Vyzkoušejte Voyo na 7 dní zdarma - Přes 2000 filmů a seriálů v češtině, oblíbené pořady dříve než v TV, nejlepší sportovní přenosy, a to vše bez reklam!

Hra o trůny: Od popravy Neda po smrt Daenerys. Seřadili jsme všech 8 sérií od nejlepší po nejhorší

Datum vydání 17. 9. 2020Shlédnutí 5 704×Názory k tématu1Sdílení článku108Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Rekapitulace by se měly dělat se zdravým časovým odstupem. Vzhledem k tomu, že od premiéry závěrečné řady seriálu Hra o trůny 91 % uběhl už víc než rok, nastala podle nás právě ideální doba. Ještě pár let si počkáme, než dorazí chystaný prequel House of the Dragon  . Má cenu se mezitím vracet do světa Západozemí?

1) 3. série

Foto: Home Box Office

Pokud si chcete znovu vychutnat šokující zradu Freyů během svatební hostiny nebo začátek Daenerysina boje s otrokáři, třetí řada vás v žádném případě nezklame. I po letech zůstává absolutním vrcholem celého seriálu a nejspíš vás příjemně překvapí scénářem, úrovní dialogů i charakterovou hloubkou. S plytkými závěrečnými sezónami se to vůbec nedá srovnat.

Smrt si vás najde na Zimohradu. Povíme, kolik životů vyhaslo v celém seriálu Hra o trůny

Třetí řada začínala chmurně – Tyrionovi jeho otec vyfoukl zásluhy za obranu Králova přístaviště, Jon skončil mezi divokými, ser Davos zase ve vězení. Děj se ale rychle rozběhl.

Foto: Home Box Office

Poprvé jsme potkali sadistického Ramsayho, který brutálně mučil zajatého Theona. Margaery si obtočila dalšího psychopata Joffreyho kolem prstu. Jaime přišel o ruku, Robb popravil lorda Karstarka a ztratil přízeň části svých vazalů. Ohař a Beric se střetli v souboji, Tywin domluvil svým dětem svatby a Daenerys se stále ještě chovala jako osvoboditelka, takže ji otroci nosili na rukou.

V sérii najdete prostě všechno, co jste na Hře o trůny kdy měli rádi – snad možná jen s výjimkou velkolepé bitvy, podobné třeba Černovodě z předcházející druhé řady.

2) 1. série

Foto: Home Box Office

Úvodní epizody po letech trochu trpí viditelně skromnějšími rozpočty. Turnaj v Králově přístavišti nesledují žádné velké davy, počítačovými efekty se spíš šetří a bitvy jen přeskakujeme. Všechno ostatní se ale vydařilo na jedničku. Intriky mocných, které stahují Sedm království do ohně bratrovražedných válek, četné zrady a rodící se hrozba khala Droga za mořem.

Z první řady vyzdvihneme vedle Seana Beana   coby Eddarda Starka ještě perfektního Marka Addyho  , který propůjčil jedinečné charisma opilému králi Robertu Baratheonovi. Pamatujete si ještě, jak se Malíček zprvu tvářil jako přítel a jak valná většina fanoušků ze srdce nenáviděla Lannistery? Úvodní sezóna mistrovsky zvládla představení postav i bohatého světa a položila tak pevné základy na celé roky do budoucna.

3) 4. série

Foto: Home Box Office

Přiznáme se, že mezi druhou a čtvrtou řadou se nám rozhodovalo velmi špatně a nejraději bychom oběma přiřkli bronz zároveň. Konečně jsme se dočkali smrti protivného Joffreyho, navíc poměrně drastické. Jon vyrovnal účty se zrádci z Noční hlídky. Tyrion stanul před soudem, vybral si Oberyna Martella jako svého šampióna a ten v napínavém souboji podlehl Horovi.

Hra o trůny: Vybrali jsme nejlepší epizodu z každé z osmi řad populárního seriálu

Arya a Ohař cestovali válkou zničeným krajem a postupně k sobě nacházeli vzájemný respekt, Malíček odhalil plný rozsah svých intrik a zabil Lysu Arryn. Daenerys se dozvěděla o zradě sera Joraha a Zeď čelila útoku divokých, který nakonec zastavil nečekaně až král Stannis. Ve finále pak Jon spálil tělo Ygritte, Daenerys spoutala své draky a Tyrion zabil Šae a svého vlastního otce Tywina. Ta první (a o hodně lepší) polovina Hry o trůny byla u konce.

4) 2. série

Foto: Home Box Office

Tyrion se ale předvedl i ve druhé řadě, kde v Tywinově zastoupení vládl jako pobočník krále. Chytře obehrál velmistra Pycella, zatímco se Stannis teprve stával hrozbou skrze bratrovraždu Renlyho. Theon zradil Robba Starka a dobyl Zimohrad, Daenerys čelila intrikám i černé magii, Arya poprvé potkává muže bez tváře.

V předposledním díle jsme se pak dočkali do té doby největšího střetu v dějinách Hry o trůny, bitvy na Černovodě. Ta nešetřila zelenými výbuchy, brutalitou, ale ani emocionálními momenty. V paměti nám utkvěl hlavně Cerseiin rozhovor s Tommenem předtím, než chtěla královna svého synka otrávit.

5) 5. série

Foto: Home Box Office

V páté sezóně to poprvé začalo jít se Hrou o trůny trochu z kopce. Fanoušci kritizovali zejména dornskou linku, nepovedl se ale třeba ani příběh krále Stannise, přepadeného dvaceti dobrými muži a následně snadno poraženého před Zimohradem. Od tak důležitého hráče jsme čekali důstojnější rozloučení a scénář docela zklamal.

Obecně se toho dělo méně, na pár perfektních scén si ale stejně vzpomeneme. Arya se musela rozloučit se svou identitou, Nejvyšší vrabčák obehrál Cersei a přiměl ji projít nahou skrz hlavní město. Jon vyrazil do Tvrdodomova na záchrannou misi a střetl se s Nočním králem. Daenerys poprvé vzlétla.

6) 6. série

Foto: Home Box Office

Možná se divíte, proč šestá řada nedosáhla na vyšší příčku našeho žebříčku. Nabídla přece působivou bitvu bastardů, Daenerys ničící lodě otrokářů, dojemnou smrt Hodora a výbuch Baelorova septa, jímž Cersei odstranila veškerou opozici v Králově přístavišti. A máte pravdu – až na to, že sezóna zároveň začala znatelně ztrácet co se týče kvalit scénáře.

Anatomie selhání: Hra o trůny udělala zásadní chyby mnohem dřív, než si mnozí diváci všimli

Hned v první epizodě pomstila Ellaria vraždění Martellů zabitím dalších Martellů, neschopný Jon, který málem prohrál válku se stal králem místo legitimní Sansy, Cersein teroristický útok proti dominantnímu náboženství pro ni neměl žádné důsledky. Nový padouch Euron se chlubil svým pohlavním údem a kompletní sbírkou záporáckých klišé a spousta dějových linek nevedla vůbec nikam.

Pochválit musíme na druhou stranu Jaimeho převzetí moci v Řekotočí, které se stalo asi posledním dobře napsaným příběhem v celém seriálu.

7) 8. série

Foto: Home Box Office

Pak už to šlo hodně z kopce a loni Hra o trůny vyvrcholila šesticí epizod, které zklamaly valnou většinu diváků. Z dříve zajímavých postav se stali kartonoví panáci, příběh se omezil na podezřívavou Daenerys a Jona skuhrajícího, že je přece jeho královna. Nefungovaly dokonce ani akční scény, které skoro úplně postrádaly napětí. Hrdinové se v jednom kuse dostávali do smrtelně nebezpečných situací, jen aby z nich nepravděpodobně vyvázli nedotčeni.

Máme vlastně jen jediný důvod, proč jsme osmé řadě nepřiřkli poslední místo. Předcházející dvě sezóny už jí natolik podrazily nohy eliminací řady zajímavých postav (Malíček, Tyrellové, Roose Boltron nebo třeba Nejvyšší vrabčák), že se příběh prostě musel spolehnout na banální válku dobra proti zlu. A ani tu nedokázal pořádně prodat, když nechal Nočního krále zemřít rukou postavy, která s ním neměla vůbec nic společného.

8) 7. série

Foto: Home Box Office

Předposlední řada má svoje momenty – během Daenerysina útoku na zásobovací konvoj přinejmenším divák akci skutečně vidí, na rozdíl třeba od bitvy s nemrtvými. Jinak ale tvůrci dávno rezignovali na dříve promyšlený a realisticky působící svět Západozemí. Nechali celé flotily objíždět kontinent tam a zpátky napříč epizodami, zatímco Jorah porazil smrtelnou chorobu během jediné noci. Železní mezitím Euronovi postavili tisíc lodí během několika měsíců.

Urážkou divákovy soudnosti však byl zejména celý výlet Jona a jeho party za Zeď. Lapený zombík jako jediný nerozsypal po smrti bílého chodce, Gendry dokázal doběhnout zpět ke Zdi a poslat havrana k Daenerys přes půlku kontinentu. Noční král pak příhodně zabil nenaloženého draka během Daenerysiny záchranné mise, Jon přežil ledovou koupel a nemrtví (kteří nesnáší vodu) se potopili pro Viserionovo mrtvé tělo, na které připevnili řetězy. Které si nejspíš vytáhli z místa, kam slunce nesvítí.

Ano, chtěli jsme se udržet si nadhled, ale občas to zkrátka nejde.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Datum vydání 5. 3. Autor článku Aleš Sdílení článku752
Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Datum vydání 1. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu47Sdílení článku438
10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

Datum vydání 4. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu29Sdílení článku390
Hra o trůny: Už tři čtvrtě milionu fanoušků požaduje přetočení osmé série

Hra o trůny: Už tři čtvrtě milionu fanoušků požaduje přetočení osmé série

Datum vydání 17. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku383
Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

Datum vydání 20. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku312

Zemřel herec Paul Grant, kterého znáte z filmů Harry Potter a Kámen mudrců nebo Star Wars

Datum vydání Dnes Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Trailer na nový dokumentární film Little Richard: I Am Everything představuje skutečného krále rock'n'rollu.

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Již brzy startuje na Televizi Seznam nový, osmidílný, komediální seriál Revír. A o revír tady opravdu půjde.

Datum vydání Dnes Autor článku Hana Sdílení článku1

Zkorumpované instituce, od vládních stran až po policii, soudy, vlivné oligarchy a podnikatele, to je otřesná skutečnost v dokumentu Kuciak: Vražda novináře

Datum vydání Včera Autor článku Hana Sdílení článku37
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku445