Harry Potter a nejhorší fanfikce na světě. Asi se už nikdy nedozvíme, kdo napsal My Immortal

2. 9. 2020 6 742×38 světlý/tmavý vzhled

Filmoví a knižní fanoušci mají kreativity na rozdávání a není tak divu, že o jejich dílech na našem webu pravidelně píšeme. Někteří přepracují kus marvelovky jako ručně kreslenou animaci, jiní jako retro videohru. Jindy zase třeba kompletně přetočí střetnutí Dartha Vadera s Benem Kenobim v původních Star Wars. Jedním z nejslavnějších odvozených děl však dodnes zůstává potterovská fanfikce My Immortal.

Foto: Warner Bros.

Začala vznikat v roce 2006 na webu fanfiction.net a její autorkou měla být jistá Tara, byť se o skutečné identitě tvůrce nebo tvůrců celého příběhu můžeme jen dohadovat. Hlavní hrdinkou příběhu je jistá Ebony Dark’ness Dementia Raven Way, studentka kouzelnické školy v Bradavicích, upírka a gothička.

Život a lži Albuse Brumbála: To nejhorší, co mocný čaroděj během svého života udělal

Ebony, nazývaná vlivem překlepů postupně i Enoby nebo Egogy, působí vesměs jako idealizovaná verze emo puberťačky. Samozřejmě je zamilovaná do Draca Malfoye a úhlavního nepřítele má v pozérovi Brumbálovi, zvaném též Dumbledork.

Potterovské postavy se vesměs chovají nekonzistentně a bizarně. Lupin a Snape hrdinku pronásledují s perverzními úmysly, Voldemort létá na koštěti a dá Ebony pistoli, aby s ní zabila Harryho Pottera (alias Vampýra, protože mladý čaroděj ve fanfikci rád pije lidskou krev). Již zmíněný Brumbál zase napomíná své studenty uváženými slovy: „Co to do p*dele děláte, vy zku*vysini!“

Foto: Warner Bros.

Nedivíme se, pokud se vám zdá, že My Immortal prostě musí být parodií na všechny nepovedené fanfikce. Nikdo ale dodnes s jistotou neví, s jakým záměrem praštěný příběh vznikal. Někteří čtenáři podezřívají jistou Taru Gilesbie z Dubaje, která měla v době vzniku My Immortal účty na sociálních sítích LiveJournal a MySpace.

Jak Harry Potter měnil kostýmy. Vysvětlíme, proč už smrtijedi nevypadají jako Ku Klux Klan

Žádný z těchto profilů už ale neexistuje a originální povídka v roce 2008 krátce po zveřejnění závěrečné 44. části zmizela ze serveru fanfiction.net. Na internetu se k autorství později přihlásila celá řada lidí, jejichž tvrzení však prakticky nelze ověřit. Ještě v roce 2017 to například udělala Rose Christo, která o své údajné práci na fanfikci sepsala celý memoár.

Foto: Warner Bros.

Za zmínku také stojí, že kapitoly 39 a 40 podle všeho nemá na svědomí sama autorka, ale nějaká hackerka, která prý uhodla její heslo.

Debaty o tom, zda je My Immortal jen dílem mimořádně schopného trolla či skutečné teenagerky budou asi pokračovat ještě hodně dlouho.

Navzdory všem nejasnostem a záhadám spojeným s fanfikcí – a možná právě díky nim – se příběh My Immortal rozšířil po internetu v mnoha kopiích a časem se dočkal vlastního webseriálu a třeba i komiksu. Vznikl dokonce i český překlad pro ty fanoušky, jimž původní rozbitá angličtina přijde příliš obtížná. A zmiňovali jsme už i podrobnou wikipedii?

Co víc, o fanfikci se učili dokonce i studenti prestižní americké Princeton University.

Harry Potter: Nejdůležitější knižní postavy, které se nedostaly do filmů

Na závěr ještě zmíníme, co o My Immortal řekla zpěvačka Amy Lee z Evanescence. Právě píseň této rockové skupiny totiž poskytla příběhu jméno.

Lee dlouho o existenci praštěného potterovského díla neměla tušení. Z nevědomosti ji vytrhla až mladší sestra, která jí z mobilu přečetla několik úžasných šílených pasáží. Později přelouskala necelou půlku příběhu a skončila prý v slzách a nekontrolovatelných záchvatech smíchu. Zpěvačka se tak k My Immortal poprvé veřejně vyjádřila až letos v červenci.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: