Galaktická říše se blíží ke svému zániku. Legendární sci-fi Nadace vyjde na Apple TV+

Datum vydání 1. 7. 2020Shlédnutí 1 573×Názory k tématu1Sdílení článku93Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Pokud holdujete žánru science fiction, takřka určitě jste už slyšeli o kultovní knižní sérii Nadace z pera Isaaca Asimova  . Možná dokonce víte, že technologický gigant Apple chystá seriálovou adaptaci   slavného příběhu, která by měla dorazit skrze platformu Apple TV+. Nedávno jsme se dokonce dočkali úplně prvního traileru.

Čtenáři asi budou mít hned jasno – Jared Harris   (známý z loňského Černobylu) hraje Hariho Seldona, průkopníka nové vědy zvané psychohistorie. Ten s pomocí svých modelů předpoví, že Galaktickou říši čeká třicet tisíc let úpadku. Rozhodne se proto období temnoty zkrátit jak jen to dokáže, konkrétně na pouhé jedno milénium. Založí Nadaci, která má zachovat vědění lidstva v oněch nelehkých dobách.

Rick and Morty: Vybrali jsme 7 nejlepších epizod populárního seriálu. Shodnete se s námi?

Úvodní kniha série se na pultech knihkupectví objevila už počátkem padesátých let. Pokud vás tudíž překvapuje, že jsme se doposud nedočkali žádné adaptace, nejste sami. Stačí se ale jen trochu začíst a pochopíte proč. Nadace je napsaná způsobem, který jakékoli převedení na plátna či obrazovky extrémně ztěžuje.

Foto: Apple TV+

Jednak už samotnou premisou. Pokud psychohistorici skutečně dokážou předpovídat budoucnost, každá výzva, které bude Nadace čelit, zákonitě musí skončit jejím vítězstvím (byť znalci série jistě vědí, že se situace po nějakém čase zkomplikuje). Především ale na děj zpravidla nemají větší vliv nějaké konkrétní postavy, nějací hrdinové. Galaxie točí jako hodinový strojek, Seldonem předpovězené krize přicházejí a odcházejí a jednotlivé postavy místy působí jako komparzisté.

Zaklínač: Mrkněte na potvory z knížek, které možná potkáme v dalších řadách seriálu

Třeba filmová série Star Wars se zcela zjevně v lecčem Nadací inspirovala. Například obří planetární město Coruscant jako by z oka vypadlo Trantoru… v jádru by se však oba populární příběhy snad ani nemohly více lišit. Star Wars se točí okolo hrdinů a padouchů nadaných nadpřirozenými schopnostmi, kteří svými činy mění dějiny celé galaxie. V Nadaci jsou i hlavní postavy často jen ozubenými kolečky ve větším mechanismu.

Foto: Apple TV+

Nenechte se mýlit. Četba vás bude bavit i přes tuto vlastnost příběhu. Autor Isaac Asimov se totiž zvlášť ze začátku nezaměřuje primárně na své hrdiny, jako spíš na nečekané, dobře promyšlené dějové zvraty. Křehká Nadace je nezřídka zachráněna velmi překvapivě, vysvětlení však pokaždé dává smysl a zpětně působí nevyhnutelným dojmem, jak by také mělo.

Konkrétně první kniha navíc nesleduje jen jeden příběh, ale hned několik. Ukazuje založení Nadace a několik jejích prvních konfliktů, které sledujeme očima různých postav během prvních zhruba 150 let existence. Pokud by tudíž tvůrci adaptovali knihu věrně, museli by v každém díle měnit herce i prostředí.

Foto: Apple TV+

Dá se tudíž předpokládat, že příběh při své cestě na obrazovky projde některými změnami. Podle IMDb se například ve všech deseti dílech první řady ukáže již zmíněný Jared Harris jako Hari Seldon, což by mohlo naznačovat, že postava dostane více prostoru než v knihách.

Breaking Bad: Učitel chemie drogovým bossem. Prozradíme, čím slavný seriál uchvátí i po letech

Ukáže se také Daneel Olivaw alias Demerzel (podle všeho v ženské verzi), který přitom v prvním díle knižní Nadace vůbec nevystupuje – zato hraje důležitou roli v později napsaných prequelech. Nezbývá tedy než doufat, že kreativní tým Apple TV+ dokáže příběh nově převyprávět s úctou k původnímu dílu. Fanoušci Isaaca Asimova po celém světě budou napjatě přihlížet.

Foto: Apple TV+

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

To nejzajímavější z tohoto týdne:

791Hvězda Stranger Things má strach z nedostatku pracovních nabídek po skončení Netflix hitu

2152The Walking Dead: Dead City má stanovené datum premiéry, které je velmi blízko

743Marvel má nakročeno k dalšímu problému. Jonathan Majors byl zatčen za napadení