Hobit: Jak mohla druhá středozemská trilogie vypadat, kdyby ji nenatočil Peter Jackson

26. 11. 2020 5 099×47 světlý/tmavý vzhled

Psal se rok 2005, trilogie Pán prstenů se nedávno zapsala do dějin jako jeden z největších filmových hitů a režisér Peter Jackson   zažaloval studio New Line Cinema, s nímž slavné snímky natočil. Důvodem podle všeho byly spory ohledně financí a tvůrčí kontroly, které přerostly v obvinění, že studio Jacksona podvedlo a obralo ho o miliony dolarů z tržeb.

Foto: Warner Bros.

Představitel New Line Bob Shaye se následně zapřisáhl, že už s populárním režisérem nikdy spolupracovat nebude. Hobita chtělo studio natočit se Samem Raimim  , tvůrcem tehdy mimořádně populární trilogie Spider-Man. Plán ale narazil na odpor vlastníků práv v MGM, kteří si žádali Jacksonovu přítomnost.

Drakobijci, králové, přemožitelé balrogů. Hrdinové světa Pána prstenů, které nejspíš vůbec neznáte

Nakonec se otec filmové Středozemě k Hobitovi vrátil jako producent a scénárista, zatímco režie se chopil Guillermo del Toro  , známý svými fantasy snímky typu Faunova labyrintu či dvoudílného Hellboye. Ten strávil prací na projektu dlouhé dva roky. Finanční problémy MGM ale zdržovaly natáčení a v květnu 2010 režisér odstoupil a přenechal uprázdněné křeslo opět Peterovi Jacksonovi.

Jak by ale vypadala Del Torova verze, kdyby ji mexický tvůrce uvedl v život? Z velké části můžeme jen spekulovat, ale během uplynulých let o ní přeci jen uniklo pár zajímavých informací. Právě ty bychom chtěli v tomto článku přehledně shrnout.

1) Tauriel

Foto: Warner Bros.

Byl to právě Guillermo del Toro, kdo prosadil přidání nové postavy Tauriel do příběhu J. R. R. Tolkiena  , v němž jinak ženské charaktery nevystupují. Než ale režisérovi začnete spílat, stojí za to si uvědomit, že del Toro neplánoval Taurielin milostný trojúhelník s Kilim a Legolasem. Ten protlačilo až studio v době, kdy už film přešel do rukou Jacksona.

Lze předpokládat, že by Tauriel sloužila jako reprezentantka bezejmenných obyvatel Lesní říše, podobně jako třeba když mluví s Kilim o zvycích svého lidu ve vězení.

2) Pohádkovější tón

Foto: Warner Bros.

Čtenáři dobře vědí, že se předloha od pozdějšího Pána prstenů výrazně liší. Tolkien ji vyprávěl lehkomyslněji, temný vliv Jednoho prstenu v příběhu chyběl, často nechyběl slovní humor a anachronistické motivy typu Bilbových hodin a Glumových teleskopických očí. Guillermo del Toro byl podle všeho odhodlán tyto rozdíly zachovat a možná dokonce zvýraznit.

Naznačila to scénáristka Phillipa Boyens  , která se nechala slyšet, že měla verze původního režiséra odlišnou estetiku a pohádkovější tón.

3) Zahrál by si Ron Perlman

Foto: Bontonfilm

Del Toro chtěl do Hobita obsadit i svého kamaráda, představitele Hellboye Rona Perlmana  . Herec později zmínil, že pro něj režisér napsal roli kožoměnce Medděda, který trpaslíky vybaví na nebezpečnou cestu Temným hvozdem. Po Del Torově odchodu však z plánů sešlo.

Sliby chyby: 8 filmů, které lákaly na nikdy nenatočené pokračování

Šířily se také drby, že si Ian McShane   zahraje samotného Thorina Pavézu. Později se ale ukázalo, že mohl být spíš jen jedním z hrdinových společníků. Může to ale značit, že se původní režisér poohlížel po starším Thorinovi, bližším své knižní předloze. Doug Jones   se zase podle všeho mohl ukázat jako král Thranduil.

4) Roční období by měnila barvy

Foto: Warner Bros.

Jistě jste si všimli, jak se v Hobitovi mění sytost barev napříč příběhem, od veselého Kraje až po pochmurnou hnědou prázdnotu Šmakovy dračí pouště. Del Toro chtěl ale zajít mnohem dál a vytvořil pro každou část roku jedinečnou barevnou paletu. Zelenou, modrou, zlatou a karmínovou.

Později ale režisérovi přišlo, že by se to rychle okoukalo a vymyslel rovnou osm různých barevností, které se promítaly i do designu světa a dokonce kostýmů. Všechno vedle sebe naskládané to prý vypadalo jako nádherná duha.

5) Úplně jiný Šmak

Foto: Warner Bros.

Slavného draka si podle všeho Del Toro představoval víc jako okřídleného hada se dlouhým, štíhlým tělem a kratšími končetinami. Díky tomu by mohl zaujmout mnoho různých póz a dokonce gestikulovat. Jeho oči by se taky v těle docela schovávaly, aby mohl režisér efektivně prodat drakovo probuzení.

Na svůj design byl Del Toro velice hrdý, hlavně proto, že se jeho ještěr nepodobal všem ostatním.

6) Azog bez CGI

Foto: Warner Bros.

Režisér pochopitelně plánoval použít digitální triky – například pro populárního Gluma – zároveň ale chtěl i animatronické tvory a samozřejmě namaskované herce v rolích skřetů. Omrknout můžete například jeho designy skřetů a Bolga / Azoga (podoba hlavního padoucha se podle všeho během příprav filmů dost měnila, a to i během Jacksonovy práce na Hobitovi).

Upíři, mluvící psi a obří kanci: Bytosti světa Pána prstenů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Úhlavní Azogův nepřítel Thorin by mimochodem nosil přilbu s trny připomínajícími paroží.

Závěrem

Foto: Warner Bros.

„Zasraně to bolelo,“ řekl později Del Toro o svém odchodu z pozice režiséra. S Peterem Jacksonem se na lecčem neshodli, hlavně ale kvůli své vytíženosti na Novém Zélandu přišel o řadu dalších zajímavých projektů. „Nejtěžší bylo vyrovnat se s tím, že někdo jiný dostane pod palec vaše tvory a váš šatník. Může je změnit, zahodit, použít – těžko říct, co je horší. Nechal jsem tam strašně překrásné věci. Naprosto jsem se do nich zamiloval.“

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Třetí John Wick se představuje. Trailer na Parabellum je plný akce

17. 1. Aleš 539

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 508

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 21501

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 1470

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: