Pán prstenů: Boromirův vrah i tajuplný elf Figwit. Středozemské postavy, které v knihách nenajdete

22. 9. 2020 12 213×34 světlý/tmavý vzhled

Tom Bombadil, Glorfindel nebo třeba Beregond – všechny tyhle postavy ze světa Pána prstenů potkáte jen v knihách J. R. R. Tolkiena   a ve filmech na ně místo nevyšlo. Věděli jste ale, že tvůrci adaptací do příběhu naopak řadu jiných přidali? Třeba Boromirova skurutího vraha nebo tajuplného elfa Figwita.

Bonus) Arwen Undómiel

Foto: Warner Bros.

Dcera Elronda Půlelfa a pozdější Aragornova manželka samozřejmě v knihách nechybí. Hraje však mnohem pasivnější roli a potkáme ji jenom v Roklince a pak až během korunovace v Gondoru. Filmy jí přidaly vlastní vedlejší dějovou linku, několik zamilovaných rozhovorů a hlavně celou část se záchranou Froda před nazgûly ve Společenstvu Prstenu 90 % (ukradla ji právě již zmíněnému Glorfindelovi).

Upíři, mluvící psi a obří kanci: Bytosti světa Pána prstenů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Tvůrci dokonce zprvu plánovali, že by Arwen bojovala v závěrečné bitvě o Helmův žleb a dodnes si jí můžete v pozadí některých záběrů všimnout.

1) Rohanská rodinka

Foto: Warner Bros.

Ve Dvou věžích 88 % potkáváme matku Morwen, která během útoku Sarumanových poskoků na rohanskou vesnici posílá své děti na koni do bezpeší. Éothain a Freda se pak ukáží v Edorasu, kde si je nakonec matka opět najde. Pomáhají tak divákovi pochopit zoufalou situaci, v níž se země krále Théodena ocitla.

Jméno Morwen nicméně do Rohanu příliš nesedí. Pochází totiž z elfského jazyka sindarinu, jímž mluví pouze vzdělanější vrstvy v Gondoru a prostá rohanská žena by ho nejspíš nedostala. Filmaři ho ukradli matce již zmíněného Théodena, která pocházela právě ze spřáteleného jižního království.

2) Lurtz a Sharku

Foto: koláž autora článku, Filmožrouti.cz

Vlasatý skurut, který prošpikuje Boromira svými šípy, se podle titulků jmenuje Lurtz, ač jeho jméno nikdy ve filmu nezazní. Tvůrci ho přidali, aby se Společenstvo v závěru úvodního snímku střetlo aspoň s vedlejším padouchem. Sharku se pak jmenuje jezdec na vrrku, kterého ve Dvou věžích porazil Aragorn před svým pádem z útesu.

Původní konec Pána prstenů: Faramir by nebyl správcem Gondoru a Gimli pánem Třpytivých jeskyní

Za zmínku rozhodně stojí, že si tohoto skřeta zahrál Jed Brophy  . Ten se do Středozemě vrátil i v trilogii Hobit, tentokrát už ve větší roli trpaslíka Noriho.

3) Madril

Foto: Warner Bros.

Stárnoucí hraničář a přítel Faramira, kterého zabije skřetí velitel Gothmog po dobytí Osgiliathu v Návratu krále 90 %. Nahrazuje Mablunga a Damroda, kteří naopak ve filmu absentují. I Madrilův představitel John Bach   se objevil v Hobitovi, přestože jsme tam neviděli jeho obličej. Propůjčil totiž tělo čaroději Sarumanovi v akčních scénách, které by tehdy zhruba devadesátiletý herec Christopher Lee   už nezvládl natočit.

4) Irolas a Haleth

Foto: koláž autora článku, Filmožrouti.cz

S mladým Halethem se Aragorn potká před bitvou o Helmův žleb, kdy si vypůjčí jeho meč a dodá mu odvahu. Chlapce si zahrál mladý Calum Gittins, syn scénáristky Philippy Boyens  . Protože jeho hlas v průběhu natáčení mutoval, museli ho tvůrci nechat předabovat. Irolas pak ve filmu tak trochu nahradil knížete Imrahila z Dol Amrothu, přestože měl pouze malou roli.

5) Figwit

Foto: koláž autora článku, Filmožrouti.cz

Nejznámější a nejdůležitější přidanou postavou je ale bezpochyby elf Figwit, původně bezejmenný komparzista a člen Elrondovy rady, který se párkrát mihl v pozadí. Pojmenovali ho až fanoušci, kterým se prý při sledování honilo hlavou: „Frodo is grea… who is THAT?!?“, tedy Frodo je skvě… kdo je TOHLE?!? Jméno Figwit pak vzniklo složením prvních písmen této věty.

Pán prstenů po dvaceti letech: Tvůrci slavné trilogie se o víkendu potkali v obřím videohovoru

Elf brzy získal početnou základnu příznivců, kteří založili třeba vlastní stránky, propagující obdivovanou postavu uživatelům internetu. Figwitových fanoušků si všiml i režisér Peter Jackson   a rozhodl se herce Breta McKenzieho   znovu obsadit v Návratu krále, kde krátce hovoří s Arwen během cesty do Šedých přístavů.

McKenzie se ukázal i v Hobitovi, tentokrát jako Elrondův pobočník Lindir. Figwitovi fanoušci se dodnes přou, zda se jedná o tu samou postavu. Figwit má také méně známoho bratra jménem Meorof, tedy Mystery elf on (the) right of Figwit, Tajemný elf napravo od Figwita.

O Figwitovi vznikl i hodinový dokument a postava dostala dokonce i vlastní heslo na Wikipedii.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: