Spider-Man 2: Pavouk versus Dr. Octopus. 10 zajímavostí o kultovním superhrdinském snímku

1. 10. 2020 4 690×32 světlý/tmavý vzhled

I více než šestnáct let po své premiéře zůstává Spider-Man 2 74 % režiséra Sama Raimiho   jedním z nejlepších superhrdinských filmů všech dob. Nevěříte? Tak se na něj někdy mrkněte znovu. Možná zjistíte, že od něj opisovaly skoro všechny trháky, které přišly po něm. Navíc budete možná překvapeni, čeho všeho zajímavého jste si dříve nevšimli.

1) Doktor Octopus mohl být už v jedničce

Foto: Columbia/Sony

Podle producentky se mohl hlavní padouch Otto Octavius ukázat už hned v prvním díle. Režisér Sam Raimi dokonce začal pracovat na designu postavy, nakonec však změnil plány. Přišlo mu, že by Octopusův příběh příliš komplikoval scénář a film by se pak dostatečně nesoustředil na to zásadní. Tvůrci údajně též zvažovali, že by z Ocka udělali mladšího muže a vystavěli mu romantický trojúhelník s hlavním hrdinou a Mary Jane.

Oscaroví superhrdinové: 7 filmů komiksového subžánru, které dosáhly na zlatou sošku

Peterovi Parkerovi mohl život znepříjemňovat i kamarád Harry Osborn, který měl původně na Spider-Manovu hlavu vypsat odměnu.

2) Goblin se vrátil díky hercově návštěvě

Foto: Columbia/Sony

Sam Raimi propašoval na plac Spider-Mana 2 herce Willema Dafoa  , který se ukázal v prvním díle jako záporák Green Goblin. Scénáristy Dafoeho návštěva inspirovala k přidání krátké scény, v níž se Harry Osborn v závěru filmu střetne s přeludem svého mrtvého otce. Dafoe si ale zahrál i Octopuse v rámci vtípku na účet kolegy Alfreda Moliny  , který postavu ztvárnil.

3) Peter Parker mohl změnit tvář

Foto: Falcon

Představitel Spider-Mana Tobey Maguire   utrpěl před natáčením zranění zad a zvažoval, že se do role nevrátí (byť v tom prý studio vidělo snahu vymoci si zvýšení platu). Producent Avi Arad se proto sešel s Jakem Gylenhaalem  , podle všeho coby s možným Maguireho náhradníkem. Gylenhaal ale nakonec natočil Prince z Persie 70 % a ve filmu o Spider-Manovi se ukázal až loni v roli padoucha Mysteria.

4) V původním scénáři byla Gwen

Foto: Columbia/Sony

Letos v létě odhalil David Koepp   nepoužitý scénář, v němž by Doktor Octopus zničil budovu a zabil tím policejního kapitána Stacyho, otce mladé Gwen. Když by pak Spidey jeho tělo tahal ze sutin, veřejnost by se domnívala, že muže zabil a J. Jonah Jameson by toho okamžitě využil pro svou protipavoučí kampaň.

Gwen Stacy se nakonec objevila až ve třetím díle, a to ještě v relativně drobné roli. Víc prostoru dostala až později ve dvoudílném rebootu Amazing Spider-Man.

5) Novelizace odhalila brutální Ockovu smrt

Foto: Columbia/Sony

Jako mnoho filmů počátkem nultých let dostal i Spider-Man 2 svou oficiální novelizaci, která prozradila pár dalších detailů o celém příběhu. Podle webu TV Tropes chapadla s Ockem hovoří podobně jako v komiksech, rodiče Mary Jane se od minulého filmu rozvedli a J. Jonah Jameson ve skrytu duše lituje, že pavoučí hrdina sekl s řemeslem (poškodí to totiž prodeje Daily Bugle).

Spider-Man v Neuvěřitelném Hulkovi, Thanosovo mládí: 9 zajímavých nápadů, které se do MCU nedostaly

Především jsme se z knihy ale dozvěděli detaily o ošklivém způsobu, jakým přesně zahynul Doktor Octopus v závěru filmu. Uvařil se prý zaživa ve vroucí vodě a ještě předtím oslepl z pohledu do ostrého světla bez ochranných brýlí.

6) Mohli se objevit

Foto: Falcon

Předtím, než Alfred Molina kývl na roli chapadlovitého zloducha, zvažovali prý tvůrci třeba Roberta De Nira   či dokonce Arnolda Schwarzeneggera  . De Niro přitom mohl hrát i Green Goblina v jedničce. Zaznělo též jméno Sama Neilla   z kultovního Jurského parku 86 %.

Za zmínku stojí ale hlavně Chris Cooper  , který sice roli Ocka nezískal, zato se ale později v Amazing Spider-Manovi ukázal jako Norman Osborn.

7) Bitka na střeše vlaku

Foto: Columbia/Sony

Ikonickou akční scénu, v níž Spidey čelí Octopusovi na střeše jedoucího vlaku, vymyslel režisér už v době, kdy teprve dokončoval první film. Stalo se to ještě předtím, než vůbec stihl vzniknout scénář. Raimi všeho všudy jenom věděl, s jakým padouchem se pavouk pustí do křížku.

8) Doctor Strange?

Foto: Falcon

Když v Daily Bugle vymýšlejí jméno pro nového padoucha, který sužuje ulice New Yorku, napadne je říkat mu Doctor Strange. Jde samozřejmě o narážku na populárního komiksového čaroděje, který ale dostal vlastní film až o desetiletí později. J. Jonah Jameson i přesto ve Spider-Manovi odsekne, že je jméno už zabrané.

Ďáblův advokát: Proč třetí Raimiho Spider Man není tak špatný, jak si mnozí myslí

Ironií osudu bude někdejší režisér filmu Sam Raimi natáčet nadcházejícího Doctora Strange 2  .

9) Kaskadérkou v sedmdesáti

Foto: Columbia/Sony

Sedmdesátiletou Rosemary Harris   si můžete pamatovat jako tetičku May, kterou se Doctor Octopus ve filmu pokusí zabít. Asi jste ale netušili, že herečka nutné kaskadérské kousky provedla sama. A zjevně ji to i velice bavilo – po prvním pokusu prý prohlásila: „Pojďme to udělat znovu!“

10) Chapadla nebyla digitální

Foto: Columbia/Sony

Robotické Ockovy končetiny vznikly v počítači jen pro několik scén, zejména těch akčních. Filmaři ale vyrobili i fyzické verze chapadel a rozpohybovali je kombinací tahů členů štábu a dálkového ovládání. Herec Alfred Molina si všechny čtyři pojmenoval. Jedno mělo prý mateřské pudy, protože mu sundávalo brýle a podávalo nápoje.

Kompletní kostým Octopuse vážil zhruba 45 kilogramů a skládal se hned z několika částí.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: