Jak píše Christopher Nolan své scénáře? Počátek třeba změnil žánr a vyvíjel se 10 let

6. 9. 2020 3 375×33 světlý/tmavý vzhled

Ať už se vám nový Tenet 83 % líbil nebo ne, jistě uznáte, že se scénářem velice výrazně liší takřka od veškeré konkurence. Film Christophera Nolana   zkrátka poznáte na první pohled – i třeba podle toho, že vás obvykle vrhne přímo doprostřed děje bez jakékoli přípravy. Rozhodli jsme se proto krátce mrknout populárnímu režisérovi a scénáristovi pod pokličku.

Foto: Warner Bros.

Konkrétně jsme se vrátili k Počátku 89 %, který patří mezi nejpopulárnější snímky slavného filmaře a vynesl mu i scénáristickou nominaci na Oscara. Nolan údajně zprvu plánoval natočit horror z prostředí snů, nakonec se ale rozhodl změnit žánr a vyzkoušet heist movie, tedy příběh točící se okolo loupeže.

Mad Max, Počátek i Rivalové. Vybírali jsme ty nejlepší akční snímky uplynulého desetiletí

Přišlo mu ale, že nápadu chybí špetka emocí, něco, co by pomohlo divákovi vžít se do ústřední postavy. Heist movies prý v tomto ohledu kloužou po povrchu a snaží se spíš bavit než emocionálně angažovat. Nechal proto scénář deset let dozrávat ve své hlavě, než konečně přišel na řešení.

Takto prý Nolan pracuje často. Nesnaží se vždy nutně nostop pracovat na svých projektech, ale nechává jim čas. Občas následuje instinkt a nechává obrazy či symboly rezonovat, aniž by je nutně sám zcela chápal. Při natáčení se taky snaží zůstat efektivní a vystačit si s rozpočtem a plánovanými parametry snímku.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: