Zaklínač: 7 zajímavostí o první řadě seriálu. Víte, proč tvůrci vystřihli řadu Geraltových dialogů?

16. 9. 2020 13 102×22 světlý/tmavý vzhled

První řada seriálu Zaklínač 79 % se ze strany diváků dočkala vesměs vcelku dobrého přijetí a pomalu ale jistě se blíží premiéra druhé, která by měla dorazit někdy během příštího roku. Čekání si s námi můžete zpříjemnit nad zajímavostmi z natáčení úvodní řady. Tušili jste například, že herec Henry Cavill   získal roli Geralta až na druhý pokus?

1) Snaha se cení

Foto: Netflix

Cavill se ve volném čase věnuje mimo jiné i počítačovým hrám, včetně populárního titulu Zaklínač 3: Divoký hon. Když se tudíž doslechl, že Netflix shání herce pro chystanou seriálovou adaptaci původních knížek, ihned po příležitosti skočil. Zúčastnil se konkurzu, kde ho ale nevybrali.

Tvůrkyně Lauren Schmidt Hissrich   prý ale pořád slyšela hercův hlas v hlavě a nakonec dala Cavillovi druhou šanci. Tentokrát se mu dařilo lépe a roli Geralta z Rivie nakonec získal. Mluvit ho ale v seriálu paradoxně moc neslýcháme – údajně víc jak polovina zaklínačových replik byla vystřižena, protože prý Cavill skvěle zvládal předat informace mimikou a řečí těla.

2) Kde už jsme ji slyšeli?

Foto: koláž autora článku, Filmožrouti.cz

Výše zmíněná videohra Divoký hon dostala v roce 2016 rozšíření O víně a krvi, v němž se objevila kněžna Toussaintu, Anna Henrietta. Té propůjčila hlas švédská herečka MyAnna Buring  , která se do světa Zaklínače vrátila i v loňském seriálu. Tentokrát ztvárnila čarodějku Tissaiu de Vries, která vede výuku v Aretuze a pomáhá Yennefer zkrotit její magický dar.

Pokud vám ale nebyl Tissaiin hlas povědomý, nedivíme se. Anna Henrietta totiž ve hře mluví se zřetelným přízvukem.

3) Zmatené dějové linky

Foto: Netflix

Seriál čelil značné kritice příběhu, který se odehrával hned v několika časových liniích, propojených až v samotném závěru. Fanoušci knižní předlohy první řady často připomínali, že se povídky polského spisovatele Andrzeje Sapkowského   drží epizodického formátu a v celistvý příběh se změní až s třetím svazkem.

Již zmíněná Lauren Schmidt Hissrich nicméně na Redditu počátkem roku vysvětlila, proč by podle ní tento přístup v seriálu nefungoval. Diváci (zvlášť ti, kteří předlohu neznají) by prý náhlou změnu stylu vyprávění nemuseli přijmout – třeba Black Mirror 88 % si může svou epizodickou strukturu dovolit právě proto, že se nikdy nestane provázaným příběhem.

Tvůrci také chtěli důkladně představit všechny tři hlavní postavy Geralta, Yennefer a Ciri, aby publikum vědělo, že se okolo nich celý příběh točí.

4) Hrát Yennefer nebylo snadné

Foto: Netflix

Budoucí mocnou čarodějku v prvních epizodách potkáváme ještě jako odstrkovanou mladou ženu, sužovanou deformacemi páteře a čelisti. Herečka Anya Chalotra   proto musela kvůli své roli nosit speciální chránič zubů, což bylo prý poměrně bolestivé. Na druhou stranu jí to údajně pomohlo vžít se do role.

Problém měla také s nahými scénami, takže jí dokonce nabídli dvojnici na zástup. Když ale Chalotra viděla, jak by výsledná scéna vypadala, rozhodla se, že potřebuje Yennefeřinu transformaci a její pocity prodat i skrze řeč těla.

5) Marigold se našel lehce

Foto: Netflix

Herec Joey Batey   se během konkurzu na roli Marigolda rozhodl vsadit na jistotu a dorazil s loutnou, načež rovnou zahrál písničku. Hře na tento nástroj se totiž věnoval už dlouho před Zaklínačem. Věnuje se ale též zpěvu a stand-up komedii, takže se populárnímu bardovi podobá ještě víc.

Bonusová zajímavost na okraj – poté, co se v konkurenční Hře o trůny 91 % objevil zpěvák Ed Sheeran   v roli lannisterského vojáka, se spisovatel Sapkowski nechal slyšet, že nic takového v adaptaci Zaklínače nikdy nedovolí.

6) Ciri naopak špatně

Foto: Netflix

Mnohem hůř se tvůrcům hledala představitelka Geraltovy adoptivní dcery, cintránské princezny Ciri. Tvůrci prý pozvali na konkurz stovky dívek, než se nakonec rozhodli postupovat trochu jinak. Jako Marilka se měla hned v první epizodě objevit sedmnáctiletá Freya Allan  , které ale Netflix jednoduše vyměnil roli. Nepředpokládáme, že by si stěžovala. Za plánovaných sedm řad jistě dostane zaplaceno mnohem lépe, než za jednorázový výstup.

7) Kaskadérská práce

Foto: Netflix

Když vidíte v seriálu Geralta nebo Yennefer bojovat nebo provádět různé nebezpečné kousky, ve valné většině případů se skutečně koukáte na herce Henryho Cavilla a Anyu Chalotru. Cavill prý kvůli roli nonstop trénoval protože chtěl, aby si diváci mohli být jistí, že Geralt je skutečně Geralt a ne jenom někdo, kdo své bojové schopnosti předstírá.

Chalotra to i přes fyzickou náročnost akčních scén viděla stejně, byť se prý jednou musela nechat zastoupit z časových důvodů.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Zaklínač: První série je dotočena, potvrdil Henry Cavill na svém Instagramu

31. 5. Aleš 550

Zaklínač: co se podařilo, co tak trochu, a co vůbec? Souhrn první řady o Geraltovi, Yen a Ciri

2. 1. Daniel 43378

Poslední trailer pro Zaklínače je tu, ukazuje nám nejen bitvu s Nilfgaardem a milovaného Marigolda

12. 12. Daniel 14307

Zaklínač: Druhá řada nejspíš rozšířila obsazení o další hvězdu ze Hry o trůny. Koho by mohla hrát?

6. 3. Daniel 247

Henry Cavill si zahraje Geralta z Rivie v seriálu Zaklínač od Netflixu

4. 9. Aleš 4221

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: