Iron Man 3: 7 zajímavých drobností, které jste v marveláckém snímku možná přehlédli

6. 8. 2020 6 360×64 světlý/tmavý vzhled

Třetí Iron Man 80 % naštval část fanoušků zvratem ohledně falešného Mandarina, jinak se ale dočkal pozitivního přijetí. Vyprávěl o démonech minulosti Tonyho Starka a o nutnosti osvobodit se od železného kokonu a chorobné snahy mít všechno pod kontrolou. Příběh hrdiny sice později trochu restartovaly filmy ze série Avengers, i tak ale Iron Man 3 dodnes stojí za pozornost. I díky řadě skrytých easter eggů.

1) Mandarinova image

Foto: Falcon

Hned dva se týkají falešného Mandarina. Pokud jste se koukali pozorně, možná jste si všimli, že má na zátylku vytetovaný štít Captaina Americy s anarchistickým áčkem na místě bílé hvězdy. Tím tvůrci navázali nejen na tradici z Iron Mana 2 73 % (kde měl Ivan Vanko kérku s Lokim), ale i na Avengers. Scénárista Drew Pierce prozradil, že se po bitvě o New York stal Capův štít jedním ze symbolů moci západního světa, jíž se Mandarin vysmívá.

10 filmových faktů o Thorovi: Nekouká na Hru o trůny a pomohl trpaslíkům porazit trolly

Jeden z padouchových prstenů pak vypadá úplně stejně jako šperk, který nosil Raza, terorista z prvního dílu.

2) Šikana

Foto: Falcon

Starkův nezletilý kamarád Harley Keener zmíní kluka jménem EJ, který ho šikanuje. Potkat jsme ho ale mohli i přímo ve filmu. Ve vystřižených scénách se Harveymu nejdřív vysměje při setkání na ulici, načež se připlete k pádu vodní nádrže, když Tony bojuje o život. Hrdina nezvedeného kluka varuje, ale příliš pozdě a EJ skončí ve vodě.

S Harleyho pomocí se Starkovi podaří vytáhnout chlapce ven. Ten ale nedýchá a Tony musí přistoupit k zoufalému řešení. Využije obloukový reaktor, který ho udržuje při životě, jako defibrilátor a rozběhne elektrickým výbojem klukovo srdce. Sám ale následně málem zemře – Harley mu musí na poslední chvíli vsadit reaktor zpátky do hrudníku.

Sestřih popsaných scén si můžete pustit zde.

3) Skutečná úzkost

Foto: Falcon

Tony ve snímku trpí záchvaty paniky, které mu způsobuje posttraumatická stresová porucha. Starka hluboce zasáhl boj s armádou chitauri v ulicích New Yorku, v níž málem přišel o život. Jeden uživatel Redditu odhalil, že je tento úzkostný syndrom ve snímku vyobrazen poměrně autenticky. Zmiňuje se o něm pochvalně nějaká anglicky psaná učebnice psychologie.

4) Málem jsme je viděli dřív

Foto: CinemArt

Postavy Mayi Hansen mohla ztvárnit populární Jessica Chastain  , která ale nakonec musela produkci snímku opustit, protože natáčení zkrátka nestíhala. Herečka si tak na superhrdinskou roli musela počkat až do loňského propadáku X-Men: Dark Phoenix 58 %, v němž ztvárnila roli hlavní záporačky.

10 filmových faktů o Captainovi: Navštívil naši zemi a maraton zvládne za hodinku

Podle IMDb navíc tvůrci zvažovali do role Aldriche Killiana Juda Lawa  , který se jako doktor Watson objevil po boku Roberta Downeyho Jr.   v americké verzi Sherlocka Holmese. Law se nakonec v MCU ukázal až v Captain Marvel 71 %.

5) Poděkování hernímu studiu

Foto: Epic Games

V titulcích snímku můžete zahlédnout poděkování společnosti Epic Games, která stojí třeba za multiplayerovým hitem Fortnite (zmíněným později v Avengers: Endgame 83 %). Herní studio totiž umožnilo filmařům použít vlastní budovu jako centrálu fiktivní korporace Stark Industries.

6) Speciální čínská verze

Foto: Falcon

Čínské publikum se dočkalo mírně odlišné, o čtyři minuty delší verze třetího Iron Mana. Tvůrcům se to vyplatilo, neboť tamní filmoví diváci v kinech utratili hezkých 121 milionů dolarů. Čínská lidová republika má navíc pro hollywoodské filmy poměrně přísné kvóty, které mohou tvůrci obejít právě spoluprací s místními tvůrci. Snímek proto vznikal za účasti společnosti DMG Entertainment.

A čeho se týkaly přidané scény. Možná vás to překvapí, ale přinejmenším ve dvou případech propagace mléka. V roce 2013 se totiž údajně ukázalo, že nějaká čínská značka mléka obsahuje rtuť a vláda se snažila uklidnit obyvatelstvo, aby opět věřilo domácím produktům.

Když spoilery uniknou během propagace. Zvraty v těchto 7 filmech jsme znali ještě před premiérou

Víc prostoru také dostali čínští herci, například ve scéně, kdy je Tony Stark v závěru snímku operován.

7) Zvláštní šperk

Foto: Falcon

Náhrdelník, který dá Tony Stark následně Pepper, obsahuje střepiny, které hrdinu předtím hrozily zabít. Všimli jste si někdy? Přiznáme se, že nám to úplně uniklo.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: