Star Wars: Prozradíme, proč galaktická série začíná čtvrtým dílem a jak mohl vypadat scénář

30. 7. 2020 8 829×27 světlý/tmavý vzhled

Psala se sedmdesátá léta a jistý George Lucas   začal pracovat na prvním příběhu z předaleké galaxie. Ještě těsně před premiérou se ale bál, že jeho nový snímek nazvaný prostě Star Wars 88 % v kinech naprosto propadne. Opak byl pravdou. Diváci po celém světě neskrývali nadšení a Lucas se pustil do natáčení pokračování. Všichni čekali Star Wars 2 – režisér ale překvapil a sequel nesl podtitul Epizoda V: Impérium vrací úder 89 %.

Kolikátá vlastně?

Foto: Bontonfilm

Lucas vzápětí poprvé (a nikoli naposledy) zasáhl do původních Star Wars a přidal jim k názvu korespondující Epizoda IV: Nová naděje. Úspěch původního snímku ho zjevně motivoval k tomu, aby svůj vesmírný příběh rozšířil a prohloubil. Už koncem sedmdesátek se prý začaly objevovat drby, že režisér plánuje snad až devět filmů – Mark Hamill   později dokonce tvrdil, že Lucas plánoval rovnou čtyři trilogie.

Tváře, které odněkud znáte: 7 známých herců, kterých jste si v populárních filmech možná nevšimli

Jeho plány se v průběhu času dynamicky měnily. Jednu dobu prý zvažoval, že bude Nová naděje ne čtvrtým, ale šestým snímkem v pořadí. První epizoda by sloužila jako jakýsi prolog, v následujících třech bychom prozkoumali historii klonových válek a pátý díl by dějové linky dovedl až k dobře známému pronásledování princezny Leii Darthem Vaderem.

Hodný Vader

Foto: Bontonfilm

Velkým zlomem se stala údajně i smrt Leigha Bracketta, původního scénáristy páté epizody. Režisér pak podle všeho začal vůbec poprvé zvažovat, že by Darth Vader mohl být otcem Luka Skywalkera – v Brackettově verzi se měl naopak Anakin objevit coby přátelský duch a svému potomkovi radit.

Příběh vůbec prošel celou řadou změn, a to i v případě Nové naděje. V roce 1974 například George Lucas dokončil ranou verzi scénáře, kterou Dark Horse Comics v roce 2013 zpracoval formou komiksu. Ukázalo se tak, jak moc se režisérova vize během doby proměnila.

Jediové jako ochránci císaře

Foto: Bontonfilm

Luke Skywalker vystupuje v příběhu už jako starý muž, jeden z posledních Jediů. Sídlí na planetě Aquilae, která jako jedna z mála dosud nepatří do Galaktického impéria. Řád galaktických rytířů v této verzi kdysi ochraňoval císaře, pak ale odpadl a nyní na jeho členy Sithové pořádají hon.

Star Wars: Povíme, co všechno se do sedmé epizody nevešlo

Anakin (tehdy ještě Annikin) ještě nebyl Lukovým otcem, nýbrž učedníkem. Jeho příjmení znělo Starkiller a na Aquilae se vydal po smrti svého bratra, aby dokončil jedijský trénink.

Kancléř Sithem

Foto: Bontonfilm

V příběhu vystupuje Darth Vader, nepatří nicméně mezi Sithy. Velí silám Impéria, má zjizvenou tvář a rudé oko, stále ale nosí černé vlasy a nepotřebuje masku k dýchání. Sithem je naopak princ Valorum. Pokud vám jméno něco vágně říká, v prequelové trilogii ho George Lucas zrecykloval pro původního republikového kancléře, který vládl před Palpatinovým nástupem.

Leia vystupuje v příběhu coby vysokoškolská studentka a pozdější královna Aquilae, kterou musí Annikin zachránit z univerzity, když se rozpoutá válka. Han Solo pak vypadá jako obří zelená příšera. A slavný droid R2-D2 mluví. Normálně anglicky.

Wookie ve stíhačce

Foto: Bontonfilm

Jediové a Sithové mají také úplně opačný přístup k Síle. Zatímco Jedi spoléhá na své emoce, Sith se od nich snaží co nejvíc oprostit.

Darth Sidious: Vysvětlíme, kde císař sídlil a co chtěl provést s rodnou planetou Naboo

Nakonec Jediové zvítězí s pomocí domorodých Wookiů, které naučí pilotovat lodě. Vader zemře při výbuchu Hvězdy smrti, poté co ho zradí princ Valorum a Annikin se stává ochráncem Aquilae, hezky blízko královny Leii, do které se mezitím zamiloval.

Asi sami vidíte, že mají některé nápady hodně blízko nejen k Nové naději, ale třeba i k pozdějšímu Návratu Jediho 87 %. Série Star Wars se zkrátka zpočátku měnila za pochodu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: