Docela škoda: 10 největších filmových zklamání, kterých jsme se dočkali v uplynulých letech

8. 9. 2020 8 177×69 světlý/tmavý vzhled

Už před pár měsíci jsme věnovali velký článek největším propadákům uplynulého desetiletí, které v kinech přišly o spoustu peněz. Co ale filmy, které třeba i komerčně uspěly, zato však zklamaly spoustu oddaných fanoušků? Na ty se zaměříme tentokrát.

2010) Poslední vládce větru

Foto: Bontonfilm

Před deseti lety odcházeli z kina zklamaní třeba mnozí fanoušci Harryho Pottera – první část Relikvií smrti 75 % bývá totiž často považována za jeden z nejhorších kouzelnických filmů (i když my si to nemyslíme). Málokomu se líbil remake osmdesátkového Souboje titánů 56 % se Samem Worthingtonem   v hlavní roli.

Režisér Ridley Scott   se pokusil navázat na úspěch historicky laděného Gladiátora 88 % vlastní verzí Robina Hooda 68 %, po které už dnes neštěkne ani pes.

Nikdo ale asi nesmutnil tolik, jako fandové animovaného seriálu Poslední vládce větru 45 %, kteří se konečně dočkali hrané adaptace. Recenzenti i diváci snímek strhali a získal taky hned pět anticen Zlatá malina, mimo jiné za nejhorší scénář a za nejhorší film roku vůbec. Ouch.

2011) Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Foto: Falcon

Fanoušci Pixaru si jistě pamatují rok 2011 jako ten, v němž spatřil světlo světa proklínaný animák Auta 2 61 %, dodnes s přehledem nejhorší film v historii studia. Rádoby vtipný, předvídatelný a postrádající silnější emoce. Nedařilo se ale ani třeba Stevenu Spielbergovi  . Jeho Válečný kůň 69 % se tvářil jako perfektní doják ještě v trailerech, s odstupem si na něj ale asi sotva vzpomenete.

Piráti z Karibiku: 10 nejlepších momentů. Od bitevní svatby po Jackův útěk Londýnem

A to největší zklamání? Přestože třetí díl Pirátů z Karibiku asi jen málokdo považuje za ten nejlepší z celé série, na pokračování se stále mnozí těšili. Čtyřka s podtitulem Na vlnách podivna 63 % ale vyměnila skoro všechny oblíbené postavy za jejich levnější kopie. Především ale definitivně udělala hlavního hrdinu z Jacka Sparrowa, což se ukázalo jako fatální chyba.

2012) Prometheus

Foto: Bontonfilm

Studio Sony Pictures se pokusilo vzkřísit přátelského pavouka ze sousedství v Amazing Spider-Manovi 65 %. Po oblíbené trilogii Sama Raimiho   si nás ale nový Peter Parker jaksi nedokázal získat, i přes vynikající výkon Andrewa Garfielda   v hlavní roli. Akční sci-fi Bitevní loď 61 % zase v mohutné marketingové kampani slibovala navázat na úspěch Transformers – ale nějak se ji podařilo dopadnout ještě hůř.

Vetřelčí prequel zaujal hlavně návratem původního režiséra Ridleyho Scotta a sázel na atmosféru tajemna, takže se fanoušci na prequel docela hrnuli. Komerční úspěch však nezakryl četné vady na kráse. Mnozí dlouholetí příznivci série prostě nechtěli vědět, jak přesně se LV-426 dostaly trosky mimozemské lodi obsahující vetřelčí vajíčka. Prometheus 66 % nám ale všechny detaily nacpal do chřtánu.

2013) Thor: Temný svět

Foto: Falcon

Marvel zažil v roce 2012 obrovský triumf v podobě Avengers 83 %, kteří vydělali spoustu peněz a hlavně nadchli komiksové fandy napříč zeměkoulí. Pak ale do kin dorazil druhý Thor 72 % a čekala nás studená sprcha. Ukázky lákaly na temnější, nebezpečnější dobrodružství – plytký scénář však způsobil, že Temný svět dodnes patří mezi nejméně oblíbené marvelovky.

Opět se nedařilo ani Pixaru. Univerzita pro příšerky 75 % sice nedopadla úplně tragicky, na rozdíl od původního filmu si ji ale nejspíš už nikdy nepustíte podruhé. Zhoršovat se navíc začala fantasy série Hobit. Po trochu přeplácané, ale jinak dobře fungující Neočekávané cestě 81 % totiž přišla Šmakova dračí poušť 80 % s křečovitou mezidruhovou romancí a bizarními akčními scénami plnými špatných počítačových efektů.

2014) Hobit: Bitva pěti armád

Foto: Warner Bros.

Místo v našem žebříčku si ale vysloužil až závěrečný Hobit 75 %, v němž tvůrci skoro úplně zapomněly na chudáka Bilba a nějak se jim podařilo zkazit i titulní velkolepou bitvu. V kinoverzi navíc chyběla řada podstatných scén typu Thorinova pohřbu na úkor trapného humoru vtíravého zmetka Alfrida. Středozemské prequely tak skončily velmi rozpačitě.

Upíři, mluvící psi a obří kanci: Bytosti světa Pána prstenů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Měly ale velkou konkurenci co se zklamání týče. Úsvit planety opic 74 % kvality Zrození 82 % nedosáhl, Robocop 63 % se zařadil do dlouhé fronty mizerných remaků, Labyrint 67 % se neúspěšně snažil napodobit Hunger Games a Transcendence 61 % s Johnnym Deppem   unavovala hloupým scénářem.

2015) Spectre

Foto: Forum Film

Musíme přiznat, že natočit po Skyfallu 81 % další skvělou bondovku by byl docela husarský kousek. Tvůrci Spectre 70 % místo toho natáhli na téměř dvě a půl hodiny, utratili spoustu peněz a spolehli se hlavně na kvalitní akční scény, které ale pohříchu vyplácali vesměs v první půlce filmu. Zatím nejnovější dobrodružství agenta 007 sice stále kvalitativně většinu tohoto žebříčku předčí, i tak jsme od něj ale čekali víc.

Připomeneme ještě, že v roce 2015 uvedly sestry Wachowské svou ambiciózní a mimořádně nepodařenou sci-fi Jupiter vychází 49 %, o které jsme psali už v článku o propadácích. Do kin dorazila také Země zítřka a leckteré fandy Marvelu krapet zklamali druzí Avengers s podtitulem Age of Ultron 73 %, kteří nakonec utržili o něco méně než jednička.

2016) Batman vs Superman

Foto: Freeman Ent.

Ještě bohatší byl na zklamání rok následující. Roland Emmerich   se čert ví proč rozhodl, že svět potřebuje pokračování Dne nezávislosti 53 %, X-Men lákali na velkolepou Apokalypsu 70 %, která vyšuměla do ztracena. Po nabitých trailerech působil jako studená sprcha i Sebevražedný oddíl 64 %.

Ruce jsme však do dlaní složili až při koukání na Úsvit spravelnosti 62 %. Zack Snyder   se po relativně slušném Muži z oceli 72 % vrhl na napjatě očekávaný souboj Supermana s Batmanem a čtenáři komiksů jen zadržovali dech. Zbytečně. Oba sokové se samozřejmě spojili proti společnému nepříteli, navíc až po hodně zdlouhavé a poměrně nezajímavé záplavě expozice.

2017) Kingsman: Zlatý kruh

Foto: CinemArt

První Kingsman 81 % byl tak trochu bleskem z čistého nebe. Dělal si legraci z klišé špionských filmů a zároveň jim tak trochu vzdával hold. Aby toho nebylo málo, nabídl ještě perfektní akční scény plné brutálních, mládeži nepřístupných záběrů a inovativní práce s kamerou. Zlatý kruh 72 % sice druhou půlku osvědčeného receptu zachoval, leč scénářem hrubě zklamal. Nebavila nás ani hlavní záporačka.

Kingsman: Scéna v kostele byla původně brutálnější, jindy se herci se málem utopili

Čtenáři slavného spisovatele Stephena Kinga   téhož roku vypískali adaptaci Temné věže 53 % a mnohé příznivce Star Wars hodně naštvala osmá epizoda s podtitulem Poslední z Jediů 71 %.

2018) Grindelwaldovy zločiny

Foto: Vertical Ent.

Čímž se elegantně dostáváme k Solovi 71 %, druhému spin-offu z předaleké galaxie. Diváci se vesměs shodli, že film sám o sobě nedopadl úplně nejhůř. Jen jaksi působil v předaleké galaxii krapet zbytečně a šlo na něm poznat, že v průběhu produkce vystřídal režiséry. Mnohé pak zklamala i akční blbina Pacific Rim: Povstání 54 %, která se snažila navázat na relativně slušné akční béčko Guillerma del Tora  .

Jen slzy pro pláč však zbyly velké části fanoušků Harryho Pottera, kteří vyrazili do kina na nová Fantastická zvířata. Grindelwaldovy zločiny 64 % odsunuly naše oblíbené postavy do pozadí a většinu doby jen nudily překombinovaným scénářem. Magie ze světa čar a kouzel jaksi vyvanula a nezbývá než doufat, že se do příště nějak stačí vrátit.

2019) Star Wars: Vzestup Skywalkera

Foto: Falcon

Mohli bychom zmínit nového Terminátora 67 % či Hellboye 55 %, od těch však měli diváci vesměs jen opatrná očekávání. Podobně třeba noví Muži v černém 52 % či Dark Phoenix 58 % – všechny z těchto filmů prostě stěží dokázaly vzbudit patřičný hype.

Od Vzestupu Skywalkera 61 % však mnozí chtěli, aby zachránil nepříliš vydařenou sequelovou trilogii a čekali na jeho premiéru se značnými nadějemi. Zbytečně. Devátá epizoda se nakonec dočkala ještě negativnějších reakcí než Poslední z Jediů a přinejmenším na několik let přerušila přísun Star Wars filmů. A co je nejhorší – jen málokomu budou opravdu chybět.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: