Vyzkoušejte Voyo na 7 dní zdarma - Přes 2000 filmů a seriálů v češtině, oblíbené pořady dříve než v TV, nejlepší sportovní přenosy, a to vše bez reklam!

Fantastická zvířata: Proč prequely nedokázaly navázat na úspěch Harryho Pottera

Datum vydání 5. 8. 2020Shlédnutí 6 289×Sdílení článku100Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Už víc než rok a půl uběhl od premiéry dosud nejnovějšího snímku ze světa čar a kouzel, Grindelwaldových zločinů 64 %. Film se dočkal poměrně rozpačitého přijetí nejen mezi recenzenty, ale nezřídka i od dlouholetých fanoušků Harryho Pottera. Utržil navíc se značným náskokem nejméně ze všech čarodějnických snímků. Co se pokazilo a proč už Fantastická zvířata v kině netáhnou?

1) Chybí kouzelní tvorové

Foto: Vertical Ent.

Jedním z důvodů může být i fakt, že si spisovatelka a scénáristka J. K. Rowling   svou novou sérii zjevně nepromyslela předem. Nazvala ji Fantastická zvířata podle fiktivní učebnice hlavního hrdiny Mloka Scamandera – a jméno docela sedělo prvnímu dílu série, v němž se okolo kouzelných tvorů točila i velká část příběhu.

Lord Voldemort: Odhalíme, co vám filmy neprozradily o mocném Pánovi zla

Předloňské Grindelwaldovy zločiny už ale našly pro Mlokovo magické potvorstvo využití jen zřídka, často navíc v samoúčelně působících scénách. Pamatujete si, jak se protagonista na začátku filmu projel na řasnatém vodním démonovi? Proč byla tahle dlouhá scéna tak důležitá, že jsme ji museli vidět?

V příběhu o vzestupu manipulativního temného čaroděje Scamanderovy příšerky nemají možnost dýchat a scénář je tudíž vesměs ignoruje, dokud se k něčemu výjimečně nehodí.

2) Vyprchalo tajemno

Foto: Warner Bros.

Proč byl hlavním hrdinou původní série Harry Potter a ne třeba Hermiona nebo Ron? I když odhlédneme od spojení mezi Pánem zla a chlapcem, který přežil, najdeme jiný dobrý důvod. Harry neměl stejně jako my o existenci světa čar a kouzel ani ponětí. Proto v jeho kůži zcela přirozeně objevujeme všechny zázraky, které dokáží Bradavice nabídnout.

Knihy a později i filmy o Harrym Potterovi nám umožnili prožít hlubokou fascinaci malého chlapce ve zcela novém prostředí. Jenže hrdinové Fantastických zvířat jsou vesměs dospělí a skoro všichni čarodějové, takže jen zřídka dokáží divákovi předat nadšení z prozkoumávání úplně nového vesmíru.

Po sedmi knihách a osmi filmech původní série už navíc pravidla čarování docela důvěrně známe a je daleko obtížnější nás překvapit.

3) Mlok jako vedlejší postava

Foto: Vertical Ent.

Tlukoucím srdcem Fantastických zvířat je protagonista Mlok Scamander. Hodně se liší od převládajícího typu hlavních hrdinů. Má sice zlaté srdce a soucitnou povahu, ale politické spory okolo Grindelwalda ho vlastně vůbec nezajímají. Přemýšlí jinak než ostatní – je introvertní a občas velmi stydlivý, nezřídka ukáže své  zranitelné stránky.

Harry Potter: Nejdůležitější knižní postavy, které se nedostaly do filmů

Mlokova jinakost krásně sedí do děje prvních Fantastických zvířat 73 %, kdy má hrdina příležitost ukázat své hluboké porozumění (nejen) magickým tvorům. Má také důvod bojovat proti Grindelwaldovi, zatímco v pokračování jej do akce v podstatě vyšle Brumbál. Protože se navíc scénář točí hlavně okolo minulosti Credence a vztahu mezi Grindelwaldem a Brumbálem, Mlok občas působí jako cizinec ve vlastním filmu. A to opravdu zamrzí.

4) To jste nečekali

Foto: Vertical Ent.

Fantastická zvířata čelí častému dilematu prequelů – mnozí diváci už předem vědí, jak celý příběh dopadne. Scénáristka a autorka předlohy J. K. Rowling se tomu snaží čelit, avšak trochu nešťastným způsobem. Grindelwaldovy zločiny odhalily, že byla Voldemortova hadí společnice Nagini kdysi prokletou Korejkou – čert ví proč, když postava stejně ve snímku vystupuje jen v drobné roli.

Dozvíme se také leccos o minulosti rodu Lestrangeů a zjistíme, že je Credence ztraceným bratrem Albuse Brumbála. Příběh se nás zkrátka snaží všemožně překvapit, aby nás udržel v napětí po další tři filmy, které ještě mají následovat.

Foto: Vertical Ent.

Místo toho ale dějové zvraty spíš matou, zvlášť pak ty fanoušky, kteří znají svět Pottera pouze z plátna. Ptají se například, jak přesně je Leta Lestrange příbuzná s Bellatrix, protože pouze kvůli ní si toto příjmení pamatují. Spokojení nejsou ani zapálení čtenáři, kteří si rychle všimnou případů, kdy J. K. Rowling udělala chybu – v Bradavicích se například předloni ukázala Minerva McGonagall, která tam přitom v oné době ještě neměla co pohledávat.

Děj zkrátka skřípe a neuspokojí nikoho. Ani nadšeného fanouška, ani příležitostného diváka.

5) Potter je ukecaná detektivka

Foto: Warner Bros.

Pokud se začtete do knih, rychle si uvědomíte, jak moc míchají fantasy prvky s těmi detektivními. Prakticky v každém díle musí ústřední trio vyřešit nějakou záhadu a zpravidla zprvu dojde ke špatnému podezření. Harrymu se v Kameni mudrců 79 % nesnaží škodit Snape, nýbrž Quirrell. Tajemnou komnatu 77 % neotevřel Draco Malfoy. Sirius Black se do Azkabanu dostal neprávem.

Jak Harry Potter měnil kostýmy. Vysvětlíme, proč už smrtijedi nevypadají jako Ku Klux Klan

Starobylá, záhadami prosáklá bradavická škola je pro podobné příběhy doslova živnou půdou. Vzhledem k neustále se opakující struktuře školního roku navíc autorka nezřídka dokáže usvědčující důkaz schovat přímo před našima očima ve scéně, která zdánlivě nic neznamená. Napomáhá tomu i fakt, že jsou některé z potterovských knížek docela tlusté a vleze se do nich spousta pravých i falešných stop.

Scénář ale takový luxus k dispozici nemá a divák se v křesle rychle začne nudit, když v závěru Grindelwaldových zločinů postavy zhruba čtvrt hodiny jen probírají rodinnou historii. Neopakovatelné kouzlo světa čar a kouzel se mezitím tiše vytrácí.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Harry Potter a prokleté dítě: dočkáme se filmového zpracování?

Harry Potter a prokleté dítě: dočkáme se filmového zpracování?

Datum vydání 20. 2. Autor článku Anet Sdílení článku745
Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

Datum vydání 22. 8. Autor článku Aleš Sdílení článku541
Harry Potter: 10 slavných čarodějů, kteří vládnou největší mocí

Harry Potter: 10 slavných čarodějů, kteří vládnou největší mocí

Datum vydání 17. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu47Sdílení článku459
Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

Datum vydání 14. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu23Sdílení článku458
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku445

Zemřel herec Paul Grant, kterého znáte z filmů Harry Potter a Kámen mudrců nebo Star Wars

Datum vydání Dnes Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Trailer na nový dokumentární film Little Richard: I Am Everything představuje skutečného krále rock'n'rollu.

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Již brzy startuje na Televizi Seznam nový, osmidílný, komediální seriál Revír. A o revír tady opravdu půjde.

Datum vydání Dnes Autor článku Hana Sdílení článku1

Zkorumpované instituce, od vládních stran až po policii, soudy, vlivné oligarchy a podnikatele, to je otřesná skutečnost v dokumentu Kuciak: Vražda novináře

Datum vydání Včera Autor článku Hana Sdílení článku37
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581