Temný rytíř: Starosta Batmanu se chtěl soudit, režiséra inspirovaly bondovky

11. 8. 2020 8 104×30 světlý/tmavý vzhled

Druhý a nejpopulárnější film trilogie Temný rytíř se zapsal do filmové historie zlatým písmem. Získal dva Oscary a řadu nominací a jako první superhrdinský snímek překročil v tržbách miliardovou hranici, navíc zcela bez účasti čínského publika. Vzpomínáme na něj i po více než dvanácti letech – natolik, že jsme se rozhodli shrnout ty nejzajímavější zákulisní informace.

1) Nolan film točit nechtěl

Foto: Warner Bros.

Režisér snímku Batman začíná 86 % Christopher Nolan   původně neplánoval točit pokračování – přesto, že v závěru jedničky naznačil, že příště uvidíme Jokera. Nakonec se nechal přemluvit, rozhodl se ale trochu změnit žánr a pochopitelně i padoucha. Právě Jokerův charakter totiž Nolana lákal. Inspirací prý režisérovi byly i Bondovky. Ne náhodou se Lucius Fox docela podobá agentovi Q, který agentovi 007 vyrábí hračky.

Batmobil na ovládání. Vysvětlíme, jak Christopher Nolan natočil srážku s popelářským vozem

Zatímco snímek Batman začíná koncipoval režisér jako klasický příběh o původu hrdiny, Temného rytíře plánoval jako kriminální drama. Třetí díl série pak našel předobraz v historických eposech.

2) Heath Ledger si vedl Jokerův deník

Foto: Warner Bros.

Představitel šíleného gothamského klauna se kvůli roli na několik týdnů zavřel v hotelu, kde experimentoval s různými hlasy a vedl si Jokerův deník. Obsahoval výstřižky, ale i stylizované hercovy zápisky a dokonce repliky ze scénáře. Nakonec se Ledger   do své role tak ponořil, že svým nástupem na scénu vyděsil i ostříleného kolegu Michaela Caina  . Ten v rozrušení zapomněl, co má ve scéně říci a tvůrci se rozhodli, že to tak nechají.

Ledger byl pro roli hlavního padoucha jedinou volbou a režisér mu ji dal zcela bez váhání. Prý se ještě nikdy nerozhodoval tak snadno.

3) Herci, které jsme neviděli

Foto: Warner Bros.

Slavnou postavu si ale chtěl zopakovat i její někdejší představitel Jack Nicholson  . Nelíbilo se mu, že se ho filmaři ani nezeptali. „Možná to není chyba,“ připustil, ale dodal, „Možná se rozhodli správně. Ale mám-li být upřímný, zuřím.“

Thorův portál nebo děravý měsíc. 10 dalších filmových detailů, kterých jste si asi nevšimli

Do pokračování se odmítla vrátit herečka Katie Holmes   z jedničky, takže ji tvůrci museli přeobsadit. O roli Rachel Dawes se údajně ucházely třeba Rachel McAdams   a Emily Blunt  , než ji nakonec dostala Maggie Gylenhaal  . Harveyho Denta si zase mohli zahrát Matt Damon   či Mark Ruffalo  .

4) Na batpodu se jezdilo špatně

Foto: Warner Bros.

Představitel Batmana Christian Bale   trval na tom, že bude v kůži své postavy provádět některé kousky obvykle vyhrazené kaskadérům. Když tedy Bruce Wayne stojí na mrakodrapech v Gothamu a Hong Hongu, vidíme před kamerou skutečně samotného herce. Ani Bale však nedokázal jezdit na batpodu.

Netopýří motorka se ovládala tak špatně, že s ní musel řidič Jean-Pierre Goy trénovat celé měsíce. Ostatní prý téměř okamžitě spadli.

5) Starosta Batmanu se chtěl soudit

Foto: Warner Bros.

V jihovýchodním Turecku leží těžařské město, které se jmenuje Batman. Jeho starosta Huseyin Kalkan v roce 2008 hrozil režisérovi Christopherovi Nolanovi žalobou. „Na světě je jen jeden Batman,“ prohlásil tehdy. „Američtí producenti využili jméno našeho města, aniž by nás informovali.“

Temný rytíř: Tvůrci schovávali Batmanovu motorku, studio se bálo Jokera

Starosta hodlal dokázat, že je místo osídleno už od mladší doby kamenné a má tudíž na název Batman větší nárok. Tvrdil dokonce, že psychologický dopad Temného rytíře 90 % se ve městě projevil několika nevysvětlelnými vraždami a sebevraždami. Na anglické Wikipedii najdete ve článku o starostovi i dopravní tabuli se jménem Batmanu, pokud máte zájem.

6) Jokerova homemade videa

Foto: Warner Bros.

Videa, v nichž gothamský klaun hrozí svým nepřátelům, údajně režíroval sám herec Heath Ledger. Tvůrci tak podle všeho chtěli dosáhnout toho, aby záběry působily skutečně amatérsky, což by pro režiséra Christophera Nolana mohl být trochu problém. Nolan na proces pouze dohlížel.

7) Nomen omen

Foto: Warner Bros.

Trilogie Temný rytíř si libuje ve slovních hříčkách, které jsou leckdy zároveň easter eggy. Když například v závěru snímku Batman začíná poprvé vidíme kartu žolíka, najdeme na jejím plastovém pytlíku nápis J. Kerr (Joker).

Druhý podobný detail je ještě zajímavější. Fanoušci dlouho spekulovali, že se v trilogii ukáže padouch Riddler alias Hádankář. Záporák se ve skutečnosti jmenuje Edward Nygma, zkráceně E. Nygma (Enigma). V Temném rytíři se nicméně ukáže jistý Coleman Reese, oslovovaný jako Mr. Reese, tedy mysteries (mystery = tajemství). Vedle potenciálního mrknutí na fanoušky Riddlera má jméno postavy ještě další význam – Reese totiž ve filmu prokoukne tajnou identitu Bruce Wayna.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: