7 zajímavostí o filmu Terminator Salvation. Tvůrce inspiroval Černobyl, John Connor mohl zemřít

6. 10. 2020 4 990×112 světlý/tmavý vzhled

Po legendárním druhém díle a průměrné trojce, která vesměs spíš recyklovala, se série Terminátor vydala novým směrem. Místo cestování v čase nabídla postapokalyptickou atmosféru roku 2018, v němž lidský odboj čelí armádám strojů vedeným Skynetem. Ani tentokrát fanoušci zrovna nejásali, byť mnohým z nich po letech od premiéry Salvation 66 % nakonec přirostl k srdci.

1) T-800 se nevrátil, Sarah Connor tak napůl

Foto: Falcon

V době premiéry mnozí diváci těžce nesli hlavně neúčast Arnolda Schwarzeneggera  . Ve filmu se objevila jen falešná hercova tvář vytvořená pomocí skenů obličeje a počítačových efektů na prototypu T-RIP, z něhož později vznikl legendární terminátor T-800. Pokud by Schwarzenegger nepovolil tvůrcům použít svůj obličej, zvažovali, že jej robotovi ustřelí ještě dřív, než stačí pohlédnout do kamery.

Terminator Salvation má prý temnější verzi, kterou jsme nikdy neviděli. Prozradil to sám režisér

Linda Hamilton   si ale aspoň zopakovala roli Sarah Connor, tedy aspoň tak napůl. John Connor si totiž ve filmu přehrává záznam jejího hlasu, který původně vznikl už pro první díl. Herečka ho ale pro Salvation slovo od slova předabovala.

2) Alternativní konec

Foto: Falcon

Jeden ze starších náčrtů scénáře počítal s výrazně odlišným závěrem. Připomeneme, že Terminátor 4 končí obětí hlavního hrdiny a kyborga jménem Marcus (Sam Worthington  ), který dá své srdce smrtelně raněnému Johnu Connorovi. Původně zvažovaná verze finále ale počítala s tím, že by John zemřel a Marcus by dostal jeho tvář, aby udržel morálku lidského odboje.

V jiné verzi se zase měl Connor stát terminátorem a povraždit ostatní důležité postavy včetně vlastního otce Kyla Reese. Podobný nápad nakonec použili tvůrci pozdějšího filmu Terminátor Genisys 64 %.

3) Stojící generál

Foto: Falcon

Představitel generála Ashdowna se ve filmu ani na okamžik neposadí. Může za to zranění herce Michaela Ironsida  , který si při práci na střeše zlomil několik obratlů. Ležení a sezení pro něj bylo natolik nepohodlné, že se tvůrců zeptal, zda prostě nemůže jen stát. Nikomu ale o svém zranění neřekl.

Všimli jste si kaskadéra? 7 scén, v nichž se filmovým postavám změnila tvář

Ironsida se prý během natáčení zeptala nějaká mladá dívka, zda je nějak příbuzný s Ironsidem z Top Gunu 68 %. Neuvědomila si, že jde o téhož herce.

4) Bale měl vlastní plány

Foto: Falcon

Herec Christian Bale   opakovaně odmítl ve filmu hrát a když nakonec přijal, často do díla zasahoval. Prosadil například, aby měl John Connor větší roli, než jakou tvůrci původně zamýšleli. Bale se taky přímo na place pohádal s kameramanem a dokonce vyhrožoval, že natáčení opustí. Nakonec se ale oba muži udobřili a herec se veřejně omluvil.

5) Komiksové pokračování

Foto: Falcon

Salvation měl původně odstartovat novou sérii a ještě než dorazil do kin, plánovali už tvůrci sequel. Ten ale nakonec nikdy nevznikl a příběh tak musely uzavřít komiksy. Série The Final Battle vyprávěla o rozhodujícím střetnutí mezi lidmi a stroji, které dopadlo na poměry Terminátora docela netradičně – příměřím.

Sliby chyby: 8 filmů, které lákaly na nikdy nenatočené pokračování

Dobové recenze odhalují, že John Connor nakonec zjistil, že Skynet bojuje ze stejného důvodu jako lidé. Bojí se o vlastní existenci. Zatímco se stroje snažily čím dál víc napodobovat lidi, aby je porazili, člověk se v konfliktu stával chladnějším a naopak se blížil robotům. Sám Connor nakonec uvízl v terminátorském těle a dojednal se Skynetem mír.

6) Inspirací byl Černobyl

Foto: Falcon

Režisér McG prozradil, že se tvůrci při vytváření postapo světa inspirovali informacemi lidmi, kteří znali prostředí Černobylu, opuštěné po tamní havárii jaderné elektrárny. Záměrně také trochu poškodili film a konzultovali scénář s odborníky z Technického institutu v Kalifornii, aby dosáhli autentické depresivní atmosféry.

7) Praktické efekty

Foto: Falcon

Realisticky ale temná budoucnost vypadala i díky praktickým efektům, které vznikaly pod vedením slavného odborníka Stana Winstona. Salvation se stal jeho vůbec posledním filmem. Celá řada kovových terminátorských koster skutečně vznikla. Lidé je nosili na zádech nebo různě ovládali jako loutky.

Paradoxně tak tvůrci použili řadu technik, které posloužily už při natáčení prvního a druhého dílu. Samozřejmě se vší nápomocnou moderní technologií. I díky tomu dodnes (přinejmenším vizuálně) vypadá Salvation tak dobře, že vás možná překvapí, pokud si ho znovu pustíte.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Zabili ho vetřelec, terminátor i predátor. Bill Paxton si zahrál ve všech osmdesátkových hitech

9. 5. Aleš 398

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

14. 10. Aleš 1352

Terminátor: Temný osud ukázal nové fotky. Vrací se na nich i Arnold Schwarzenegger

5. 4. Aleš 3348

Příběh starého Conana je skvělý nápad, myslí si stále Arnold Schwarzenegger

9. 3. Aleš 337

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: