Pátý element: Hlavní roli mohl hrát Mel Gibson, pro film vznikl obří model New Yorku

24. 6. 2020 2 491×23 světlý/tmavý vzhled

Po nedávném skonu Iana Holma   si mnozí filmoví fanoušci vzpomněli na snímek Pátý element 84 %, v němž herec ztvárnil postavu kněze Vita Cornelia. Francouzský sci-fi trhák režiséra Luca Bessona   byl navíc ve své době vůbec nejdražším snímkem vzniklým mimo Hollywood a stále se občas objevuje na streamovacích platformách či v televizi. Proto si ho dnes připomeneme několika zajímavostmi.

1) Mel Gibson málem v hlavní roli

Foto: Warner Bros.

Hlavní hrdina Korben Dallas nosil tvář akční hvězdy Bruce Willise  , ten ale nebyl režisérovou první volbou. „Jako prvního jsem oslovil Mela Gibsona  , protože měl u Warner Brothers kancelář hned vedle mé. Každé ráno ke mě nakoukl a řekl mi, že nad tím uvažuje. Po třech měsících odmítl, ale spřátelili jsme se.“

Dobytí Tróje, druhá světová válka, nezávislost Skotska. Filmy na Netflixu z historického období

Bruce Willis byl prý jedinou další volbou, byť po internetu kolují informace, že mohl Korbena hrát i francouzský herec Jean Reno  .

Luc Besson se každopádně bál, že si Willis řekne o příliš mnoho peněz. Tomu se nicméně líbil scénář a oba muži se domluvili, že herec dostane namísto vyššího platu podíl ze zisku.

2) Obří model New Yorku

Foto: Intersonic

Přestože tvůrci Pátého elementu využili počítačové efekty, jejich možnosti byly v polovině devadesátých let dosud limitované. Režisér si později posteskl, že měl možná s natáčením ještě nějaký ten rok počkat. Třeba jeho pozdější snímek Valerián a město tisíce planet 66 % obsahoval 2 734 digitálně upravených záběrů, zatímco Pátý element jen 188.

Na filmu se zato pořádně vyřádili klasičtí trikaři. Osmdesát lidí například pět měsíců stavělo obří model futuristického New Yorku, v němž se odehrála honička s policií. Obsahoval desítky bloků a také pětadvacet mrakodrapů, z nichž nejvyšší měřily i přes šest metrů.

3) Oranžové vlasy škodí

Foto: Intersonic

Postava Leeloo se do paměti fanoušků zapsala i svými zářivě oranžovými vlasy. Ty nicméně Mille Jovovich   působily jen samé trápení. Z neustálého barvení začaly totiž vypadávat a herečka nakonec musela nosit paruku.

Život a lži Albuse Brumbála: To nejhorší, co mocný čaroděj během svého života udělal

Aby toho nebylo málo, snažila se zvládnout i prazvláštní jazyk své postavy. Pro ten prý vzniklo 400 slov a aby se jej Jovovich dobře naučila, psala si v něm s režisérem dopisy. Koncem natáčení se prý už dokázali i plynně dorozumívat.

5) Nemožný zpěv

Foto: Intersonic

Zašlo to tak daleko, že se Besson během natáčení rozvedl se svou tehdejší manželkou a Millu Jovovich si vzal. Vztah ale vydržel pouhé dva roky. Situace je o to pikantnější, že Bessonova původní žena Maïwenn Le Besco   ve snímku ztvárnila modrou zpěvačku Plavalagunu.

Aby její zpěv zněl patřičně nelidsky, musela prý sopranistka Inva Mula některé tóny nazpívat zvlášť a tvůrci je pak propojili v postprodukci. Záměrně totiž píseň napsali tak, aby ji lidské hlasivky nedokázaly zvládnout.

5) Gary Oldman není fanoušek

Foto: Intersonic

Hlavní padouch Zorg v podání Garyho Oldmana   si získal spoustu fanoušků. Samotný herec ale na svou charismatickou postavu nevzpomíná rád. Roli přijal bez přečtení scénáře, aby tak režisérovi splatil pomoc s financováním svého vlastního snímku Pouze vnitrožilně 78 %. Prý se na sebe v Pátém elementu nedokáže dívat.

Poznáte své oblíbence? 10 herců, kteří se v maskérně změnili k nepoznání

Za zmínku stojí, že se hlavní padouch Zorg nikdy nesetká s protagonistou Korbenem, což ve filmech není příliš obvyklé.

6) Největší exploze

Foto: Intersonic

Výbuch uvnitř parníku Floster Paradise tvůrci poněkud sebevražedně točili přímo ve studiu. Do té doby se o to nikdo s tak velkou explozí nepokusil – a z dobrého důvodu. Oheň se téměř vymknul kontrole a budova musela být evakuována kvůli kouři.

7) Cameo Vina Diesela?

Foto: Bioscop

A jedno známé jméno na závěr. Víte s kým mluví v úvodu snímku Korben po telefonu? Někteří fanoušci mají jasno. Hlas jste prý mohli slyšet například ve Strážcích Galaxie, patří totiž herci Vinu Dieselovi   z Riddicka a série Rychle a zběsile. Tato informace se dokonce dostala i na některé filmové weby.

V titulcích ale nikdo není zmíněn, sám Vin Diesel se k otázce nevyjádřil a fanoušci na internetu upozorňují, že herec v půlce devadesátých let ještě nebyl moc slavný. Identita tajemného volajícího tak zůstane i nadále záhadou.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

„Příběh Jamese Gunna ještě neskončil.“ Strážci Galaxie se postavili za svého režiséra

31. 7. Aleš 6239

Festival nezajímavosti. Připomeneme 10 fantasy snímků, na které jste už dávno zapomněli

7. 10. Aleš 15238

Riddick 4 už ladí scénář, prozradil Vin Diesel svým fanouškům na Instagramu

5. 5. Aleš 221

Vetřelec: Zajímavosti okolo sci-fi klasiky, o nichž jste neměli ponětí

18. 9. Aleš 14208

Filmy, které unikly na internet ještě před vydáním. Star Wars, Wolverine i Postradatelní

22. 9. Aleš 11177

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: