Upíři, mluvící psi a obří kanci: Bytosti světa Pána prstenů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

12. 8. 2020 4 266×162 světlý/tmavý vzhled

Určitě znáte vrrky, olifanty nebo jeskynní obry, slyšeli jste i o dracích, obřích pavoucích nebo přízracích z mohyl. Věděli jste však, že ve světě britského spisovatele J. R. R. Tolkiena   najdete třeba i upíry, obro-lidi a možná i víly či vícehlavé zlobry? V dnešním článku si představíme méně známé středozemské bytosti.

1) Upíři

Foto: CinemArt

Pokud čekáte mrtvolně bledé aristokraty, kteří sosají lidem krev z žil svými protáhlými špičáky, jste na omylu. Tolkienovi upíři se podobají obřím netopýrům, byť s lidským obličejem a schopností měnit podobu. Potkáte je v Silmarillionu, kde se o nich nicméně mnoho nedozvíme.

Draci, obři, enti a balrogové: To hlavní, co o bytostech Středozemě potřebujete vědět

Nevíme dokonce ani, zda upíři patří mezi Maiar, tedy duchovní bytosti schopné střídat fyzická těla (jako je například Sauron). Možná se jedná spíš o kožoměnce na způsob Medděda z Hobita. Jménem známe pouze jednu upírku, Thuringwethil, kterou zabil valinorský pes Huan a jejíž podobu později využila Lúthien, aby se s Berenem proplížili do pevnosti Angband.

2) Huan

Foto: Warner Bros.

A když už jsme zmínili Huana – i ten je ve světě Pána prstenů naprosto unikátní. Lovecký pes ze Zemí neumírajících se velikostí téměř vyrovnal koni. A ano, dalo se na něm jezdit. Zároveň dokázal mluvit, byť to směl udělat jenom třikrát za život. K tomu všemu Huan navíc vůbec nestárl a po boku svého původního elfského pána Celegorma lovil dlouhá staletí.

Huanovi bylo předpovězeno, že nezemře, dokud se nestřetne s největším vlkem v historii. To se nakonec stalo v souboji s lidožravým Carcharothem, prvním z vlkodlaků.

3) Kanec z Firienu

Foto: Warner Bros.

Obří pralesní divočák ze Šeptajícího lesa žil poblíž hranic mezi Gondorem a Rohanem přibližně 150 let před událostmi Pána prstenů. Tehdejší král Marky Folca byl vášnivým lovcem, dokud jeho otce nezavraždili skřeti. Poté přísahal, že znovu na hon nevyjede, dokud bude v jeho zemi jediný živý skřet. V tomto náročném úkolu Folca nakonec uspěl.

Největší středozemská záhada: Ani po šesti desetiletích nevíme, kdo je vlastně Tom Bombadil

Rozhodl se proto vrátit ke své někdejší zálibě a vyrazil na lov pralesního kance do Firienu. Co nedokázali skřeti, zvládlo nebezpečné zvíře – rohanský král utržil při jeho zabíjení smrtelnou ránu. Trochu jako jistý Robert ze Hry o trůny 91 %.

4) Obři

Foto: Warner Bros.

Kamenné obry jste mohli zahlédnout v Neočekávané cestě 81 %, prvním díle filmového Hobita. Tým režiséra Petera Jacksona   si je však poupravil k obrazu svému. V jeho podání obři vypadají spíš jako oživlé kusy skalní stěny, zatímco ti z knižní předlohy působí spíš humanoidním dojmem. Smějí se totiž a dokonce na sebe pokřikují, takže zjevně ovládají nějaký druh řeči.

Ne všichni obři byli pravděpodobně zlí. Gandalf chtěl totiž nějakého přemluvit, aby zasypal vchod do skřetí jeskyně.

5) Huorni

Foto: Warner Bros.

Stromům podobné bytosti se objevily i ve filmových Dvou věžích 88 %, ale jen v prodloužené verzi. Huorni se chovají trochu jako jakési stádo, pasené enty. Dokáží se pohybovat a komunikovat, byť přesný rozsah jejich vědomí či inteligence neznáme. Bez péče entů představovaly pro bytosti Středozemě nebezpečí, jak se přesvědčili i hobiti, když je ve Starém hvozdu přepadl Dědek Vrbák.

6) Obro-lidé

Foto: Warner Bros.

Celá řada nezodpovězených otázek Středozemě se týká zlobrů a dalších temných bytostí v Sauronových službách. V Návratu krále jsou dvakrát zmínění obro-lidé. Ti měli černou pleť, bílé oči a červené jazyky a pocházeli z Dálného Haradu. Nevíme s jistotou, zda patří spíš mezi lidi nebo jsou druhem obra.

Pár Pařmenů: Tvůrci nejdřív předabovali Dobu ledovou, chodník Paragon měl ve filmu bratra

Knižní Hobit také naznačuje, že existují zlobři, kteří mají víc než jednu hlavu. Žádní takoví však v jiných příbězích ze světa Pána prstenů nevystupují.

7) Víly a další havět z Hobita

Foto: Warner Bros.

A když už jsme u Hobita – Tolkien v době vzniku příběhu ještě vůbec nevěděl, že se jeho pohádková cesta za pokladem Osamělé hory bude odehrávat ve světě budoucího Silmarillionu či prstenové trilogie. Proto se v textu objeví slušná řádka bytostí, které už se později žádné další zmínky nedočkaly.

Třeba ukecaný měšec jednoho ze zlobrů, který prozradí Bilba Pytlíka během jeho prvního dobrodružství. O Bralech se prý říkalo, že se kdysi spustili s vílou a hobit sám zmínil drakodlaky, jimiž se filmová adaptace inspirovala ve scéně s obřími červy z Bitvy pěti armád 75 %.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: