Když záporák vyhraje: Slavné filmy, v nichž nakonec zvítězil padouch

16. 6. 2020 8 145×17113 světlý/tmavý vzhled

Když hrdinové konečně zvítězí a padoucha stihne spravedlivý trest, diváci jsou většinou spokojení. Šťastné konce se ale časem omrzí a proto sem tam rádi vidíme film, který se v tomhle ohledu nebojí překvapit. Vítězství padoucha si dokážeme užít taky, zvlášť pokud si ho záporák tvrdě vybojoval.

1) Watchmen 79 %

Foto: Bontonfilm

Můžeme se hádat o tom, kdo je v morálně šedém univerzu Strážců vlastně padouchem. Ozymandias ale tak či onak vystupuje jako antagonista – a vyhraje. Zničí město a zahubí miliony lidí, načež svalí vinu na Dr. Manhattana a donutí tak svárlivé mocnosti ukončit studenou válku.

Katastrofa ve vesmíru, život střely či akční honička. 10 nejlepších filmových úvodů

Hrdinové se celou pravdu dozví až příliš pozdě. Mrtvým obyvatelům New Yorku už nebude nic platné, když Adrian Veidt za svůj zločin zaplatí, takže se hrdinové rozhodnou pragmaticky. Neodhalí světu pravdu, Dr. Manhattan jako psanec opustí Zemi a Rorschach, který chce všem říci pravdu, musí zemřít.

2) Vetřelec: Covenant 61 %

Foto: CinemArt

Zatím nejnovější Vetřelec si od diváků vysloužil spoustu leckdy docela zasloužené kritiky. Skoro všichni se ale shodnou, že si užili dvojroli Michaela Fassbendera  , který ztvárnil androidy Davida a Waltera. Zatímco druhý zmíněný pomáhá hrdinům příběhu, David je posedlý touhou stvořit vlastní druh života – ideálně nějaký, který by lidstvu přinesl zkázu.

Není proto divu, že se oba androidi nakonec střetli v souboji. Zprvu se zdálo, že vyhrál Walter. Závěr filmu však odhalil, že se David díky své identické podobě jen tvářil jako Walter, aby se dostal na palubu vesmírné lodi plné bezbranných uspaných kolonistů.

3) Star Wars: Pomsta Sithů 87 %

Foto: 20th Century Fox

Přestože tvůrce George Lucas   původně Star Wars koncipoval primárně jako sérii určenou dětem, příběhy z předaleké galaxie občas končívají docela drsně. Postavy spin-offu Rogue One 78 % tak sice plány Hvězdy smrti úspěšně ukradly, zaplatily ale svými životy. V legendární páté epizodě zase Darth Vader usekl Lukovi ruku a Han Solo skončil zmrazený v karbonitu.

Největší triumf však síly zla zažily v Pomstě Sithů, kde kancléř Palpatine změnil Galaktickou republiku ve své tyranské Impérium. Zároveň obrátil Anakina Skywalkera na Temnou stranu a s jeho pomocí téměř zničil celý řád Jedi. Zemřít museli dokonce i nejmladší učňové.

4) Mlčení jehňátek 90 %

Foto: Orion Pictures

Ústřední antagonista Buffalo Bill v závěru snímku zemřel, takže by se Mlčení jehňátek teoreticky nemělo kvalifikovat. Čemu to ale prospěje, když eliminace jednoho vraha vedla k úniku druhého? Doktor Hannibal Lecter sice poskytl pomoc při vyšetřování, zároveň ale využil i příležitosti k útěku. V závěru snímku si už brousí zuby na svou další oběť.

5) Avengers: Infinity War 86 %

Foto: Falcon

Tvůrci Avengers: Infinity War mají pro temné konce zjevně trochu slabost. Napovídá tomu přinejmenším jejich předchozí snímek Captain America: Občanská válka 78 %, kde padouch Zemo dokázal rozbít tým hrdinů na dvě části. Mocný Thanos ale propojenému vesmíru Marvelu ublížil mnohem hůř.

Age of Ultron: Ve druhých Avengers se mohl ukázat Loki, Hulk by v jedné scéně zešedl

Jeden po druhém sesbíral všechny Kameny nekonečna a když už si Thor myslel, že ho na poslední chvíli zastaví, Šílený titán luskl. Jediným pohybem prstů proměnil polovinu živých bytostí ve vesmíru v prach, což museli Avengers dlouze napravovat v loňské týmovce Endgame 83 %.

6) Ďáblův advokát 85 %

Foto: Warner Bros.

Pamatujete si ještě, jak se Al Pacino  , Keanu Reeves   a Charlize Theron   ukázali v jednom filmu? Horror Ďáblův advokát sleduje příběh právníka Kevin, kterého se sám Satan pokouší přimět k početí Antikrista. Advokát nakonec odmítne s tím, že raději spáchá sebevraždu.

Ďábel se ale ani tak nevzdává. Po návratu v čase už sice Kevin znovu nevyseká prokazatelně vinného klienta z problémů, zato si ale na své nově nabyté cti docela zakládá a páchá tak hřích marnivosti. Ďábelovo vítězství tudíž nejspíš není odvráceno, ale pouze trochu odloženo.

7) Spartakus 82 %

Foto: Universal Pictures

Kultovní historický snímek o vzpouře otroků v dobách starého Říma sleduje skutečné události (přestože je místy krapet upravuje). A skutečné události naneštěstí nebyly gladiátorovi Spartakovi a jeho následovníkům vůbec nakloněny. Po počátečních vítězstvích se bývalí otroci pokusili uniknout z Itálie s pomocí pirátů, kteří však zradí. Povstalci jsou obklíčeni a zmasakrováni, načež Římané přeživší ukřižují okolo slavné cesty Via Appia.

8) Temný rytíř 90 %

Foto: Warner Bros.

Jokerovi se sice nevydaří jeho malý experiment se dvěma loděmi plnými trhaviny, jinak ale slaví takřka úplné vítězství. Bílého rytíře Harveyho Denta úplně zlomí a zkazí, ke kompromisům ale donutí i samotného Batmana. Netopýří hrdina odmítá zabíjet a Joker ho varuje, že toto své pravidlo bude muset porušit. Batman to pak skutečně v závěru musí udělat.

Superschopnosti občas nestačí. Vybrali jsme nejméně zábavné akční scény z komiksových filmů

9) Joker 86 %

Foto: Vertical Ent.

A s gothamským klaunem jsme ještě neskončili. Loňský Joker sugestivně ukázal vnitřní boj nesmělého, deprimovaného a psychicky nemocného Arthura Flecka s jeho temnou, chaotickou stránkou. Je tak lehké opájet se pocitem moci, když šikanující poprvé poznají strach. Je lehké radovat se ze zkázy a chaosu, když už člověk nemá co ztratit. Fleck nakonec boj se svými vnitřními démony prohrál a Joker se narodil s krvavým úsměvem na rtech.

10) Ex Machina 75 %

Foto: CinemArt

V domově svého šéfa naváže programátor Caleb vztah s Avou, pokročilou umělou inteligencí, která má být k nerozeznání od té lidské. Majitel Nathan se ke svým výtvorům nechová zrovna citlivě, takže Ava časem dokáže Caleba přimět k tomu, aby jí pomohl utéct. Ona sama mu ale v okamžiku potřeby dveře neotevře – celou dobu s Calebem jen obratně manipulovala, aby se dostala ven do světa. Kdoví, co se pak rozhodne provést s nic netušícím lidstvem.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (17 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: