Smrt Éowyn, Gandalf hledící do palantíru a Frodův střet s nazgûlem. Jak mohl vypadat Návrat krále

8. 7. 2020 5 234×58 světlý/tmavý vzhled

Práce na knižní trilogii Pán prstenů zabraly spisovateli J. R. R. Tolkienovi   dlouhé roky. Během nich vzniklo hned několik různých verzí příběhu, které později zdokumentoval autorův syn Christopher Tolkien v The History of Middle-earth. V uplynulých měsících jsme na našem webu shrnuli to nejzajímavější z alternativních verzí Společenstva Prstenu a Dvou věží. Nyní je na řadě závěrečný Návrat krále.

Foto: Warner Bros.

Změnily se například válečné plány Rohirů, kteří se chystali vyrazit na pomoc obleženému městu Minas Tirith. V jedné verzi se k nim přidali hraničáři a také Vrchovci, kteří dříve sloužili Sarumanovi. Aragorn ale odhalil, že mnozí z nich zrádnému čaroději nikdy nesloužili, protože nenáviděli skřety mnohem víc než Rohiry. Své posly na shromáždění jezdců vyslali dokonce i lidé z Temného hvozdu.

Společenstvo Prstenu: Jak se změnilo 9 členů v průběhu let a na čem pracují nyní

Éowyn dokonce navrhla, aby do boje vyrazily i ženy, jak se to prý už dříve stalo v temných časech. Prozradila také v jednom dialogu, že její otec Éothain (ve finální verzi příběhu Éomund) padl v Osgiliathu, zjevně když se tam vydal pomoci Gondorským proti Sauronovi. Tolkien nicméně později tento detail změnil a nechal Éomunda zemřít během bitvy se skřety v kopcích Emyn Muil.

Foto: Warner Bros.

Král Théoden nakonec shromáždil skoro deset tisíc jezdců a mnoho dalších válečníků, kteří neměli koně či zásoby na dalekou cestu do Minas Tirith. Nařídil proto, aby pěší bojovníci obsadili Helmův žleb a Šerou brázdu, dvě starobylá rohanská útočiště. V nich se měli bránit proti silám zla, pokud by bitva na Pellenoru skončila porážkou. Smíšek mohl jet s jezdci otevřeně, aniž by porušil králův zákaz.

Faramirův výpad proti skřetům původně nenavrhl jeho otec Denethor, nýbrž Gandalf. Útočníci měli zahnat skřety a spálit jim lodě, pak by ale dorazili nazgûlové a vytlačili by Gondorské zpět do města. V bitvě před hradbami Minas Tirith pak měla Éowyn zničit Černokněžného krále jen za cenu vlastního smrtelného zranění a ležela by pak vedle svého padlého strýce. V jiné verzi zase Théoden přežil, byť těžce zraněn.

Foto: Warner Bros.

Namísto Aragorna se mohl do palantíru podívat Gandalf. Během bitvy se snažil využít sílu vidoucího kamene, ale objevil ho Sauron. Čaroděj proto vykřikl a palantír zahodil, předtím ale ještě stačil zahlédnout Froda uvězněného v Mordoru. Letící kámen zasáhl nějakého nepřátelského kapitána.

Největší středozemská záhada: Ani po šesti desetiletích nevíme, kdo je vlastně Tom Bombadil

Větší roli měli hrát v Návratu krále elfové z Lórienu a hlavně enti, kteří by zničili boční Sauronovu armádu.

Foto: Warner Bros.

Gandalf také v nepoužitém dialogu zmínil, že býval Černokněžný král kdysi členem jeho vlastního řádu. Ve vydané verzi Pána prstenů přitom přízrak za života patřil mezi lidi, byť nadané magickou mocí – se skutečnými Istari patřícími k Maiar se tudíž nemohl vůbec srovnávat.

Správce Denethor se zprvu choval ke svému mladšímu synovi Faramirovi mnohem přívětivěji než v pozdějších verzích příběhu. Pokus o znovuzískání Osgiliathu například nenavrhl on, nýbrž Faramir sám a Denethor ani netvrdil, že by si skutečně přál, aby si jeho potomci vyměnili místa. Správce také mohl bitvu přežít, místo aby se uprostřed ní upálil.

Foto: Warner Bros.

V rozhovoru s Aragornem by se pak odmítl vzdát vlády nad Gondorem. Choval by se k Isildurovu dědici chladně, ten se ale začne starat o raněného Faramira.

Do bitvy před Černou bránou se krom zraněného Smíška zprvu nevydal ani Pipin. Aragorn totiž tvrdil, že hobitům pomůže, když už zůstanou spolu.

Drakobijci, králové, přemožitelé balrogů. Hrdinové světa Pána prstenů, které nejspíš vůbec neznáte

Frodo měl původně v nitru Orodruiny zaslechnout Sauronův hlas, který by sliboval, že se vládce Mordoru podělí s hobitem o moc, pokud Jeden prsten unikne plamenům. Pak ale půlčíka pohltí jiná myšlenka – totiž že se on sám stane králem  všech králů a o moc se nebude dělit s nikým.

Foto: Warner Bros.

Po pádu Prstenu do ohně měl dorazit jeden z nazgûlů a zatarasit Frodovi cestu ven, s tím že zaniknou spolu. Na poslední chvíli by ale dorazil Sam a proklál by přízrak Frodovým Žihadlem. V alternativní verzi měl být oním nazgûlem sám Černokněžný král. Frodo ale už uprostřed Orodruiny ztratil všechen strach a přízraky už nad ním nemají moc – proto přikáže svému nepříteli, aby se vrhl do ohně.

Přílétají orli a hobiti jsou na poslední chvíli zachráněni – o tom si ale povíme zase příště v závěrečné části, kdy se zaměříme zejména na alternativní verze epilogu Pána prstenů.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 472

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 437

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

20. 9. Aleš 417

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

4. 11. Aleš 416

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 408

Baelin's Route: Mrkněte na krátký film, který paroduje známá klišé z populárních videoher

Dnes Aleš

Jurský svět 3: Dočkáme se hned dvou dějových linek, Chris Pratt by se nebránil crossoveru

11. 6. Aleš

Marvel: Loki se ve čtvrtém Thorovi neukáže. Herec prozradil, co se postavě honilo hlavou před smrtí

10. 6. Aleš

Vikingové: Valhalla. Na Netflix zamíří pokračování známého seriálu, skočíme časem o 150 let

9. 6. Aleš

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 1115

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 751

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 316