Jak Návrat prvního Avengera navždy změnil superhrdinský vesmír Marvelu

18. 6. 2020 6 560×59 světlý/tmavý vzhled

Psal se rok 2014. Od prvního dílu Avengers 83 % už uběhl nějaký ten pátek a navazující týmovka Age of Ultron 73 % se teprve rýsovala na obzoru. Diváci marvelovek se domnívali, že je mezitím čekají jen sólovky jako Ant-Man 75 % nebo Thor: Temný svět 72 %, které hlavní příběhové linky propojeného univerza moc neposunou. Pletli se. Do kin totiž dorazil druhý Captain America 78 % a přes noc změnil všechna pravidla.

Staronový Captain

Foto: Falcon

Velkou zásluhu na tom měli režiséři Anthony Russo   a Joe Russo  , kteří si Návratem prvního Avengera odemkli dveře k natočení Občanské války 78 % či obřích týmovek Infinity War 86 % a Endgame 83 %. Rozhodli se šetřit s počítačovými efekty a spolehnout se hodně na výkony kaskadéru v efektně natočených bitkách a především důkladně promysleli, jaké výzvě bude tentokrát Captain čelit.

Age of Ultron: Ve druhých Avengers se mohl ukázat Loki, Hulk by v jedné scéně zešedl

Vznikl tak příběh o zradě uvnitř S.H.I.E.L.D.u, o tom jak pod nosem hrdinů celou organizaci tiše infiltrovala Hydra. Steve Rogers zvyklý mlátit nacisty najednou nevěděl, komu může věřit a kdo se jako přítel jenom tváří. Snímek tak nepostrádal napětí, působil realističtěji a konečně uvedl postavu do 21. století.

Trvalá změna

Foto: Falcon

Tvůrci se navíc nebáli kompletně přepsat pravidla hry. Do Návratu prvního Avengera se toho v sólových filmech moc nedělo – padouši sice třeba unesli prezidenta ve třetím Iron Manovi 80 % a Malekith málem zničil svět v Thorovi 2, před závěrečnými titulky se ale situaci podařilo vyřešit a vesmír Marvelu se vrátil do svého defaultního stavu.

Captain America 2 tuto zažitou strukturu ignoroval. Hlavně tím, že se S.H.I.E.L.D. rozpadl a zůstal zničený i do budoucna.

Stydím se za svůj film. Režiséři, kterým se vlastní snímky už po letech nelíbí

Zápletka s Winter Soldierem navíc Steva Rogerse polidštila a hrdina díky ní konečně působil méně jen jako správňácký skautík, jak si ho mnozí fanoušci pamatovali z Avengers. Dočkali bychom se někdy Občanské války a emotivního konfliktu Captaina s Tonym Starkem nebýt Návratu prvního Avengera? Dost možná nikoli.

Víc postav, víc zábavy

Foto: Falcon

Díky bratrům Russovým a scénáristům Christopherovi Markusovi   a Stephenovi McFeelymu   se navíc zajímavých charakterových linek dočkaly i mnohé vedlejší postavy. Black Widow musela bojovat se svými kostlivci ve skříni a najít své místo ve světě – její příběh pokračoval napříč Občanskou válkoudo loňské Endgame.

Brock Rumlow alias Crossbones se z Captainova spolubojovníka změnil v padoucha, jehož sebevražedný útok později uvedl do pohybu celé drama okolo Sokovijské smlouvy. V Návratu prvního Avengera začalo i Rogersovo přátelství s Falconem, jemuž Steve loni konečně předal ikonický štít. Z mrtvých se vrátil Arnim Zola z prvního dílu Captaina 68 %.

Všichni mají něco na práci

Foto: Falcon

Zahrnutím většího množství postav si také tvůrci vyzkoušeli, že může velký superhrdinský blockbuster fungovat i jako svého druhu týmovka. Skvělé akční scény totiž dostal nejenom samotný Captain (připomeňme jeho perfektní únik ze základny S.H.I.E.L.D.u), ale i Black Widow (versus Winter Soldier) nebo Nick Fury (přepadený v autě).

Thor: Ragnarok mohl ukázat postavu ze Strážců Galaxie, Surtur má rohy z bumerangu

Tvůrci vkládání scén s vedlejšími hrdiny důkladně promýšleli a scény, které příliš hýbaly s příběhem, zase ze snímku vystřihovali. Režisér Joe Russo by je nejraději ve filmu zachoval všechny, ale bylo mu jasné, že by mnohdy narušovaly tempo vyprávění a přidávat informace, které divák vlastně nepotřebuje znát.

Závěrem

Foto: Falcon

Nestydíme se tvrdit, že ze všech výše popsaných důvodů to byl právě Návrat prvního Avengera, kdo definoval současnou éru bezprecedentního úspěchu filmového vesmíru Marvelu. Snímky z propojeného univerza dodnes staví na základech, které tvůrci druhého Captaina vybudovali.

Přinejmenším z poloviny. Rok 2014 totiž otřásl očekáváními diváků hned dvakrát. Jen pár měsíců po Captainovi dorazili Strážci Galaxie 82 % s neodolatelným mixem humoru, emocí a bourání žánrových stereotypů a umetli cestičku pozdějším úspěšným hitům, například snímku Thor: Ragnarok 82 %. Ale to už je zas trochu jiný příběh.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: