Původní konec Pána prstenů: Faramir by nebyl správcem Gondoru a Gimli pánem Třpytivých jeskyní

15. 7. 2020 10 623×24 světlý/tmavý vzhled

Gandalf v mithrilové zbroji, zrádný ent pomáhající Sarumanovi a Frodo bojující s Černokněžným králem. Všech těchto scén jsme se mohli dočkat v Pánu prstenů z pera J. R. R. Tolkiena  , kdyby se britský spisovatel nerozhodl změnit své původní plány. Minulý týden jsme skončili zničením Prstenu, tentokrát nás čekají oslavy vítězství. Dočkáme se ale i bitvy o Kraj a epilogu celého příběhu.

Foto: Warner Bros.

Významná změna se týká Faramira, který se v knižní verzi zřekl správcovského úřadu a oznámil návrat krále Aragorna. Zatímco ve finální verzi si ho nový panovník ponechá po svém boku a úřad nezruší, původně tomu tak být nemělo. Aragorn by se nechal provolat králem a Faramirova hodnost by zanikla.

Společenstvo Prstenu: Jak se změnilo 9 členů v průběhu let a na čem pracují nyní

Saruman, který ve finální verzi příběhu vyplení celý Kraj, se původně mohl chovat o něco slušněji. Když ho hrdinové během cesty potkali, Smíšek mu vrátil část dýmkového koření, které ukradl během plenění Železného pasu. Čaroděje hobitova dobrota zasáhla a tak mu poradil, aby si dával pozor na Cosima ze Sáčkova, z něhož se stal ve finální verzi Loto, kolaborant s darebáky a jeden ze strůjců zničení Kraje. Později Tolkien pasáž přepsal tak, aby víc vynikla Sarumanova proradnost.

Foto: Warner Bros.

Teprve při práci na této části příběhu se spisovatel rozhodl, jak se vlastně bude jmenovat Aragornova elfská manželka Arwen. Zvažoval například Ellonel, Amareth nebo Finduilas – druhé jméno bude jistě povědomé znalcům Silmarillionu. Aragorn se také osobně setkal s divokým lidem, který pomohl Rohirům dorazit včas k branám Minas Tirith.

Dozvěděli jsme se také další podrobnosti o Smíškově rohanském rohu, který údajně vyrobili trpaslíci.

Foto: Warner Bros.

Gandalf původně nenechal čistění Kraje na hobitech, nýbrž cestoval s nimi. Už po pár odstavcích se ale Tolkien rozhodl, že čaroděje v posledních kapitolách nechce a zvažoval, že ho nechá v Hůrce. Ve finální verzi příběhu jde Gandalf navštívit Toma Bombadila.

Děkoval jsem mu v slzách. Režisér Peter Jackson vzpomíná na poslední roli zesnulého Iana Holma

V nastolování pořádku hrál mnohem větší roli Frodo, který ještě nepůsobil tak pasivně a zasmušile.

Po vyčištění Kraje od Sarumana a jeho darebáků se mohl ještě jednoho léta naposledy objevit Gandalf a potěšit hobity posledním velkolepým ohňostrojem, který trval až do samotného úsvitu.

Foto: Warner Bros.

Čtenáři se mohli dočkat nikdy nevydaného epilogu, v němž Sam svým dětem po letech vypráví, co se stalo s jednotlivými postavami příběhu. Dozvěděli jsme se například, že Galadrielin manžel Celeborn zůstal v Lórienu a Gimli se neusadil ve Třpytivých jeskyních, ale v horách poblíž Minas Tirith. Sam si také neodpustil krátkou jazykovědnou lekci, když četl pozvánku od krále Aragorna k setkání.

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

V Roklince prý stále přebývali Elrondovi synové Elladan a Elrohir, jejichž osud ve finální verzi není zmíněn.

Příběh pak definitivně skončil Samovým rozhovorem s Růžou, načež hobit zavřel dveře Dna pytle – ale ne předtím, než k němu dolehly slabé vzdechy moře, za které se vydal jeho pán Frodo.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: