Filmožrout: Recenze nového Šarlatána chválí. Od hereckých výkonů až po práci s kamerou

21. 8. 2020 2 766×15 světlý/tmavý vzhled

Včera si v českých kinech odbyl oficiální premiéru nový Šarlatán 75 %, životopisné drama o léčiteli Janu Mikoláškovi. Snímek natočila úspěšná režisérka Agnieszka Holland  , známá například seriálem Hořící keř 86 % o sebeupálení Jana Palacha a následném soudním sporu. Mikoláška pak ztvárnil populární herec Ivan Trojan  . Šarlatán se zatím dočkal pozitivního přijetí mezi kritiky.

Foto: CinemArt

František Fuka například hodnotil 80 % a konstatuje, že novinka snese srovnání s kvalitní evropskou produkcí. Pochválil herecké výkony Ivana Trojana a jeho syna Josefa  , který Mikoláška ztvárnil ve scénách zasazených do minulosti. Fukovi se ale už tolik nelíbil scénář Marka Epsteina  , který prý zbytečně obsahuje dramaticky slabší místa.

A to je jako všechno? Smrti filmových padouchů, které nás docela zklamaly

Recenze Aktuálně.cz vyzdvihla například práci s kamerou. Divák prý vždy snadno pozná, v jakém období se zrovna nachází díky odlišným barevným paletám a proměnlivé intenzitě nasvícení. Celkově film řemeslně přesahuje české standardy, byť závěr vyzní do ztracena a scénář opomíná leckterá důležitá či prostě jen zajímavá témata.

Foto: CinemArt

Podobné výhrady má i Jan Varga když píše, že příběh občas obsahuje těžko vysvětlitelné mezery, které divákovi brání ústřední postavu lépe pochopit. Pochvaly se dočkal i Juraj Loj   v roli Mikoláškova asistenta Františka, s nímž léčitel naváže milostný vztah. Film také prý vyváženě mísí historii s fikcí. Varga hodnotil 80 %.

Zelená míle: Herci kvůli rolím ztloustli, elektrické křeslo by správně mělo být šibenicí

Kinobox sice nepovažuje Šarlatána za strhující film, přesto však chválí tempo a věrohodnou dobovou atmosféru. Chválí herecký výkon Jaroslavy Pokorné, ústřední postava je prý vykreslena se všemi světlými i stinnými stránkami. Za snímek, hodnocený 70 %, se prý tuzemská filmová tvorba nemusí stydět nikde po světě.

Foto: CinemArt

I Totalfilm oceňuje, že se režisérka nestaví do role Mikoláškovy advokátky. Josef Trojan se prý nesnaží křečovitě kopírovat svého otce a přistoupil k roli zodpovědně a profesionálně. Jednotlivé záběry mají perfekcionistickou kompozici a je radost se na ně dívat, vizuály navíc nesklouzávají až ke kýči. Totalfilm hodnotil 80 %.

Server Fandíme Filmu kritizuje strukturu vyprávění, která přeskakováním narušuje celistvost děje. Chybí prý také představení opozice k údajným Mikoláškovým schopnostem. Nepatřičně působí naopak CGI průlety močí, které diváka spíš ruší. Pochvaly se opět dočkaly herecké výkony, recenze ocenila i řemeslné kvality filmu. A hodnocení? 70 %.

Foto: CinemArt

Závěrem ještě krátce shrneme přijetí snímku v zahraničí. Hollywood Reporter vesměs chválí totéž co české recenze, byť navíc zmíní třeba ještě střih Pavla Hrdličky  . Finální scéna vás prý dostane do kolen. Podle Variety je pak film nevyrovnaný a uvízl mezi snahou o tribut Mikoláškovi a důkladným průzkumem jeho morálních přestupků. Guardian pak udělil tři hvězdy z pěti možných a chválí několik poutavých epizod z léčitelova života, byť vytýká třeba nedokonalé vyobrazení Mikoláškových temnějších stránek.

Pro krátké letní večery. 10 filmů, které vám zaberou méně než hodinku a půl

Čeští diváci na ČSFD hodnotili v době vzniku článku Šarlatána 75 %, zatímco na IMDb obdržel skóre 6,6 bodu z deseti (v obou případech zatím na základě pouhých zhruba 150 hodnocení).

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: