Negativní recenze trháků: Hrozně špatný Gladiátor, klišé Statečné srdce a nenávist v Lásce nebeské

9. 10. 2020 7 323×459 světlý/tmavý vzhled

Skoro přesně před třemi lety jsme na našem webu zveřejnili článek o negativních recenzích jinak dobře přijatých filmů typu Pána prstenů, Matrixu nebo Avengers. Samozřejmě jsme ale řadu šťavnatých kritik opomenuli – proto to dnes napravíme a představíme si dalších sedm sžíravých reakcí na slavné blockbustery.

1) Terminátor: Den zúčtování

Foto: TriStar Pictures

Ideální film pro ty, kteří ještě letos v létě nestihli umučit dostatek much, otevřel svou recenzi magazín People. Druhý Terminátor 91 % byl podle ní hanebně sadistický a naprosto předvídatelný, scénáři chybí mozek a film se navíc táhne přes dvě hodiny. Kritiky se dočkala scéna, v níž T-1000 mučí Sarah Connor, aby ji donutil přivolat Johna – cožpak sám neumí napodobovat hlasy?

Eragon jako perfektní dobrodružství, Green Lantern lepší než Thor. Pozitivní recenze špatných filmů

New Yorker zase kritizoval rozhodnutí udělat z Arnolda Schwarzeneggera   toho slabšího z obou vražedných androidů, nepůsobí to prý vůbec uvěřitelně. Příběh je navíc údajně monotónní a jeho poselství namířené proti atomovým zbraním působí nepřirozeně. Podobný názor měl i Christian Science Monitor, podle nějž si Terminátor filosofický podtext sám podkopává pokryteckou glorifikací zbraní a drsňácké povahy.

2) Dobyvatelé ztracené archy

Foto: Paramount Pictures

Stanley Kauffmann napsal pro New Republic po premiéře prvního Indiana Jonese 90 %, že vás film bude bavit, pokud mu dovolíte udělat z vás na chvíli zase dítě. A nelíbilo se mu to. V příběhu viděl náběh na nekonečná pokračování a přišlo mu, že režisér Steven Spielberg   jen utíká do minulosti a přes své tehdejší mládí je závislý na nostalgii.

Text Chicago Readeru zase kritizuje Spielberga za to, že prý ví vše o střihu akčních scén a nic o rytmu vypravování. Snímek sleduje lineární dějovou linku a když Indiana Jones zachraňuje poklady dřív než ženu, kterou miluje, podobá se prý svým nacistickým protivníkům.

3) Gladiátor

Foto: Bontonfilm

Opravdu tohle někomu přijde napínavé? Tak se ptal Combustible Celluloid po zhlédnutí slavného filmu Ridleyho Scotta  . Autorovi recenze přišel přímo příšerně špatný. Nelíbila se ani práce s kamerou a střih akčních scén, který je prý tak zběsilý, že divák nemá šanci zorientovat se. Kritice neunikl ani Joaquin Phoenix   coby jednorozměrný padouch a dialogy údajně působí, jako by je scénáristé ukradli z nejhorších částí jiných tehdejších filmů.

Troja: Nakolik se snímek drží historie? Prozradíme také, proč musel Brad Pitt vyplatit 750 dolarů

Podobně drsný byl na Gladiátora 88 % i EFilmCritic. „Tohle že vyhrálo Oscara za Nejlepší film? Měli se tomu v kinech vysmát.“ Snímek údajně vykrádá slavné velkofilmy od Bena Hura 85 % po Desatero přikázání 81 %. Recenze opakuje i výše zmíněnou kritiku akčních scén. V závěru ještě přidává, že Gladiátor vypadá vizuálně hrozně a CGI Koloseum je důkazem toho, že před sebou počítačové efekty ještě mají pořádný kus práce.

4) Statečné srdce

Foto: Bontonfilm

Drsným reakcím se nevyhnul ani další historií inspirovaný film, Statečné srdce 88 % Mela Gibsona  . Britský Independent si rýpl, že William Wallace vypadá jako heavymetalový zpěvák transportovaný sedm staletí zpět v čase a chová se jako stereotypní rytíř na bílém koni bez morální poskvrny. Naopak král Edward přesně odpovídá stereotypu záporáka bez pozitivních vlastností.

Gibson má sice víc vlasů, ale ne režisérských schopností. Využívá prý řadu klišé, třeba ve scénách Williama s Murron. Christian Science Monitor zase filmu vytkl, že sice tvrdí, že je myšlení důležitější než bojování, ale všechny problémy pak řeší brutálním násilím.

5) Návrat do budoucnosti

Foto: Pannonia Ent.

Populární sci-fi snímek o cestování časem má na Rotten Tomatoes pouhé tři negativní recenze, z nichž navíc na dvě nevede žádný odkaz. Podle zbývajícího textu Los Angeles Times ale prý Návrat 89 % nevyužil svou atraktivní premisu a jeho závěr vyzní naprázdno a působí materialisticky. Lybijští teroristé pak prý nejsou vtipní.

Útržky ze svou zbývajících negativních textů se shodují, že se film snaží tak moc být chytrý a vtipný, až to působí samolibě.

6) Jak vycvičit draka

Foto: Bontonfilm

Nepřívětivé recenze se občas dočkají i úspěšné animáky – třeba Jak vycvičit draka. Village Voice se nechal slyšet, že snímek sice neurazí, ale ničím nevybočuje z řady. Nedokáže prý vybalancovat fantasy dobrodružství s protiválečným, ekologickým poselstvím.

Titanic, Vetřelci a Forrest Gump: Poznáte film jen podle hlášky z plakátu?

New York Post zašel ještě dál a označil by příběh Avatarem 82 % pro primitivy, kdyby tedy primitivům nebyl určený už Avatar samotný. Děti se prý opět dozví, jak je jejich vlastní kultura mizerná, zatímco vetřelce jenom nechápeme a ve skutečnosti jsou jen mírumilovní a přátelští. Drakům by měl ale někdo spočítat uhlíkovou stopu.

7) Láska nebeská

Foto: Universal Pictures

Kultovní britská komedie se všem nelíbila ani v rodné zemi. Guardian pochválil Billa Nighyho   a jeho výkon v roli stárnoucího rockera, zbylé dějové linky ale označil za pseudopříběhy, jejichž postavy nejsou uvěřitelné. Chybí prý vývoj a tím i skutečně dramatické momenty.

I Telegraph našel místo lásky spíš zklamání a občas prý i nenávist. Protože je snímek nacpaný k hvězdami až k prasknutí, většina postav se mění v karikatury. Humor navíc často zastiňuje veškerou romantiku a Láska nebeská 86 % se bojí opravdových emocí.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (4 komentáře)  

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

29. 4. Aleš 2860

Volné pokračování Bratrstva neohrožených natočí režisér Bonda, kamery se rozjedou v březnu

12. 10. Aleš 683

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

6. 5. Aleš 518

Joker se brzy stane nejvýdělečnějším erkem, Robert Pattinson ho ještě neviděl

21. 10. Aleš 434

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: