Pátý element: Hlavní roli mohl hrát Mel Gibson, pro film vznikl obří model New Yorku

24. 6. 2020 1 850×38 světlý/tmavý vzhled

Po nedávném skonu Iana Holma   si mnozí filmoví fanoušci vzpomněli na snímek Pátý element 84 %, v němž herec ztvárnil postavu kněze Vita Cornelia. Francouzský sci-fi trhák režiséra Luca Bessona   byl navíc ve své době vůbec nejdražším snímkem vzniklým mimo Hollywood a stále se občas objevuje na streamovacích platformách či v televizi. Proto si ho dnes připomeneme několika zajímavostmi.

1) Mel Gibson málem v hlavní roli

Foto: Warner Bros.

Hlavní hrdina Korben Dallas nosil tvář akční hvězdy Bruce Willise  , ten ale nebyl režisérovou první volbou. „Jako prvního jsem oslovil Mela Gibsona  , protože měl u Warner Brothers kancelář hned vedle mé. Každé ráno ke mě nakoukl a řekl mi, že nad tím uvažuje. Po třech měsících odmítl, ale spřátelili jsme se.“

Dobytí Tróje, druhá světová válka, nezávislost Skotska. Filmy na Netflixu z historického období

Bruce Willis byl prý jedinou další volbou, byť po internetu kolují informace, že mohl Korbena hrát i francouzský herec Jean Reno  .

Luc Besson se každopádně bál, že si Willis řekne o příliš mnoho peněz. Tomu se nicméně líbil scénář a oba muži se domluvili, že herec dostane namísto vyššího platu podíl ze zisku.

2) Obří model New Yorku

Foto: Intersonic

Přestože tvůrci Pátého elementu využili počítačové efekty, jejich možnosti byly v polovině devadesátých let dosud limitované. Režisér si později posteskl, že měl možná s natáčením ještě nějaký ten rok počkat. Třeba jeho pozdější snímek Valerián a město tisíce planet 66 % obsahoval 2 734 digitálně upravených záběrů, zatímco Pátý element jen 188.

Na filmu se zato pořádně vyřádili klasičtí trikaři. Osmdesát lidí například pět měsíců stavělo obří model futuristického New Yorku, v němž se odehrála honička s policií. Obsahoval desítky bloků a také pětadvacet mrakodrapů, z nichž nejvyšší měřily i přes šest metrů.

3) Oranžové vlasy škodí

Foto: Intersonic

Postava Leeloo se do paměti fanoušků zapsala i svými zářivě oranžovými vlasy. Ty nicméně Mille Jovovich   působily jen samé trápení. Z neustálého barvení začaly totiž vypadávat a herečka nakonec musela nosit paruku.

Život a lži Albuse Brumbála: To nejhorší, co mocný čaroděj během svého života udělal

Aby toho nebylo málo, snažila se zvládnout i prazvláštní jazyk své postavy. Pro ten prý vzniklo 400 slov a aby se jej Jovovich dobře naučila, psala si v něm s režisérem dopisy. Koncem natáčení se prý už dokázali i plynně dorozumívat.

5) Nemožný zpěv

Foto: Intersonic

Zašlo to tak daleko, že se Besson během natáčení rozvedl se svou tehdejší manželkou a Millu Jovovich si vzal. Vztah ale vydržel pouhé dva roky. Situace je o to pikantnější, že Bessonova původní žena Maïwenn Le Besco   ve snímku ztvárnila modrou zpěvačku Plavalagunu.

Aby její zpěv zněl patřičně nelidsky, musela prý sopranistka Inva Mula některé tóny nazpívat zvlášť a tvůrci je pak propojili v postprodukci. Záměrně totiž píseň napsali tak, aby ji lidské hlasivky nedokázaly zvládnout.

5) Gary Oldman není fanoušek

Foto: Intersonic

Hlavní padouch Zorg v podání Garyho Oldmana   si získal spoustu fanoušků. Samotný herec ale na svou charismatickou postavu nevzpomíná rád. Roli přijal bez přečtení scénáře, aby tak režisérovi splatil pomoc s financováním svého vlastního snímku Pouze vnitrožilně 78 %. Prý se na sebe v Pátém elementu nedokáže dívat.

Poznáte své oblíbence? 10 herců, kteří se v maskérně změnili k nepoznání

Za zmínku stojí, že se hlavní padouch Zorg nikdy nesetká s protagonistou Korbenem, což ve filmech není příliš obvyklé.

6) Největší exploze

Foto: Intersonic

Výbuch uvnitř parníku Floster Paradise tvůrci poněkud sebevražedně točili přímo ve studiu. Do té doby se o to nikdo s tak velkou explozí nepokusil – a z dobrého důvodu. Oheň se téměř vymknul kontrole a budova musela být evakuována kvůli kouři.

7) Cameo Vina Diesela?

Foto: Bioscop

A jedno známé jméno na závěr. Víte s kým mluví v úvodu snímku Korben po telefonu? Někteří fanoušci mají jasno. Hlas jste prý mohli slyšet například ve Strážcích Galaxie, patří totiž herci Vinu Dieselovi   z Riddicka a série Rychle a zběsile. Tato informace se dokonce dostala i na některé filmové weby.

V titulcích ale nikdo není zmíněn, sám Vin Diesel se k otázce nevyjádřil a fanoušci na internetu upozorňují, že herec v půlce devadesátých let ještě nebyl moc slavný. Identita tajemného volajícího tak zůstane i nadále záhadou.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

„Příběh Jamese Gunna ještě neskončil.“ Strážci Galaxie se postavili za svého režiséra

31. 7. Aleš 221

Riddick 4 už ladí scénář, prozradil Vin Diesel svým fanouškům na Instagramu

5. 5. Aleš 191

Festival nezajímavosti. Připomeneme 10 fantasy snímků, na které jste už dávno zapomněli

7. 10. Aleš 184

Vetřelec: Zajímavosti okolo sci-fi klasiky, o nichž jste neměli ponětí

18. 9. Aleš 174

Zelená míle: Herci kvůli rolím ztloustli, elektrické křeslo by správně mělo být šibenicí

20. 8. Aleš 153

Luca: Nový film od Pixaru se dočkal pozitivních recenzí. Obyvatelé moře se v něm vydají na pevninu

Dnes Aleš

Indiana Jones 5: Nechte mě ten film natočit a pak se uvidí, odráží režisér skepsi fanoušků

Včera Aleš

Sebevražedný oddíl: Režisér na Twitteru poodhalil minulost jedné z ústředních postav

16. 6. Aleš

Strážci Galaxie: Partička komiksových hrdinů Marvelu dostane vlastní videohru

15. 6. Aleš

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 1112

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 751

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 317