Pro krátké letní večery. 10 filmů, které vám zaberou méně než hodinku a půl

21. 7. 2020 10 125×112 světlý/tmavý vzhled

Letní noci jsou stále ještě krátké a na zhlédnutí často více než dvouhodinových snímků vám často nezbude čas. Naštěstí jsme tu my a doporučíme vám skvělé filmy, které budete mít dokoukané během devadesáti minut. Snažili jsme se pokrýt široké spektrum žánrů, takže si snad každý divák přijde na své.

1) 3D animace: Příběh hraček

Foto: Falcon

Počítačem animované snímky jsou drahé a zvlášť v začátcích proto obvykle netrvaly déle než vyšší desítky minut. Když si projdete třeba filmografii populárního Pixaru, řadu takových objevíte i sami. My jsme vybrali jejich úplně první hit, Příběh hraček 85 % z roku 1995. Ten totiž trvá pouhých 80 minut.

Příběh hraček: Druhý díl byl během natáčení dvakrát smazán. Jednou záměrně, jednou omylem

O mnoho delší není ani dvojka 85 %, z večera vám ukrojí jen o 9 minut více. Doba ledová 84 % oproti tomu zabere pouhých 78 minut. O minutu méně, než originální sci-fi Číslo 9 72 %.

2) Anime: Můj soused Totoro

Foto: Toho Company

Kdovíkolik času nepotřebuje k odvyprávění silného příběhu ani legendární japonský režisér Hajao Mijazaki  , jehož úspěšný snímek Můj soused Totoro 85 % dokoukáte za 86 minut. Doporučíme ale i povedený film Porco Rosso 83 % o letci s prasečím obličejem, byť naši hranici hodinky a půl lehce přesahuje.

Pokud ale máte náladu na vážnější, velmi smutnou podívanou, nemůžeme samozřejmě nezmínit Hrob světlušek 85 %, který si z vašeho večera ukousne devětaosmdesát minut.

3) Komedie: Blbec k večeři

Foto: North Video

Parta snobů si týden co týden užívá skvělou zábavu – pozvou na večeři ty nejdivnější lidi a pak si z nich utahují. Králem všech dosavadních blbců má být Francois Pignon – tedy dokud se situace nezkomplikuje mnoha nečekanými zvraty. Blbce k večeři 84 % zkouknete za 80 minut. O čtyři minuty déle trvá populární Borat 72 %, který si střílí z Američanů.

Smích skrz slzy: 5 filmových scén, které jsou smutné a vtipné zároveň

Ve betlémském chlévě se jedné osudné noci nenarodil jen Ježíš Kristus, ale také jistý Brian, kterého si s Mesiášem posléze všichni pletou. Léty prověřená komedie Život Briana 86 % plná kamenování, soupeřících židovských povstaleckých skupin a Římanů s legračními jmény na našem seznamu nesmí chybět, přestože trvá celých 94 minut. O tři minuty kratší je taktéž výborný Svatý Grál 84 %.

4) 2D animace: Lví král

Foto: Falcon

Loňský 3D remake natáhl Lvího krále 77 % na necelé dvě hodiny, originální 2D snímek 86 % z roku 1994 ale zvládl tentýž příběh odvyprávět podstatně rychleji. Příběh mladého Simby si můžete po letech znovu vychutnat během pouhých 89 minut. A nemusíte se spokojit jen s ním – do hodinky a půl se vejde i o něco starší animák Kráska a zvíře 84 %.

Zmínit musíme ale také kultovního Železného obra 85 % a také Bambiho 83 %, který je se 70 minutami s přehledem nejkratším snímkem celého článku.

5) Český: Vrchní, prchni!

Foto: Bontonfilm

Že kvalitní film nemusí trvat tři a půl hodiny vědí dobře i tuzemští tvůrci. Československá komedie Ladislava Smoljaka   Vrchní, prchni! 86 % o podnikavém knihkupci-falešném číšníkovi. Snímek nabitý zlidovělými hláškami o ostřikujících ostřikovačích si z vašeho dne vezme jen 85 příjemných minutek.

Jen pětasedmdesát si pak vezme vánoční pohádka Tři oříšky pro Popelku 86 %, naši hranici pak těsně překračují další dobře známé snímky jako Na samotě u lesa 87 % nebo „Marečku, podejte mi pero!“ 89 %.

6) Horror: Noční můra v Elm Street

Foto: New Line Cinema

Pokud se u filmů rádi bojíte, máme pro vás špatnou zprávu. Horrory se jen zřídkakdy vejdou do našeho hodinu a půl dlouhého okna a tak se do našeho článku vlezla všeho všudy osmdesátková Noční můra v Elm Street 75 %. Pokud Freddyho Kruegera v lásce nechováte, nezbývá vám než mrknout na první díl série Paranormal Activity 54 %.

Sluší se ale dodat, že celá řada populárních horrorů přesahuje devadesát minut jen o kousíček. Moucha 78 % konkrétně o šest, zatímco Saw: Hra o přežití 83 % o devět.

7) Akční: 96 hodin

Foto: Bioscop

Akční trháky sužuje úplně stejný problém. Museli jsme hodnou chvíli hledat, než jsme našli jeden, který vám dokážeme s klidným svědomím doporučit. Liam Neeson   začal snímkem 96 hodin 86 % svou kariéru akčního hrdiny a přestože žádný ze sequelů nestál za nic, sám o sobě 89 minutový film dodnes dobře zabaví.

Filmové mýty: Mrtvola vás prý ochrání před zastřelením a v tekutých píscích se utopíte

O minutku se nám do seznamu nevešla dobrodružná sci-fi Gravitace 78 % – pokud ale přeskočíte titulky, pořád se ještě do kýženého časového rámce vejdete. O osm minut delší je pak komedie Muži v černém 80 %.

8) Superhrdinský: Megamysl

Foto: Bontonfilm

Tady musíme podvádět. Možná jsme koukali špatně, ale superhrdinskou zábavu pod 90 minut jsme prostě nenašli. Tedy pokud nepočítáme parodii Suprhrdina 50 %, která si v roce 2008 střílela hlavně z filmů o Spider-Manovi a nepříliš povedený film Fantastická čtyřka: Silver Surfer 51 %. O pouhé dvě minuty však naši laťku přesáhl nedoceněný Megamysl 72 %, který už za vaši pozornost rozhodně stojí.

Stejně dlouho vám zabere i zhlédnutí Hancocka 92 %.

9) Stop-motion: Slepičí úlet

Foto: Bontonfilm

Speciální kategorii si vysloužily i plastelínové snímky. Hlavně proto, že naše kritéria splňují takřka všechny. I odrostlejší diváci si vychutnají překvapivě temnou komedii Slepičí úlet 79 % o útěku z drůbežího koncentráku. Nestačí? Pak doporučíme ještě snímek Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka 83 % od stejných tvůrců.

10) Nezařazené: Valčík s Bašírem

Foto: Aerofilms

Máte-li náladu na něco vážnějšího, zkuste válečný animovaný dokument Valčík s Bašírem 84 %, který se věnuje válce v Libanonu z počátku osmdesátých let. Jde o jeden z nejunikátnějších snímků, které kdy uvidíte a získal po světě celou řadu kritických ocenění. Zabere vám přesně 90 minut.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Marvel: Přehledně jsme shrnuli, jakých nových filmů a seriálů se v příštích letech dočkáme

22. 7. Aleš 344

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

14. 11. Aleš 23315

Marvel: Co budou znamenat cizí dimenze ve Spider-Manovi pro budoucnost MCU

22. 5. Aleš 242

10 vystřižených scén, které vám dovolí nahlédnout hlouběji do duše vašich oblíbených postav

30. 11. Aleš 1232

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: