Pro krátké letní večery. 10 filmů, které vám zaberou méně než hodinku a půl

21. 7. 2020 4 205×115 světlý/tmavý vzhled

Letní noci jsou stále ještě krátké a na zhlédnutí často více než dvouhodinových snímků vám často nezbude čas. Naštěstí jsme tu my a doporučíme vám skvělé filmy, které budete mít dokoukané během devadesáti minut. Snažili jsme se pokrýt široké spektrum žánrů, takže si snad každý divák přijde na své.

1) 3D animace: Příběh hraček

Foto: Falcon

Počítačem animované snímky jsou drahé a zvlášť v začátcích proto obvykle netrvaly déle než vyšší desítky minut. Když si projdete třeba filmografii populárního Pixaru, řadu takových objevíte i sami. My jsme vybrali jejich úplně první hit, Příběh hraček 85 % z roku 1995. Ten totiž trvá pouhých 80 minut.

Příběh hraček: Druhý díl byl během natáčení dvakrát smazán. Jednou záměrně, jednou omylem

O mnoho delší není ani dvojka 85 %, z večera vám ukrojí jen o 9 minut více. Doba ledová 84 % oproti tomu zabere pouhých 78 minut. O minutu méně, než originální sci-fi Číslo 9 72 %.

2) Anime: Můj soused Totoro

Foto: Toho Company

Kdovíkolik času nepotřebuje k odvyprávění silného příběhu ani legendární japonský režisér Hajao Mijazaki  , jehož úspěšný snímek Můj soused Totoro 85 % dokoukáte za 86 minut. Doporučíme ale i povedený film Porco Rosso 83 % o letci s prasečím obličejem, byť naši hranici hodinky a půl lehce přesahuje.

Pokud ale máte náladu na vážnější, velmi smutnou podívanou, nemůžeme samozřejmě nezmínit Hrob světlušek 85 %, který si z vašeho večera ukousne devětaosmdesát minut.

3) Komedie: Blbec k večeři

Foto: North Video

Parta snobů si týden co týden užívá skvělou zábavu – pozvou na večeři ty nejdivnější lidi a pak si z nich utahují. Králem všech dosavadních blbců má být Francois Pignon – tedy dokud se situace nezkomplikuje mnoha nečekanými zvraty. Blbce k večeři 84 % zkouknete za 80 minut. O čtyři minuty déle trvá populární Borat 72 %, který si střílí z Američanů.

Smích skrz slzy: 5 filmových scén, které jsou smutné a vtipné zároveň

Ve betlémském chlévě se jedné osudné noci nenarodil jen Ježíš Kristus, ale také jistý Brian, kterého si s Mesiášem posléze všichni pletou. Léty prověřená komedie Život Briana 86 % plná kamenování, soupeřících židovských povstaleckých skupin a Římanů s legračními jmény na našem seznamu nesmí chybět, přestože trvá celých 94 minut. O tři minuty kratší je taktéž výborný Svatý Grál 84 %.

4) 2D animace: Lví král

Foto: Falcon

Loňský 3D remake natáhl Lvího krále 77 % na necelé dvě hodiny, originální 2D snímek 86 % z roku 1994 ale zvládl tentýž příběh odvyprávět podstatně rychleji. Příběh mladého Simby si můžete po letech znovu vychutnat během pouhých 89 minut. A nemusíte se spokojit jen s ním – do hodinky a půl se vejde i o něco starší animák Kráska a zvíře 84 %.

Zmínit musíme ale také kultovního Železného obra 85 % a také Bambiho 83 %, který je se 70 minutami s přehledem nejkratším snímkem celého článku.

5) Český: Vrchní, prchni!

Foto: Bontonfilm

Že kvalitní film nemusí trvat tři a půl hodiny vědí dobře i tuzemští tvůrci. Československá komedie Ladislava Smoljaka   Vrchní, prchni! 86 % o podnikavém knihkupci-falešném číšníkovi. Snímek nabitý zlidovělými hláškami o ostřikujících ostřikovačích si z vašeho dne vezme jen 85 příjemných minutek.

Jen pětasedmdesát si pak vezme vánoční pohádka Tři oříšky pro Popelku 86 %, naši hranici pak těsně překračují další dobře známé snímky jako Na samotě u lesa 87 % nebo „Marečku, podejte mi pero!“ 89 %.

6) Horror: Noční můra v Elm Street

Foto: New Line Cinema

Pokud se u filmů rádi bojíte, máme pro vás špatnou zprávu. Horrory se jen zřídkakdy vejdou do našeho hodinu a půl dlouhého okna a tak se do našeho článku vlezla všeho všudy osmdesátková Noční můra v Elm Street 75 %. Pokud Freddyho Kruegera v lásce nechováte, nezbývá vám než mrknout na první díl série Paranormal Activity 54 %.

Sluší se ale dodat, že celá řada populárních horrorů přesahuje devadesát minut jen o kousíček. Moucha 78 % konkrétně o šest, zatímco Saw: Hra o přežití 83 % o devět.

7) Akční: 96 hodin

Foto: Bioscop

Akční trháky sužuje úplně stejný problém. Museli jsme hodnou chvíli hledat, než jsme našli jeden, který vám dokážeme s klidným svědomím doporučit. Liam Neeson   začal snímkem 96 hodin 86 % svou kariéru akčního hrdiny a přestože žádný ze sequelů nestál za nic, sám o sobě 89 minutový film dodnes dobře zabaví.

Filmové mýty: Mrtvola vás prý ochrání před zastřelením a v tekutých píscích se utopíte

O minutku se nám do seznamu nevešla dobrodružná sci-fi Gravitace 78 % – pokud ale přeskočíte titulky, pořád se ještě do kýženého časového rámce vejdete. O osm minut delší je pak komedie Muži v černém 80 %.

8) Superhrdinský: Megamysl

Foto: Bontonfilm

Tady musíme podvádět. Možná jsme koukali špatně, ale superhrdinskou zábavu pod 90 minut jsme prostě nenašli. Tedy pokud nepočítáme parodii Suprhrdina 50 %, která si v roce 2008 střílela hlavně z filmů o Spider-Manovi a nepříliš povedený film Fantastická čtyřka: Silver Surfer 51 %. O pouhé dvě minuty však naši laťku přesáhl nedoceněný Megamysl 72 %, který už za vaši pozornost rozhodně stojí.

Stejně dlouho vám zabere i zhlédnutí Hancocka 92 %.

9) Stop-motion: Slepičí úlet

Foto: Bontonfilm

Speciální kategorii si vysloužily i plastelínové snímky. Hlavně proto, že naše kritéria splňují takřka všechny. I odrostlejší diváci si vychutnají překvapivě temnou komedii Slepičí úlet 79 % o útěku z drůbežího koncentráku. Nestačí? Pak doporučíme ještě snímek Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka 83 % od stejných tvůrců.

10) Nezařazené: Valčík s Bašírem

Foto: Aerofilms

Máte-li náladu na něco vážnějšího, zkuste válečný animovaný dokument Valčík s Bašírem 84 %, který se věnuje válce v Libanonu z počátku osmdesátých let. Jde o jeden z nejunikátnějších snímků, které kdy uvidíte a získal po světě celou řadu kritických ocenění. Zabere vám přesně 90 minut.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 9606

Marvel: Přehledně jsme shrnuli, jakých nových filmů a seriálů se v příštích letech dočkáme

22. 7. Aleš 390

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

14. 11. Aleš 12343

Marvel: Co budou znamenat cizí dimenze ve Spider-Manovi pro budoucnost MCU

22. 5. Aleš 266

„Všude tam, kam dopadá slunce, je naše království.“ První teaser Lvího krále je plný nostalgie

23. 11. Aleš 236

Do světa Zaklínače dorazily Vánoce. Netflix zveřejnil bizarní video se sváteční tematikou

Dnes Aleš 3

7 zajímavostí o filmu Na Hromnice o den více. Billa Murraye hryzl svišť, původní konec byl temný

Dnes Aleš 11

Black Panther 2 se začne natáčet už v létě. Víme, kdo si v něm zahraje padoucha

Včera Aleš 13

Deadpool 3 přeci jen dorazí. Film už má scénáristky, pracovat na něm bude i Kevin Feige

Včera Aleš 84

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141199

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18751

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 5347