gimli a Legolas by opustili Společenstvo, ent by odpadl k Sarumanovi

12. 6. 2020 4 350×1117 světlý/tmavý vzhled

Knižní série The History of Middle-Earth dokumentuje, jak spisovatel J. R. R. Tolkien   dlouhá léta pracoval na své slavné trilogii Pán prstenů. Už zhruba před dvěma týdny jsme vám prozradili, jak mohl vypadat příběh Společenstva Prstenu, kdyby autor zachoval některé své původní nápady. Tentokrát prozkoumáme alternativní děj navazujících Dvou věží.

Společenstvo mohlo zcela zaniknout

Foto: Warner Bros.

Smrt Boromira znamenala jistý přelom – Frodo a Sam vyrazili do Mordoru na vlastní pěst, zatímco Aragorn, Legolas a Gimli stopovali skuruty skrze rohanské pláně. Tolkien nicméně zvažoval, že by elf s trpaslíkem výpravu zcela opustili. Gimli by se vydal zpět k Osamělé hoře, zatímco Legolas měl zamířit do Lórienu. Spisovatel zvažoval, že by dvojice během cesty potkala vzkříšeného Gandalfa a s ním se třeba i vrátila.

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Frodova cesta

Foto: Warner Bros.

Sam původně neměl odejít přímo z Frodem, nýbrž se za svým pánem vydal až s odstupem. V jedné verzi následně narazil na Gluma a začal ho stopovat s nadějí, že se tak dostane k Frodovi. Tolkien si pak kvůli svému příběhu například zjišťoval, jak přesně se připravuje králík.

Faramir se původně jmenoval Falborn a prozradil hobitům více Gandalfových jmen než ve finálním textu. Čarodějovi prý ve východních krajích říkali Shorob. Ve vydané verzi se ale dočkáme pouze konstatování, že Gandalf na Východ nechodí.

Pavoučí sítě a hobití plán

Foto: Warner Bros.

V raném náčrtu děje vůbec nevystupovala pavoučice Odula, ke které Glum tajně Froda se Samem vede. Místo ní vystupovali v příběhu bezejmenní pavouci, příbuzní s těmi z Temného hvozdu. Sméagol se pak neměl spiknout s nimi, nýbrž se skřety, kteří by otráveného Froda odtáhli do Minas Morgul.

Hobit místo Aragorna, Gandalf v mithrilové zbroji. Knižní Pán prstenů byl mnohokrát přepisován

Sam by se samozřejmě vydal na záchranou misi a díky Prstenu by proklouzl do vězení. Tam by mocný šperk vrátil Frodovi a sám by oblékl zbroj zabitého skřeta. Tak by se dvojici podařilo uprchnout. Frodo by navíc s Prstenem na ruce rozuměl řeči skřetů, podobně jako byl Bilbo v Hobitovi schopen dešifrovat jazyk vrrků a pavouků.

Hon na skuruty

Foto: Warner Bros.

Aragorn, Legolas a Gimli měli potkat Éomera ještě před bitvou se skřety. Vídali také několikrát orla vysoko na obloze. Později se mělo ukázat, že to byl Gwaihir převážející znovuzrozeného Gandalfa. Smíšek s Pipinem dokázali nejen zahodit sponu ve tvaru lístku, do stříbra dokonce vyryli své iniciály.

Rohan se velmi proměnil. V raných náčrtech mu vládli páni (Masters), z nichž byl Éomer třetí. Teprve později se Éomer stal maršálem. Gandalfův oř se mohl jmenovat Šedovlas (Grayfax) namísto Stínovlase. Aragorn také Rohirům ukázal svůj meč Branding, který se až později stal Andúrilem.

Enti a jejich duše

Foto: Warner Bros.

Tolkien také důkladně promýšlel, jakou roli budou přesně hrát enti. Od kolegy a dobrého přítele C. S. Lewise  , autora Letopisů Narnie, si vypůjčil slovo hnau. To se objevuje v knize Návštěvníci z Mlčící planety a významem připomíná duši. Tolkiena zajímalo, zda jsou enti jen stromy, kteří nějak získali hnau.

Autor také zvažoval, že by enti byli pouze tři. Korkož by přitom odpadl a přidal se k Sarumanovi.

Na králově dvoře

Foto: Warner Bros.

Děj měl zprvu odsýpat mnohem rychleji. Když by Aragorn, Gandalf, Legolas a Gimli dospěli ke dvoru krále Théodena, Gondor by byl už pod útokem korzárů. Čaroděj zprvu vládce Rohanu nemusel léčit. Théoden se sice nechoval zrovna přátelsky, Saruman ho ale nijak neovládal a postava Grímy Červivce úplně chyběla.

Drakobijci, králové, přemožitelé balrogů. Hrdinové světa Pána prstenů, které nejspíš vůbec neznáte

Vedle neteře Éowyn měl mít Théoden ještě dceru Idis a místo obrany Helmova žlebu se Rohirové s vojsky Železného pasu střetli přímo v poli. Tolkien navíc ještě neměl ujasněnou časovou linii – Rohan měl původně vzniknout poté, co by Eorl Mladý dorazil na pomoc Poslednímu spojenectví elfů a lidí.

Osud Rohanu

Foto: Warner Bros.

V samotné bitvě o Helmův žleb mohli utržit zranění Éomer a Gimli. Ve finálním textu to ale schytá jen trpaslík, byť lehce. Aragorna měl do přilby v jednom nárysu zasáhnout kámen a na chvíli ho vyvést z míry, zatímco by na něj zaútočili tři skřeti.

Gríma (tehdy ještě pojmenovaný Frána) pak dorazil do Železného pasu eskortován jezdci na vlcích a lhal Stromovousovi do očí, že ho posílá Gandalf a skřeti ho jen zajali. J. R. R. Tolkien už tehdy zvažoval, že by zákeřný sluha mohl zabít svého pána Sarumana. K tomu ale nakonec došlo až v závěrečném Návratu krále – o kterém si něco zajímavého řekneme zase někdy příště.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: