Troja: Nakolik se snímek drží historie? Prozradíme také, proč musel Brad Pitt vyplatit 750 dolarů

24. 9. 2020 13 628×1044 světlý/tmavý vzhled

Snímek Troja 73 % volně inspirovaný slavnou Iliadou legendárního Homéra šel do kin v roce 2004. Zahrála si v něm celá řada tehdy žhavých hvězd od Brada Pitta   přes Seana Beana   až po Orlanda Blooma  . V dnešním článku se dozvíte, nakolik věrně film vyobrazil prostředí starověkého Řecka a proč režisér původně nechtěl, aby se ve filmu ukázala Helena.

1) Nevyhnutelné zklamání

Foto: Warner Bros.

Tím rovnou začneme. Dobrovolný únos manželky spartského krále Meneláa se ostatně stal záminkou k celému tažení Řeků proti mocnému městu. Helena měla být totiž tou nejkrásnější z žen a trojskému princi Paridovi zkrátka učarovala. Proto se roli režisér Wolfgang Petersen   zprvu zdráhal obsadit.

Kde se točí filmy? Známe 10 nejúžasnějších lokalit ze všech koutů naší planety!

Přišlo mu, že jakákoli herečka nutně zklame očekávání některých diváků. Producenti však stále naléhali a Petersen proto nakonec vybral tehdy poměrně neznámou Diane Kruger  . Studio by prý preferovalo Nicole Kidman  , která byla ale až příliš známá.

2) Pittovy trable

Foto: Warner Bros.

Představitel Achilla Brad Pitt pak režiséra šokoval tím, že přišel vyhublý a s dlouhými tmavými vlasy a vousy – zkrátka se na legendárního hrdinu příliš nehodil. Vizáž změnil kvůli jiné roli, ale slíbil Petersenovi, že se včas vrátí zase do formy. Během šesti měsíců do začátku natáčení se mu to nakonec podařilo.

Natáčení ale znepříjemňovali novináři, kteří Pitta pronásledovali na každém kroku. Pronásledovali tvůrce dokonce i na malé ostrůvky uprostřed moře, aby si mohli herce vyfotit. Pitt si navíc (trochu ironicky) během natáčení zranil achilovku. Musel pak deset týdnů odpočívat.

3) Drahý souboj

Foto: Warner Bros.

Štěstí herci nepřálo ani později, když natáčel souboj Achilla s Hektorem. S kolegou Ericem Banou   se domluvil, že za každou ránu, kterou si omylem udělí, zaplatí tomu druhému padesát dolarů nebo sto dolarů, podle intenzity zásahu. Bana nakonec Pittovi dal jen dvě stovky, zatímco Pitta (který má v akční scéně o něco aktivnější roli a více útočí) přišla dohoda na celých 750 dolarů.

4) Vedro a želvy

Foto: Warner Bros.

Natáčení v Mexiku i na Maltě provázela úporná vedra, během nichž navíc nezřídka vznikaly velké bitevní scény. Jedné z nich se zúčastnilo na čtyři tisíce komparzistů, z nichž někteří vlivem vysokých teplot omdleli.

Recyklované rekvizity: 7 snímků, které si půjčovaly zbraně, auta či kostýmy od svých předchůdců

Vylodění Řeků na pláži navíc komplikoval fakt, že do tamního písku často kladou svá vejce mořské želvy. Filmaři proto potřebovali pomoc dvou biologů.

5) Spojení se Hrou o trůny

Foto: Warner Bros.

Fanoušky fantasy seriálu Hra o trůny 91 % možná zaujme, že na scénáři Troje pracoval David Benioff  , jeden z pozdějších tvůrců. Zároveň film se seriálem sdílel i část herců, například Seana Beana   (Odysseus / Ned Stark), Julian Glover   (Triopas / Pycelle) a James Cosmo   (Glaukus / Jeor Mormont).

6) Prohřešky proti mýtu

Foto: Warner Bros.

Děj Troje Homérovu předlohu příliš nerespektuje. Vzhledem ke snaze o realistické vyobrazení událostí bychom ještě prominuli, že tvůrci vyškrtli všechny prvky nadpřirozena typu řeckých bohů, kteří pomáhali oběma stranám konfliktu. Scénář ale v lecčem mění i zbytek příběhu.

Netušili jste, že jsou příbuzní. 17 slavných tváří filmu, které byste si sami nespojili

Aiás například spáchal sebevraždu, místo aby zemřel rukou Hektora, Agamemnóna zabila až zrádná manželka po návratu domů a Helena se vrátila s Meneláem do Sparty, místo aby její muž padl uprostřed války. Děj se také neodehrává během desetiletého obléhání.

7) Historická věrnost

Foto: Warner Bros.

Příliš věrně se Troja nedržela ani historických poznatků z doby bronzové – například boj meči z tohoto kovu je tudíž vyobrazen nerealisticky a v zápalu boje by hrozilo jejich roztříštění. Málokdy prý také sloužily k uštědření hlubší bodné rány. Ještě hůř dopadly zbroje, které nejenže neodpovídají žádné známé epoše, navíc v praxi své nositele vůbec nechrání.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (10 komentářů)  

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 1470

Nový Tarantinův film Tenkrát v Hollywoodu má první trailer

20. 3. Aleš 410

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

Pán prstenů po dvaceti letech: Tvůrci slavné trilogie se o víkendu potkali v obřím videohovoru

2. 6. Aleš 308

10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

4. 10. Aleš 29268

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 91

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: