První konflikt s Voldemortem: Prozradíme, jak vypadala válka, která skončila smrtí Harryho rodičů

Datum vydání 2. 10. 2020Shlédnutí 5 956×Názory k tématu1Sdílení článku149Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Pokud znáte svět Harryho Pottera pouze z filmů, nejspíš vědí o první válce s Voldemortem jen z flashbacků a letmých zmínek. Pán zla povstal, jeho služebníci zabíjeli, mučili rodiče Nevilla Longbottoma a spáchali řadu dalších zvěrstev, až nakonec přišli na řadu manželé Potterovi. Od malého Harryho se ale díky matčině oběti odrazila smrtící kletba a Voldemort byl na dlouhá léta zapuzen.

Školní léta Pána zla

Foto: Warner Bros.

Knihy J. K. Rowling   ale obohacují celý příběh o řadu zajímavých detailů. Dozvídáme se třeba, že měl Voldemort (tehdy ještě jako Tom Raddle) v Bradavicích vlastní partu spolužáků ze Zmijozelu, trochu jako později Draco Malfoy. Ještě během školní docházky Tom zjistil, že byl jeho otec nejspíš obyčejným mudlou a vzhledem ke svým názorům na lidi neobdařené magickým darem se za to velice styděl. Právě proto si přeskládal písmenka do nového jména, jímž mu ale zatím tajně říkali jen jeho kumpáni.

Harry Potter: Rudooký Voldemort, mladší Snape. Prozradíme, jak vypadají známé postavy v knihách

Asi si vzpomenete, že Voldemort stál za otevřením Tajemné komnaty a vyloučením Hagrida ze studia. Také s profesora Horácia Křiklana vytáhl tajemství viteálů, neboť se vždy ze všeho nejvíc bál smrti. Rovnou si jeden i vytvořil, konkrétně vraždou Ufňukané Uršuly.

Shromažďování příznivců

Foto: Warner Bros.

Později Pán zla rozlomil svou duši znovu, nejprve skrze smrt vlastního otce a později třeba otravou Hepziby Smith, kterou si omotal kolem prstu. Postupně tak ztrácel lidské rysy. Zároveň začal tajně shromažďovat své přívržence, smrtijedy, které začal magicky cejchovat svým znamením zla. Přibral do svých řad také obry či vlkodlaky a oživoval zavražděné mudly jako nemrtvé.

Napětí mezi čaroději přesvědčenými o své výlučnosti a jejich progresivnějšími kolegy pak rostlo až do konce šedesátých let, načež se už změnilo v násilí. Temní čarodějové útočili na mudly, vyčerpávali síly Ministerstva kouzel a obecně používali teroristickou taktiku, aniž by se vrhali do velkých bitev.

Rodí se Fénixův řád

Foto: Warner Bros.

Protože tehdejší ministryně Eugenia Jenkins boj proti Pánovi zla evidentně nezvládala, zformoval Voldemortův někdejší učitel Albus Brumbál Fénixův řád, jehož členy se po dostudování v Bradavicích stali i rodiče Harryho Pottera Lily a James (zatímco jejich spolužák Severus Snape odpadl ke smrtijedům).

Harry Potter a nejhorší fanfikce na světě. Asi se už nikdy nedozvíme, kdo napsal My Immortal

Pak Voldemorta zasáhla nečekaná zrada. Mladší bratr Siriuse Blacka Regulus byl po svém vstupu do jeho služeb tak šokovaný, že vypátral jeden z viteálů a pokusil se ho zničit. Voldemortovy magické obrany mu v tom sice zabránili, ale domácí skřítek Krátura aspoň medailonek Salazara Zmijozela odnesl a ukryl.

Proroctví

Foto: Warner Bros.

Odpadlík se našel ale i ve Fénixově řádu – a nebyl jím nikdo jiný než Peter Pettigrew. Jeho informace pomohly smrtijedům vystopovat a zavraždit řadu čarodějů, což přimělo Bartyho Skrka staršího z ministerstva k vydání speciálního ediktu. Ten povoloval použití kleteb, které se nepromíjejí, proti stoupencům Voldemorta.

V této krvavé části války se vyznamenal zejména Pošuk Moody, který svedl se smrtijedy řadu soubojů a ztratil přitom různé části těla. Pak ale přišla Sybila Trelawney se svým proroctvím o chlapci, který přivodí Voldemortův pád. Snape se o něm dozvěděl a prozradil informaci Pánovi zla. Ten se proto rozhodl preventivně zabít teprve několikaměsíčního Harryho Pottera.

První Voldemortův pád

Foto: Warner Bros.

Snape dostal strach. Stále miloval Harryho matku Lily a odůvodněně se bál, že ji Voldemort zabije. Proto přešel na stranu Fénixova řádu a všechno prozradil Brumbálovi. Potterovi se proto skryli pod Fideliovo zaklínadlo. Udělali však fatální chybu, když tajemství svěřili Peteru Pettigrewovi namísto původně zvažovaného Siriuse Blacka.

Jak Harry Potter měnil kostýmy. Vysvětlíme, proč už smrtijedi nevypadají jako Ku Klux Klan

Zbytek už asi znáte. Voldemort osobně dorazil zabít svou budoucí nemesis, ale Lily Potter své dítě ochránila tím, že za ně dobrovolně položila život. Smrtící kletba se proto odrazila a nebýt svých viteálů, Pán zla by toho dne zemřel. Po jeho porážce se smrtijedi už nedokázali znovu postavit na nohy.

Konec války

Foto: Warner Bros.

Ministerstvo zatklo a poslalo do Azkabanu celou řadu Voldemortových stoupenců, byť třeba Peter Pettigrew tomuto osudu unikl (a navíc získal hůlku svého pána). Jiní stoupenci Pána zla typu Luciuse Malfoye využili svůj vliv, aby se vězení vyhnuli a nezřídka lhali, že je smrtijedi přinutili ke spolupráci pomocí kletby Imperius.

Za zmínku stojí, že až po Voldemortově pádu došlo i k mučení manželů Longbottomových, které spáchala Bellatrix Lestrange s pomocí svých příbuzných a Bartyho Skrka mladšího. Bystrozorové sice všechny zatkli, ale příliš pozdě. Nevillovi rodiče skončili s doživotními následky v Nemocnici svatého Munga, kde je o mnoho let později potkali Harry, Ron a Hermiona.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *