Život a lži Albuse Brumbála: To nejhorší, co mocný čaroděj během svého života udělal

19. 6. 2020 9 350×184 světlý/tmavý vzhled

Závěr příběhu potterovské série je zejména v knihách poznamenán jistou deziluzí z Albuse Brumbála, jednoho z nejmocnějších čarodějů všech dob a Harryho mentora. Přestože totiž bradavický ředitel klíčovým způsobem přispěl k porážce lorda Voldemorta, sám schovával spoustu kostlivců ve skříni. V tomto článku spolu tyto temnější Brumbálovy stránky prozkoumáme.

1) Pakt s Grindelwaldem

Foto: Vertical Ent.

Všichni jsme asi v dospívání prošli nějakou fází, na kterou nejsme právě hrdí. Většina z nás ale (doufejme) nepodlehla nenávistné ideologii, která hlásá nadřazenost jedné skupiny lidí nad jinou. Brumbál jeden čas věřil, že moc dává čarodějům právo vládnout. Na rozdíl od Grindelwalda sice doufal v benevolentní, osvícené vedení, stejně by ale nám mudlům odebral možnost určovat vlastní osud.

Harry Potter: 10 nejlepších scén z filmů, které nenajdete v knižní předloze

Jistě, Albus měl s mudly docela špatnou zkušenost. Kdysi napadli jeho mladší sestru Arianu a když na ně Brumbálův otec v hněvu zaútočil kouzly, skončil zamčený v Azkabanu. To ale nic nemění na tom, že chtěli Albus s Grindelwaldem změnit řád světa a dokonce spolu uzavřeli krevní smlouvu, takže se vzájemně nemohou napadnout. Výše zmíněnou Arianu stál také vztah obou mladých mužů život, když došlo k souboji mezi nimi a Aberforthem.

2) Tom Raddle mu proklouzl

Foto: Warner Bros.

Brumbál byl mladý, ambiciózní a zamilovaný, když podlehl Grindelwaldovu šarmu. Člověk by ale řekl, že se z této zkušenosti poučí a v budoucnu si dá větší pozor. Přesto mu později mezi prsty proklouzl další mocný temný čaroděj, budoucí lord Voldemort. Přestože Brumbál mladého Toma Raddlea z některých jeho nekalostí podezíral a zabránil mu později učit v Bradavicích.

Ano, Tom své temnější stránky vcelku obratně skrýval. Hned během jejich prvního setkání si ale Albus povšiml tendence ke krutosti, tajnůstkářství a snaze o dominanci. Přesto mu unikla spousta aktivit podezřelého studenta, mimo jiné třeba otevření Tajemné komnaty. Přestože měl Brumbál jistá podezření, nedokázal je ověřit a místo Toma to tehdy schytal neprávem obviněný Rubeus Hagrid, který tak navždy přišel o možnost stát se plnohodnotným čarodějem.

3) Výběr učitelů

Foto: Warner Bros.

V jednom starším článku jsme zmínili, že se učitel lektvarů Severus Snape chová ke svým studentům nepřípustně krutě a leckdy je z pozice autority vysloveně šikanuje. Brumbál o tom dobře ví a bradavickou školu vede jako ředitel. Přesto nezasáhl ani poté, co Snape sadisticky ponížil Hermionu nebo Nevilla Longbottoma.

Harry Potter: Rudooký Voldemort, mladší Snape. Prozradíme, jak vypadají známé postavy v knihách

Nabral navíc během let i vysloveně neschopné pedagogy, například Zlatoslava Lockharta. Jako učitele dokonce jmenoval i Hagrida – a přestože si dobromyslný obr ve filmové verzi nevedl vůbec špatně, z knih se dozvídáme něco trochu jiného. Hagrid viděl v kouzelných tvorech vždy jen to nejlepší a taky vůbec nebral v úvahu, že má mnohem tužší kůži než jeho nezletilí studenti.

Foto: Warner Bros.

Co třeba takoví třaskaví škvorejši? Tyto smrtelně nebezpečné bytosti Hagrid osobně vypěstoval a představil svým studentům hned v několika lekcích.

Závěrem se služí ještě zmínit, že by profesor Cuthbert Binns měl dělat spíš uspávače hadů a Quirinus Quirrell nosil Brumbálovi před nosem pod turbanem Voldemorta. Připadá vám stále Albus jako kompetentní ředitel?

4) Přehnané sebevědomí

Foto: Warner Bros.

Brumbál o sobě dobře věděl, že patří mezi nejmocnější a nejprohnanější čaroděje, občas ale i kvůli tomu udělal kritickou chybu. Sám přiznal, že před Harrym záměrně tajil důležité informace. Kdyby Snape spíš šťastnou náhodou nedal Potterovi svou poslední vzpomínku, Harry by se asi nikdy nedozvěděl, že je jedním z Voldemortových viteálů a musí tudíž zemřít. Meč Godrika Nebelvíra se pak k hrdinům dostal jen díky tomu, že se Brumbálův obraz dozvěděl, kde ústřední trio zrovna táboří.

Bradavický ředitel se zkrátka občas chová dost nezodpovědně na to, jak pronikavou myslí disponuje. Chytré jistě nebylo ani nasadit si prsten s Kamenem vzkříšení – Brumbál přesto neodolal a schytal ošklivou Voldemortovu kletbu, která zkrátila jeho život a donutila ho zorganizovat vlastní vraždu.

5) Nebezpečné Bradavice

Foto: Warner Bros.

Přestože Brumbál opakovaně zdůrazňuje, že mu záleží na bezpečí Harryho i dalších studentů, v praxi to tak vždy nevypadá. Některé případy se dají vysvětlit – Potter například nemohl nesoutěžit v Turnaji tří kouzelníků, neboť jej vázala moc Ohnivého poháru. Jindy však Bradavice hodně podcenily pravidla BOZP.

Jak Voldemort nemohl zabít Harryho: Vysvětlíme, proč oba čarodějové měnili své hůlky

Proč jsou třeba studenti hned v prvním ročníku za trest posíláni do Zapovězeného lesa? Ještě ke všemu ve chvíli, kdy tam něco zjevně nebezpečného napadne jednorožce? Proč Brumbál nezavře školu hned po prvním útoku baziliška? Hodlá riskovat že zemře další dítě, podobně jako kdysi Ufňukaná Uršula?

Brumbálova obhajoba

Foto: Warner Bros.

Než ale bradavického ředitele šmahem odsoudíte, musíme ještě dodat, že jsme v sepisování tohoto žebříčku Brumbálových provinění zůstávali jednostranní a ignorovali jsme řadu čarodějových dobrých skutků a polehčujících okolností.

Ano, Albus v mládí prahl po moci. Později ale zmoudřel. Prozradil Harrymu, že hned několikrát nabízeli post ministra kouzel. Brumbál pokaždé odmítl. Věděl, že by pro něj pozice představovala velké pokušení a že bude pro všechny bezpečnější, když zůstane v Bradavicích.

Před Harrym pak tajil řadu nepříjemných skutečností jednoduše proto, že mu na mladíkovi velmi záleželo – někdy až do té míry, že riskoval bezpečí mnoha jiných lidí. Taky nejspíš nepočítal s tím, že zemře hned v den, kdy se s Harrym vydal hledat viteál. Brumbál jistě není bezchybný, dobromyslný a moudrý mentor, za kterého jsme ho šest knih a filmů považovali. Má ale rozhodně daleko k padouchovi.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: