Jak Harry Potter měnil kostýmy. Vysvětlíme, proč už smrtijedi nevypadají jako Ku Klux Klan

Datum vydání 28. 7. 2020Shlédnutí 10 342×Sdílení článku167Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Zapálení fanoušci knížek si ve filmech o Harrym Potterovi jistě všimli nečekané změny. Mezi Tajemnou komnatou 77 % a Vězněm z Azkabanu 85 % se postavám dost zásadně změnilo oblečení. Design školní uniformy prošel změnami a herci začali víc nosit i obyčejné mudlovské šaty, které se v předloze skoro neobjevují. Za úpravami stála designérka Jany Temime.

Musí být víc cool

Foto: Warner Bros.

„Chtěla jsem to změnit, protože jsem věděla, že [estetika] Vánoční koledy není právě v kurzu. Malým dětem stačila, ale teenager by na ten film nikdy nevyrazil, takže jsme to chtěli udělat víc cool. Potřebovali jsme, aby děti skutečně vypadaly jako děti odvedle.“ Přepracovala proto kompletně nejen školní uniformy, ale i třeba oblečení používané při hraní famfrpálu.

Hrozný učitel Snape, sebevědomá Ginny. Jak se liší postavy z filmů o Harrym Potterovi od knižních

Temime pracovala nejen na Vězni z Azkabanu, ale i na všech následujících filmech série až po druhou část Relikvií smrti 83 % – k produkci Fantastických zvířat už se nevrátila, neboť svou práci považovala za dokončenou.

Brumbál že je gay?

Foto: Warner Bros.

Designérka si údajně velmi užila navrhování oblečení pro nebezpečnou čarodějku Bellatrix. Protože měla herečka Helena Bonham Carter   dlouhou zkušenost s divadelním herectvím, přidala jí Temime do šatníku korzet. Inspirovala se také středověkými oděvy, aby zdůraznila starobylost Bellatrixiny rodiny.

Velkým překvapením se pro Temime stalo, když jí autorka knih J. K. Rowling   během natáčení pátého dílu filmové série prozradila, že je bradavický ředitel Albus Brumbál gay. Designérka by to prý byla ráda věděla dřív a oblečení postavy by navrhla odlišně. Domnívá se, že sama Rowling zpočátku neměla Brumbálovu orientaci ujasněnou a teprve postupem času se k ní propsala.

Příliš dlouhé kápě

Foto: Warner Bros.

Dvojčata Weasleyovy prý designérku velmi bavila – snažila se jim vymýšlet oblečení, které by se vzájemně doplňovalo. Když měl jeden proužky, dala například druhému kostkovaný oděv ve stejných barvách. Přišlo jí to vtipnější, než kdyby se obě postavy oblékaly úplně stejně.

Harry Potter: Nejdůležitější knižní postavy, které se nedostaly do filmů

Někdy musela Temime přepracovávat i své vlastní oděvy. Pro Ohnivý pohár vymyslela smrijedům kápě, které připomínaly nechvalně proslulou organizaci Ku Klux Klan. Záhy se ale ukázalo, že kameramanům dlouhé špičky na hlavách brání zachytit celé postavy záběrech a ve Fénixově řádu 80 % se tak padouši převlékli do nových rób a masek.

Snape se nemění

Foto: Warner Bros.

Jedné postavě však oblečení z prvních dvou dílů zůstalo až do konce. Je to Severus Snape, bradavický učitel lektvarů. Temime kostým herce Alana Rickmana   vůbec neměnila, jenom ho znovu vyrobila. Proč? „Protože byl dokonalý. Když je něco dokonalé, nemůžete to měnit. Proč byste to měnili? Byl to on. A profesor Snape se nikdy nepřevléká. Je ten typ člověka, co v kostýmu leze i do postele.“

A bonus na závěr – vedle oblečení se mezi Tajemnou komnatou a Vězněm z Azkabanu změnily i hůlky některých důležitých postav. Sám režisér Alfonso Cuarón   totiž nechal představitele ústředního tria vybrat hned z několika různých modelů, takže Harry přešel z hladké, jednoduché hůlky na model s rukojetí podobnou kmeni stromu.

Slimákova tykadla

Foto: Warner Bros.

Na webu Wizarding World pak najdete i další zajímavé detaily ohledně designu hůlek. Horácio Křiklan se například v originále jmenuje Slughorn, slug je přitom anglické slovo pro slimáka. Odráží se i v profesorově hůlce, z níž vyčnívají drobná tykadélka a která připomíná plazící se tělo.

Život a lži Albuse Brumbála: To nejhorší, co mocný čaroděj během svého života udělal

Ďábel je v detailech a vždycky potěší, když filmy věnují pozornost i zdánlivým drobnostem. Nebýt nich, svět čar a kouzel by jistě mnohým fanouškům nepřipadal tak bohatý, živoucí a dýchající.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *