Znáte je jen díky té roli. 10 herců, kteří navždy srostli s jedinou postavou

18. 8. 2020 5 751×2939 světlý/tmavý vzhled

Leckterý úspěšný herec dokáže přesvědčivě ztvárnit řadu zajímavých postav a někdy ho zahlédneme v různých filmech i několikrát do roka. Obličeje jiných však jaksi srostou s jednou jedinou rolí a běžný filmový divák je odjinud třeba ani nezná. Několik takovýchto případů si dnes popíšeme.

1) Macaulay Culkin  

Foto: 20th Century Fox

Představitel Kevina McCallistera z úspěšné vánoční komedie Sám doma 86 % se dočkal po premiéře snímku obřího úspěchu, který ještě vzrostl s pokračováním zasazeným do ulic New Yorku. Od začátku devadesátých let už ale Culkin na podobnou roli čeká marně – dal si navíc od herectví kdysi pauzu, aby mohl začít studovat. Když se pak k řemeslu znovu vrátil, začal poměrně nenápadně na divadelních prknech. Hraje dodnes, zpravidla ale vedlejší role v méně známých filmech.

2) Linda Hamilton  

Foto: Pannonia Ent.

Bylo nebylo, točil takhle dosud skoro neznámý režisér James Cameron   svůj nový film. V akčním sci-fi se android z budoucnosti pokoušel zabít jistou Sarah Connor. A právě tato role v populární sérii Terminátor pořádně nakopla kariéru Lindy Hamilton. Po navazujícím Dni zúčtování 91 % ale herečka pracovala především na televizních filmech a ke drahým blockbusterům se vrátila až loni ve snímku Terminátor: Temný osud 67 %.

3) Kate Capshaw  

Foto: Paramount Pictures

Vzhledem k tomu, že se příběh Indiana Jonese a Chrámu zkázy 83 % odehrával chronologicky před Dobyvateli ztracené archy 90 %, musela archeologa místo Marion doprovázet nová ženská postava. Konkrétně Willie Scott, kterou ztvárnila herečka Kate Capshaw  , známá předtím hlavně ze seriálu The Edge of Night  .

Útěk před balvanem, středověká bitva i boj s chobotnicí. 10 dalších nejlepších filmových úvodů

Ta i po premiéře nějakou dobu pokračovala v kariéře, zhruba před dvaceti lety s ní ale skončila. Vdala se mimochodem za režiséra Chrámu zkázy Stevena Spielberga  , kterého poznala právě během natáčení.

4) Robert Patrick  

Foto: Bohemia MP

Série Terminátor ale neproslavila pouze Lindu Hamilton, nýbrž třeba i jejího kolegu Roberta Patricka. Ten ztvárnil v již zmíněném Dni zúčtování vylepšený model T-1000, respektive jeho nejslavnější transformaci v policistu. V herecké kariéře pokračuje dodnes, byť už se žádná z jeho pozdějších rolí do mysli diváků tolik nezapsala. Zahlédnout jste ho mohli například jako tátu hlavního hrdiny ve snímku Most do země Terabithia 74 %.

5) Christopher Reeve  

Foto: Warner Bros.

Christopher Reeve získal roli Supermana hned v samých počátcích své kariéry a Muže z oceli ztvárňoval napříč celými osmdesátými lety. V roce 1995 si nicméně při jezdecké soutěži zlomil krční obratel a ochrnul. Přes handicap se ukázal ještě třeba ve snímku Pohled z okna 57 %, v roce 2004 však zemřel.

6) Hayden Christensen  

 

Foto: 20th Century Fox

Na mladém představiteli Anakina Skywalkera nenechali kritici po premiéře prequelové trilogie Star Wars jednu nit suchou. Nepomohlo ani, že herec musel pracovat s místy dost křečovitým scénářem – za posledních patnáct let už nikdy tak prominentní roli nezískal.

Jeho asi nejslavnějším filmem se stal průměrný sci-fi thriller Jumper 59 %, před pár lety se ukázal po boku Bruce Willise   ve snímku Z lovce kořistí 48 %.

7) Julia Winter  

Foto: 20th Century Fox

Švédská herečka Julia Winter je v našem žebříčku unikátní tím, že na svůj úspěch po snímku Karlík a továrna na čokoládu 81 % ani nezkusila navázat. Takřka nic o ní nevíme. Internet prozradí jen to, že údajně v rodné zemi vystudovala medicínu.

Karlík a továrna na čokoládu: Ukážeme, jak se během patnácti let změnili herci

8) Elijah Wood  

Foto: Warner Bros.

K Elijahovi Woodovi jsme možná trošku nespravedliví. Ukázal se ve druhém Návratu do budoucnosti 86 %, v Sin City 80 % a také ve Věčném svitu neposkvrněné mysli 85 %. Daboval také například hlavní postavu v animovaném snímku Číslo 9 72 %. Stejně ale asi zůstane už navždy známý hlavně jako Frodo Pytlík z trilogie Pán prstenů. My jsme přinejmenším na hobita mysleli celou dobu, co byl Wood v Posledním lovci čarodějnic 56 % na plátně.

9) Mark Hamill  

Foto: Bontonfilm

Podobný efekt měla jiná velká značka Star Wars na Marka Hamilla  , kterého krom občasné menší role typu profesora Arnolda z prvního Kingsmana 81 % diváci vídali jen málokdy. Hamill nicméně na filmový svět nezanevřel, akorát se po roli Luka Skywalkera začal občas věnovat dabingu. Fanoušci DC komiksů ho tudíž možná nejlépe znají jako hlas ikonického padoucha Jokera 86 %.

Pixar versus Happy Feet: Je film stále animovaný, když používá pohyby reálných lidí?

10) Alison Doody

Foto: Paramount Pictures

A na závěr ještě jednou Indiana Jones, tentokrát jeho Poslední křížová výprava 90 %. Ústřední postavu svůdné Elsy Schneider, která je tajně spojená s nacisty, si zahrála teprve jednadvacetiletá Alison Doody  . Pokud jste ji ale od konce osmdesátých let už nikdy znovu neviděli, nedivíme se. Hraje sice dodnes, vesměs však v poměrně neznámých filmech.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (29 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: