Indiana Jones 5: Vysvětlíme, proč se film už deset let pořád odkládá

17. 6. 2020 4 984×92 světlý/tmavý vzhled

Zatím poslední dobrodružství archeologa Indiana Jonese dorazilo do kin už před více než dvanácti lety. Království křišťálové lebky 72 % je sice dodnes asi nejméně oblíbeným příběhem série, fanoušci se ale nepřestali ptát po pokračování. Herec Harrison Ford   byl pro hned od začátku, přestože doufal, že tentokrát nebude muset čekat dalších dvacet let. Tehdy ještě nevěděl, co sérii čeká.

LaBeouf místo Forda?

Foto: Bontonfilm

Po premiéře čtvrtého dílu se mnozí obávali, že Harrisona Forda nahradí mladý Shia LaBeouf  , který ve snímku ztvárnil Indyho syna. Jeden z klíčových tvůrců série George Lucas   dokonce prozradil Fox News, že má přesně to v plánu. „Dostal jsem nápad, že by byl Shia příště hlavní postavou,“ řekl tehdy. „A Harrison Ford by se vrátil podobně jako Sean Connery   v minulém filmu. Myslím, že by to mohlo fungovat.“

V roce 2009 potvrdil producent Frank Marshall  , že se na snímku stále pracuje, byť zatím jen v rané fázi zkoumání možností. V následujících dvanácti měsících se pátý Indy zjevně nikam nepohnul, protože tehdy Marshall téměř identický tweet zveřejnil znovu. Nic nového pro fanoušky neměl ani na začátku roku 2011.

Koupě Lucasfilmu

Foto: Bontonfilm

Téhož roku nicméně režisér Steven Spielberg   potvrdil, že s Lucasem o sérii mluvili a rádi by jednoho dne pokračování natočili. V říjnu však Spielberg doplnil, že film dosud nemá příběh, na němž vždy pracuje právě Lucas. Režisér přiznal, že se ohledně děje s kamarádem občas neshodnou, vždycky ale zůstane věrný jeho vizi.

PG-13: 7 drastických scén z filmů pro mladistvé, které patří spíš pod rating R

Koncem roku 2012 se karty výrazně zamíchaly. Lucasfilm totiž koupil Disney, který tak získal i práva k Indyho sérii – starší díly nicméně zůstaly v rukou konkurenčního Paramountu, který měl navíc stále pětku distribuovat. Obě studia následujícího roku dospěla k dohodě – Disney získá do budoucna všechna práva a Paramount zase nezveřejněný podíl z tržeb.

Indy na cestě

Foto: CinemArt

Čtyři roky po premiéře Království křišťálové lebky všechno vypadalo nadějně. Přesto po pátém Indym nebylo ani vidu ani slechu, dokud se v roce 2015 neobjevily spekulace, že herce Harrisona Forda nahradí Chris Pratt   ze Strážců Galaxie. Spielberg ale na podzim potvrdil, že se v novém filmu ukáže původní představitel.

Nechte je skončit: 8 známých filmových sérií, které jsou už dost unavené

Studio Disney oficiálně oznámilo vznik Indiana Jonese 5 až v roce 2016. Premiéru tehdy tvůrci stanovili na minulý rok. Překvapivě vůbec poprvé bez George Lucase, jak později odhalil scénárista David Koepp  . Herec Mark Hamill   známý rolí Luka Skywalkera se nabídl, že by rád ztvárnil záporáka a veterán série Jim Broadbent   by se prý klidně nechal přemluvit k návratu. Zájem o role vyjádřili i herci Ryan Gosling   a John Rhys-Davies   známý z Dobyvatelů ztracené archy 90 %.

Další odklady

Foto: Bontonfilm

Loni jsme se samozřejmě snímku nedočkali, takže je vám asi jasné, že se Indy dál a dál odkládá. Nejdřív na rok 2021, nejnověji pak před dvěma měsíci až na červenec 2022. Film opustil scénárista Jonathan Kasdan  , kterého před pár dny následoval i David Koepp  . Ten odešel hlavně kvůli změně režiséra. Stevena Spielberga totiž před časem vystřídal James Mangold  , tvůrce úspěšného Logana 83 %. A protože Koepp spolupracoval dlouhá léta se Spielbergem, přišlo mu, že by měl dát Mangoldovi možnost sehnat si vlastního scénáristu.

O čem to vlastně bude?

Foto: Paramount Pictures

Slavný archeolog se ocitl v nepříjemné situaci. Koronavirová epidemie komplikuje po celém světě natáčení, vznikne nejspíš i zbrusu nový scénář, představitel hlavní role Harrison Ford oslaví brzy osmasedmdesáté narozeniny a datum premiéry se kvapem blíží. Nedivili bychom se tudíž, kdyby Indyho čekal další odklad a vydání filmu by se posunulo ještě blíž Fordovým obávaným dvěma desetiletím.

Válka filmařů s televizí: Vysvětlíme, proč mají režiséři raději černé pruhy v obraze

A o čem pátý Jones vlastně bude? Vzhledem k výměně skoro všech klíčových tvůrců můžeme spíš jen hádat. Jedna údajně uniklá informace o starším scénáři naznačuje, že tvůrci možná plánovali zpracovat legendu o nacistickém vlaku plném zlata a cenných historických artefaktů, který se ztratil poblíž polského města. Verze z roku 2010 se měla zase údajně točit okolo záhady bermudského trojúhelníku. Uvidíme, jaké téma zvolí případný nový scénárista.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

3. 5. Aleš 815

Volné pokračování Bratrstva neohrožených natočí režisér Bonda, kamery se rozjedou v březnu

12. 10. Aleš 683

Jurský svět 3 bude jako Endgame, tvrdí herec Chris Pratt. Vrátí se nejspíš další postava z jedničky

24. 2. Aleš 564

Ready Player Two: Kniha dostane pokračování, autor by ho rád viděl i na plátně

9. 7. Aleš 1412

Režiséři Endgame prozatím končí s Marvel filmy, Chris Pratt se vyjádřil k návratu Jamese Gunna

26. 4. Aleš 400

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: