Harry Potter: Nejdůležitější knižní postavy, které se nedostaly do filmů

Datum vydání 9. 7. 2020Shlédnutí 14 076×Názory k tématu1Sdílení článku125Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Ani ta nejvěrnější filmová adaptace obvykle nedokáže zpracovat svou předlohu zcela věrně. Musí se škrtat – dialogy, dějové linky a občas i poměrně důležité postavy. Mnoho jich zmizelo i z knižní ságy o mladém čaroději Harrym Potterovi. Rozhodli jsme se z nich vybrat aspoň ty nejzajímavější.

1) Winky a Hokey

Foto: Warner Bros.

Začneme u domácích skřítků. Zatímco ve filmech hrají nějakou roli jen dva mužští příslušníci tohoto drobného národa (Dobby a Krátura), ve čtvrté knize potkáme jistou Winky. Ta slouží rodině Bartyho Skrka staršího – konkrétně má během famfrpálového šampionátu dohlížet na Skrkova stejnojmenného nezvedeného synátora. To se trošku zvrhne a Winky je propuštěna, s čímž se takřka celý zbytek Ohnivého poháru nedokáže smířit.

Jak Voldemort nemohl zabít Harryho: Vysvětlíme, proč oba čarodějové měnili své hůlky

Věrnost se nevyplatila ani druhé skřítce Hokey, která sloužila Hepzibě Smithové (k té se dostaneme záhy). Byla už velmi stará, takže nikoho příliš nepřekvapilo, když své paní místo cukru do kakaa přimíchala smrtící jed. Tak zněla přinejmenším oficiální verze. My dobře víme, že Hepzibu otrávil lord Voldemort a vraždu poté svalil na Hokey, které přičaroval falešnou vzpomínku.

2) Augusta Longbottomová

Foto: Warner Bros.

Asi si vzpomenete, že rodiče Nevilla Longbottoma stihl krutý osud. Smrtijedi je mučili tak dlouho, až Frank a Alice ztratili příčetnost a zbytek života jen tiše přežívali. O jejich syna se tak musela postarat babička z otcovy strany, Augusta Longbottomová. Ta přitom patří s přehledem mezi nejzábavnější čarodějky celého potterovského univerza, takže nás její absence ve filmech nejednou zamrzela.

Jen považte. Augusta často nosí na čepici vycpaného supa a ani v pokročilém věku se nedokáže smířit s tím, že nedokázala získat NKÚ v kouzelných formulích. Odrazuje proto od předmětu Nevilla, což trochu nakrkne Minervu McGonagallovou, která byla kdysi dost možná Augustinou spolužačkou. V duelu jednou porazila i zkušeného bystrozora.

3) Protiva

Foto: Warner Bros.

Bradavické strašidlo proslulo hlavně svým značně zlomyslným smyslem pro humor. Na nervy leze hlavně Filchovi, občas se ale naváží třeba i do Ufňukané Uršuly nebo do obyčejných studentů. Když Harry jednou cvičil kouzlo Accio, které přitahuje předměty, začal po něm Protiva házet židle – Potter přece zjevně chtěl, aby na něj létaly věci.

Život a lži Albuse Brumbála: To nejhorší, co mocný čaroděj během svého života udělal

Chyběl nám ale hlavně v pátém díle 80 %, kdy do Bradavic vtrhne příšerná Dolores Umbridgeová. Tehdy se totiž ukázalo, že má Protiva srdce na pravém místě. Zasalutoval dvojčatům Weasleyovým po jejich triumfálním odletu a později si vypůjčil hůl profesorky McGonagalové, aby růžovou sokyni vyprovodil mimo školní pozemky.

4) Dennis Creevey

Foto: Warner Bros.

Někteří filmoví fanoušci si možná vzpomenou na Colina Creeveyho, který všude chodil se svým typickým fotoaparátem. V knihách má ale Colin mladšího bratra, který se jmenuje Dennis. Oba kluci patří mezi studenty Nebelvíru a později se stali i členy Brumbálovy armády.

Byli mudlovského původu, takže se už v Relikviích smrti raději z pochopitelných důvodů nevydali do Bradavic. I proto bratři stojí za zmínku. Dva magické talenty v rodině bez kapky čarodějnické krve se nevidí zrovna často.

5) Percy Weasley

Foto: Warner Bros.

Percyho jsme sice ve filmech zahlédli hned několikrát, nedostal však ani zdaleka potřebný prostor. Jako jediný z Weasleyů totiž na nějaký čas přerušil kontakty se zbytkem rodiny a byl věrný zkorumpovanému ministerstvu kouzel. Už od malička se snažil být co nejúspěšnější a nejschopnější. Postupně se stal prefektem i primusem, po absolvování bradavické školy dokonce asistentem samotného ministra.

Percy se usmířil s rodinou až během závěrečné bitvy, v níž si konečně vybral tu správnou stranu. Jeho zajímavý příběh přitom ve filmech skoro úplně chybí, pokud tedy nepočítáme pár scén, v nichž je Percy přítomen třeba při odhalení Brumbálovy armády Dolores Umbridgeovou.

Ještě méně než Percy se pak objevuje druhý nejstarší Charlie Weasley, jehož adaptace ukázaly pouze na rodinné fotce. V knihách přitom vystupuje relativně často. Přivezl například draky, s nimiž se střetli šampioni v Ohnivém poháru.

6) Hepziba Smithová

Foto: Warner Bros.

Bohatá čarodějka, která shromažďovala nejrůznější zajímavé artefakty. Nejvíc hrdá byla na pohár Helgy z Mrzimoru a na medailonek Salazara Zmijozela. Neprozřetelně však tyto poklady ukázala mladému, ambicióznímu Tomu Raddleovi, pozdějšímu lordovi Voldemortovi. Ten Hepzibu zavraždil pomocí málo známého jedu, jak jsme si už pověděli v odstavci věnovaném skřítce Hokey.

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

Příběh Hepziby nám ve filmech chyběl hlavně proto, že ukazuje v plné kráse Voldemortovu schopnost manipulovat lidmi. Budoucí Pán zla si totiž marnivou ženu úplně omotal okolo prstu.

7) Marietta Edgecombeová

Foto: Warner Bros.

Mohli bychom zmínit celou řadu dalších postav, třeba Voldemortovu matku Merope Gaunt. O ní jsme ale už kdysi psali, takže závěrečnou příčku věnujeme studentce Mariettě Edgecombeové, člence Brumbálovy armády. V knihách je to ona, kdo zradí organizaci Dolores Umbridgeové.

Škaredě na to ale doplatí. Vyslepičením pravdy o Harryho tajné skupině totiž aktivuje kletbu a na tváři jí vyraší nápis PRÁSKAČ, kterého se dívka nedokáže živou mocí zbavit.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Harry Potter a prokleté dítě: dočkáme se filmového zpracování?

Harry Potter a prokleté dítě: dočkáme se filmového zpracování?

Datum vydání 20. 2. Autor článku Anet Sdílení článku761
Žhavá novinka Harry Potter bude restartován jako televizní seriál pro HBO pod produkcí J. K. Rowlingové

Žhavá novinka Harry Potter bude restartován jako televizní seriál pro HBO pod produkcí J. K. Rowlingové

Datum vydání 4. 4. Autor článku Josef Sdílení článku684
Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

Datum vydání 22. 8. Autor článku Aleš Sdílení článku541
Harry Potter: 10 slavných čarodějů, kteří vládnou největší mocí

Harry Potter: 10 slavných čarodějů, kteří vládnou největší mocí

Datum vydání 17. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu47Sdílení článku470
Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

Datum vydání 14. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu23Sdílení článku458

MCU Thor ignoroval příběh z původních komiksů. V tomto díle MCU superhrdinové a jejich komiksové předlohy si prozradíme pár zajímavostí o bohu hromu.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Futurama se po jedenácti letech vrací! 8. série už je za rohem.

Datum vydání 28. 5. Autor článku Žaneta Sdílení článku397

Lilly a Lana Wachowski - režisérky legendární trilogie Matrix i filmu Atlas mraků zůstávají tak trochu tajemné

Datum vydání 28. 5. Autor článku Lukáš Sdílení článku56

Avatar: Vypiplaná filmová série, která si vyžádala roky pečlivých příprav. Jaké to byly a jak probíhaly?

Datum vydání 27. 5. Autor článku Lukáš Sdílení článku53
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449