Stydím se za svůj film. Režiséři, kterým se vlastní snímky už po letech nelíbí

10. 6. 2020 69 556×130 světlý/tmavý vzhled

Natočit snímek není jednoduché, ani když máte ideální podmínky a spoustu zkušeností. Zpravidla ale musíte během natáčení řešit nejrůznější zádrhele – třeba nefungující scénář, vměšování ze strany studia a mnoho, mnoho dalšího. Není tedy divu, že někteří režiséři na svá filmová dítka zanevřou. Dnes vám představíme hned sedm takových.

1) David Fincher: Vetřelec 3

Foto: Bontonfilm

Navázat na veleúspěšné první dva Vetřelce by si asi troufl jen málokdo. David Fincher   se výzvy nezalekl a jeho trojka 74 % dodnes rozděluje fanoušky. Někteří ji považují za důstojné pokračování, jiní v ní ale spatřují kvalitativní sešup. Možná trochu paradoxně do této druhé skupiny patří i sám režisér.

Vetřelci: Nebýt Terminátora, film by nevznikl. Režisér James Cameron musel potlačit povstání štábu

„Musel jsem na tom pracovat dva roky,“ prozradil v roce 2009. „Třikrát mě vyhodili a všechno jsem si musel vybojovat. Nikdo to nenáviděl víc než já. Dodnes to nikdo nenávidí víc než já.“ Při jiné příležitosti byl ještě ostřejší: „Nic horšího se mi nikdy nestalo.“

2) Joel Schumacher: Batman a Robin

Foto: Gemini Film

I ti komiksoví fanoušci, kteří Batmana a Robina 34 % v životě neviděli, asi vědí o jeho nechvalné proslulosti. Za svou úlohu ve vzniku této devadesátkové kýčovité šílenosti se omluvil i tehdejší představitel netopýřího hrdiny George Clooney  . V roce 2017 pak snímek zkritizoval i režisér Joel Schumacher  .

„Bylo to, jako kdybych zavraždil nemluvně,“ popsal fanouškovskou reakci. „Chci se omluvit všem zklamaným fanouškům, protože mi přijde, že jim to dlužím.“

3) Josh Trank: Fantastická čtyřka

 

Foto: CinemArt

Foxům se sice podařilo dosáhnout slušného úspěchu se sérií X-Men a odvozenými snímky o Wolverinovi, druhý superhrdinský tým studia ale podobné štěstí neměl. Dva snímky o Fantastické čtyřce z nultých let se dočkaly dost rozpačitého přijetí a režisér Josh Trank   proto dostal za úkol natočit reboot 43 %.

Mrakovitý Galactus, Deadpool se zašitou pusou. Co změnily superhrdinské snímky proti komiksům

Ten ale dopadl katastrofou. Foxové se vměšovali do natáčení – nechtěli například, aby se v roli Sue Storm ukázala černošská herečka. Snímek se také dočkal zásadních přetáček. Trank byl tak zoufalý, že na Twitter napsal: „Před rokem jsem měl fantastickou verzi. Měla by skvělé recenze. Nejspíš ji nikdy neuvidíte.“

4) Michael Bay: Transformers: Pomsta poražených

Foto: Bontonfilm

Po překvapivém úspěchu jedničky se režisér Transformers 77 % Michael Bay   rozhodl natočit velkolepější pokračování s většími roboty a hlasitějším skřípáním plechů. Snímek nicméně úspěchu svého předchůdce nedosáhl. „Udělali jsme nějaké chyby,“ přiznal Bay v roce 2011.

„Skutečný problém byl, že jsme se vydali do mystického světa. Když se na to zpětně dívám, byla to sra*ka.“ Režisér si také postěžoval, že snímek vznikal zrovna během stávky amerických scénáristů a příběh se lepil během pouhých tří týdnů.

5) David Lynch: Duna

Foto: Universal Pictures

Režisér David Lynch   kdysi odmítl příležitost režírovat šestou epizodu Star Wars, výlet na planetu Arrakis ze slavné Duny 70 % už si ale ujít nenechal. Po letech ale se snímkem není spokojený a dokonce nechal v některých verzích odstranit své jméno s titulků. „Nebyla to ničí chyba, jen moje, když se na to dívám zpětně. Nejspíš jsem ten snímek nikdy neměl natočit.“

Problémem podle všeho byly zásahy studia, které údajně třeba požadovalo, aby délka filmu nepřekročila 137 minut.

6) Alan Taylor: Thor: Temný svět

Foto: Falcon

To režisér druhého Thora 72 % dostal od Marvelu naprostou tvůrčí svobodu. Nebo si to aspoň zpočátku myslel. V postprodukci totiž superhrdinský blockbuster prošel naprosto zásadními změnami. „Zkušenost s Marvelem pro mě byla obzvlášť trýznivá,“ vzpomínal Alan Taylor   v roce 2015.

Superschopnosti občas nestačí. Vybrali jsme nejméně zábavné akční scény z komiksových filmů

„V postprodukci z toho udělali úplně jiný film. Doufám, že už se mi to nikdy nestane a nikomu dalšímu to nepřeji.“

7) Tomas Alfredson: Sněhulák

Foto: CinemArt

Drama podle úspěšné knihy režíroval zkušený švédský tvůrce Tomas Alfredson  . Kritici ale Sněhuláka 54 % strhali a propadl i u diváků. „Natáčení v Norsku bylo příliš krátké a nemohli jsme použít celý příběh. Když jsme začali stříhat, ukázalo se, že toho spousta chybí. Je to jako když skládáte puzzle bez několika dílků a pak nevidíte celkový obraz.“

Bonus) Alan Smithee

Alan Smithee není žádný skutečný režisér. Tento pseudonym jen používali v minulosti ti filmoví tvůrci, kteří nechtějí být s vlastním dílem veřejně spojováni. To jen taková perlička závěrem.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: