Tenet: Zmátl vás závěr nejnovějšího Nolanova filmu? Podrobně vám ho vysvětlíme

3. 9. 2020 14 524×1655 světlý/tmavý vzhled

Christopher Nolan   své diváky nikdy moc nešetřil. V nejnovějším Tenetu 83 % pak představil zatím asi nejkomplikovanější zápletku své kariéry, která navíc v závěru pracuje se dvěma směry plynutí času zároveň. Pokud vás scénář trochu zmátl, nejste sami – snad se nám na následujících řádcích podaří ve všem udělat pořádek.

Jaký je plán?

Foto: Vertical Ent.

Závěrečná bitva se odehrává v polorozpadlém ruském městě, kde hlavní padouch Sator skryl devět předmětů, které dávají dohromady Algoritmus. Pokud se ten dostane do rukou Satorových přátel z budoucnosti, dojde k obrácení entropie celé planety a tak k jejímu zániku. Sator umírá na rakovinu slinivky a nechce dopustit, aby svět přežil jeho smrt.

Filmožrout: Nolan v perfektní formě versus zklamání. V hodnocení Tenetu se recenze neshodnou

Sovětské město slouží jako mrtvá schránka, z níž si v budoucnu Satorovi přátelé Algoritmus vyzvednou. Hrdinové mohou apokalypse zabránit jedině tak, že Algoritmus včas vytáhnout – dřív než Sator, který se skrze inverzi vrátil do časů své Vietnamské dovolené, stačí spáchat sebevraždu.

Proto je za Satorem vyslána i jeho manželka Kat, která má padoucha chvíli zdržet. Sator neví, že se Kat podobně jako on skrze inverzi vrátila z budoucnosti a tak ji nepodezřívá.

Bitva

Foto: Vertical Ent.

Během automobilové honičky dříve ve filmu Sator zvítězil tak, že vyslal část svých mužů pozpátku v čase a část normálně dopředu. Oba týmy sdílely informace a záporák tak snadno zvítězil, protože mohl v podstatě předpovídat budoucnost. Ve finální bitvě používají hrdinové Satorovu taktiku proti němu a padouchovi poskoci se brání stejným způsobem. Bojiště je tudíž plné normálních i invertovaných bojovníků.

Neil začíná jako jeden z invertovaných, ale v průběhu bitvy obrátí své plynutí časem a pokouší se zastavit Protagonistu a Ivese, kteří nevědomky kráčí do pasti. Selže však, když oba muži aktivují nastražené lanko a jsou uvězněni pod kopcem, kde se nachází Algoritmus.

Mistrovský plán

Foto: Vertical Ent.

Zachrání je opět Neil, tentokrát ale jeho invertovaná verze z budoucnosti. Ta otevře hrdinům poslední dveře, jimiž potřebují projít a zachytí projektil, který měl zabít Protagonistu. Když se tedy oba přátelé na úplném konci loučí a Neil zmiňuje, že prožije celou bitvu ještě jednou, Protagonista už ví, že za to zaplatí životem. Přesto Neila nezastaví.

Titanic, Vetřelci a Forrest Gump: Poznáte film jen podle hlášky z plakátu?

Pozná ho mimochodem podle červeného pásku na batohu. Ten měl i maskovaný člověk, který Protagonistu zachránil v samotném úvodu Tenetu během šarvátky v kyjevské opeře. Ukáže se tedy, že Neil na hlavního hrdinu celou dobu dohlížel a věděl víc, než dával najevo.

Architektem celého plánu je ale přesto Protagonista, jak se nejlépe ukáže poté, co zabije indickou obchodnici se zbraněmi, Pryiu. Ukáže se, že Protagonista někdy po skončení filmu odcestuje do minulosti a dá instrukce jak jí, tak Neilovi a v podstatě tak řídí v průběhu Tenetu své vlastní kroky.

Kat a skok do vody

Foto: Vertical Ent.

Pokud jste sledovali snímek pozorně, asi vám došlo, že Kat mluvila sama o sobě, když popisovala ženu skákající z paluby Satorovy lodi do vody. Nevědomky totiž spatřila své starší já, které po vraždě manžela utíkalo, by se nesetkalo s tím mladším. Díky Protagonistovi se pak Kat vyhnula i vraždy ze strany Pryii a mohla se konečně věnovat milovanému synovi Maxovi.

V této souvislosti bychom měli ještě zmínit populární fanouškovskou teorii, podle níž je Max vlastně Neil. Herec Robert Pattinson   má totiž v Tenetu světlé vlasy podobně jako Max a pokud by bylo chlapcovo jméno zkratkou Maximiliena, vzniklo by pozdější jméno postavy jednoduše z posledních čtyř obrácených písmen.

Zelená míle: Herci kvůli rolím ztloustli, elektrické křeslo by správně mělo být šibenicí

Max by se ale samozřejmě musel někdy v průběhu života invertovat a prožít celá léta cestováním zpět, takže necháme na vás, zda vám teorie přijde aspoň trochu důvěryhodná. Nám přišlo, že přinejmenším stojí za zmínku.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (16 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: