Roh Gondoru: Na film ze světa Pána prstenů už se můžete zdarma podívat, vysvětlíme vám jeho příběh

30. 9. 2020 12 884×2120 světlý/tmavý vzhled

O českém středozemském fanfilmu Roh Gondoru 74 % jsme už na Filmožroutech psali v dubnu 2018, kdy zrovna končila crowdfundingová kampaň tvůrců. Premiéra se tehdy plánovala na podzim, nakonec k ní ale došlo až letos v srpnu. Tento měsíc pak snímek dorazil i na YouTube, kde je k dispozici i s českými titulky.

Příběh zhruba dvacetiminutového filmu samozřejmě není kdovíjak složitý. Sleduje gondorského rytíře Borondira, který byl celá staletí před událostmi Pána prstenů vyslán na sever, aby přivedl tamní jezdce na pomoc, když království sužovali útočníci z Východu. Díky nim Gondor zvítězil v rozhodující bitvě na poli Celebrantu a věnoval pak jezdcům svou někdejší provincii z níž se tak stal spřátelený Rohan.

Pár Pařmenů: Tvůrci nejdřív předabovali Dobu ledovou, chodník Paragon měl ve filmu bratra

Krátký snímek konkrétně ukazuje poslední etapu Borondirovy cesty. Všichni ostatní rytíři byli uštváni a zabiti, pod hrdinou samotným padl kůň a jezdci zatím nikde. Borondir proto zatroubí na roh v naději, že vládce všech Valar Manwë Súlimo přivane jeho zvuk k uším přátel. Zaslechne ho ale i jeden z Východňanů a také jeho dva skřetí společníci.

Foto: Rosenthal

Pochválit musíme zejména kostýmy a také efektní záběry dronů, které pomáhají vytvářet perfektní, trochu zádumčivou podzimní atmosféru. Povedl se také soundtrack, který si na úplném konci vypůjčí motiv od skladatele Howarda Shora   a pravděpodobně vám tak přivodí akutní záchvat nostalgie.

Pán prstenů: Boromirův vrah i tajuplný elf Figwit. Středozemské postavy, které v knihách nenajdete

Jde samozřejmě poznat, že film neměl žádný astronomický rozpočet. Některé zvuky znějí krapet nepřirozeně (třeba když Borondir kráčí po kamenech) a v jednom z jezdců na větší obrazovce snadno poznáte ženu s falešným plnovousem – to lze ale tvůrcům jen stěží vyčítat, protože úplně stejně to dělal i sám režisér Peter Jackson   při natáčení své kultovní trilogie.

Foto: Rosenthal

Za Rohem Gondoru stojí spolek Rosenthal a snímek se poprvé promítal v pražském kině Lucerna. Premiéra navíc musela být přeložena z května kvůli epidemii koronaviru. Natáčelo se mimo jiné i na zámku v Rožmitále a ukázat se měl i známý český herec Míra Nosek  , dokud se tvůrci nerozhodli zcela přepracovat závěr filmu. Další zajímavosti najdete i na oficiální facebookové stránce projektu.

Pán prstenů: Vysvětlíme, co dělaly jednotlivé postavy před válkou o Prsten

Dílo J. R. R. Tolkiena   přitahuje pozornost filmařů mezi fanoušky už mnoho let. Legendární snímek Lov na Gluma 68 % ukázal Aragornovo pátrání po všemi oblíbené šišlající postavičce už v roce 2009 a před pár měsíci vyšel v nové verzi s čistším zvukem a vylepšeným střihem. Jiní tvůrci stejného roku vydali sedmdesátiminutový prequel Pána prstenů Zrození naděje 64 %, který vypráví příběh Aragornových rodičů Arathorna a Gilraen.

Foto: Rosenthal

Češi pak vedle Rohu Gondoru pracují třeba ještě na nadcházejících Stínech Kraje, který se momentálně nachází ve stadiu postprodukce a před časem probíhaly jeho dotáčky. Zatím netušíme, kdy se i tento fanouškovský projekt dostane k běžným fanouškům Středozemě – vzniká každopádně v atraktivním prostředí Českého Hobitína, takže se předem těšíme.

Foto: Rosenthal

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 22512

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 504

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

4. 7. Aleš 470

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

20. 9. Aleš 5467

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 4456

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

To nejzajímavější z tohoto týdne: