Zelená míle: Herci kvůli rolím ztloustli, elektrické křeslo by správně mělo být šibenicí

20. 8. 2020 13 576×167 světlý/tmavý vzhled

I více než dvacet let po své premiéře zůstává Zelená míle 93 % jedním z divácky nejoblíbenějších snímků všech dob. Jistě ne náhodou. Dojemný příběh nevinného muže odsouzeného k smrti dokáže zapůsobit i na řádně otrlého diváka. Více než tři hodiny sledování pak utečou jako voda.

1) Stephen King je fanoušek

Foto: Bontonfilm

Podobně jako třeba Vykoupení z věznice Shawshank 95 % vychází Zelená míle z literární předlohy amerického spisovatele Stephena Kinga  . Ten se často nebojí vyjádřit ostré názory na adaptace svých děl – třeba slavné Osvícení 88 % režiséra Stanleyho Kubricka   dodnes nesnáší. Zelená míle se mu ale naopak líbí.

Negativní recenze legend: Avengers nudí, Matrix je sci-fi nesmysl a Temný rytíř trpí domýšlivostí

King si váží toho, že film zůstal věrný jeho knize a líbilo se mu také, když tvůrci do hlavní role Paula obsadili známého herce Toma Hankse  . Spisovatel dokonce navštívil i plac během natáčení a posadil se na elektrické křeslo, v němž je nakonec popraven John Coffey.

2) Křeslo místo šibenice

Foto: Bontonfilm

Zelená míle se odehrává ve třicátých letech, takže se tvůrci snažili co nejvíc zachytit dobovou atmosféru. Třeba i tak, že změnili své stravovací návyky. Tom Hanks kvůli roli trochu přibral, podobně jako představitelka Paulovy manželky Bonnie Hunt  . Michael Clarke Duncan   alias John Coffey pak přestal zvedat činky, aby jeho svaly nevypadaly nerealisticky.

Přesto se film od skutečných třicátých let v lecčem liší. Bachaři ve vězení například nenosí pistole, které by jim mohli ukrást a zneužít odsouzenci. V době vyobrazené ve snímku neměli ani uniformy. Vězení také bývala segregovaná, tedy zvlášť pro bělochy a zvlášť pro černochy. Místo elektrického křesla se navíc ve státě Louisiana používala šibenice.

4) Málem jsme viděli

Foto: Falcon

Předtím, než získal Tom Hanks roli Paula, nabídli ji tvůrci Johnu Travoltovi   – ten však odmítl. Hanks sám kývl zčásti i proto, že režiséra Franka Darabonta   odmítl před natáčením Vykoupení z věznice Shawshank (měl příliš mnoho práce s Forrestem Gumpem 94 %). Herec chtěl navíc původně ztvárnit i starou verzi své postavy, ale maskéři mu při vší snaze nedokázali přidat potřebná desetiletí.

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Jako psychopat Bill Wharton se mohl místo Sama Rockwella   ukázat Josh Brolin  , pozdější Thanos či Cable z Deadpoola. Michaela Duncana doporučil do role Johna známý herec Bruce Willis  , který s ním natáčel akční snímek Armageddon 75 %.

5) Jak dlouho Paul přežije?

Foto: Bontonfilm

Dlouhá léta po premiéře snímku se na Redditu rozpoutala diskuze, kolik let života ještě v závěru příběhu zbývá hlavnímu hrdinovi Paulovi. Prodloužily mu ho totiž podle všeho nadpřirozené schopnosti Johna Coffeyho, které také zhruba dvaatřicetkrát natáhly zhruba dvouletý živůtek myši pana Jinglese.

Pokud by podobně dopadl i Paul, čekala by ho ještě více než dvě tisíciletí, vezmeme-li jako základ průměrnou délku lidského života. Fanoušci filmu samozřejmě okamžitě začali spekulovat nad tím, jak přesně Johnovy schopnosti ve snímku fungují a přišli s mnoha vlastními odhady.

6) Myši měly vlastní židli

Foto: Bontonfilm

A když už jsme zmínili pana Jinglese – myšáka ztvárnilo nejméně patnáct hlodavců, kteří prošli výcvikem v provádění nejrůznějších kousků. Zvířata měla dokonce i vlastního koordinátora Boona Narra, který na jejich výstupy ve snímku dohlížel. Myši dostaly i vlastní roztomilou židličku, aby měly kde sedět mezi scénami. Prohlédnout si ji můžete tady.

Superman jako Ježíš, americká vlajka v Avatarovi. I tak okatě se filmy snaží prodat svá poselství

Vedle živých zvířat ztvárnily pana Jinglese příležitostně i různé animatronické loutky, ve scéně myšákovy smrti pak tvůrci použili počítačové efekty.

7) Tři hodiny nejsou moc

Foto: Bontonfilm

Mnohým kritikům se na přelomu tisíciletí nelíbilo, že jsou filmy najednou docela dlouhé. Vyrojily se totiž snímky typu Titanicu 85 % či právě Zelené míle a začaly se objevovat názory, že příliš mnoho dobrého škodí. Herec Tom Hanks to však viděl jinak: „Hele, však za svůj dolar dostanete víc filmu! Je to jako extra prodloužení. Wow! Teď si můžete koupit celý večer zábavy!“

Závěrem připomeneme, že zhlédnutí Zelené míle vás bude stát 188 minut vašeho času. Dobře stráveného, aspoň podle našeho skromného názoru.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Volné pokračování Bratrstva neohrožených natočí režisér Bonda, kamery se rozjedou v březnu

12. 10. Aleš 683

Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

6. 5. Aleš 518

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

Negativní recenze legend: Avengers nudí, Matrix je sci-fi nesmysl a Temný rytíř trpí domýšlivostí

18. 10. Aleš 5190

Stephen King nikdy neproměnil šek, který dostal ze práva k Vykoupení z věznice Shawshank

21. 12. Aleš 188

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: