96 hodin: Američané se po zhlédnutí báli pustit děti do Evropy, hrdinu mohl hrát Jeff Bridges

13. 10. 2020 2 611×63 světlý/tmavý vzhled

Před časem jsme krátce informovali, že si Liam Neeson   zprvu myslel, že jeho akční snímek 96 hodin 85 % ani nepůjde do kin a lidé si ho pustí akorát doma na videu. Hercovi synovci si ho navíc pirátsky stáhli s korejskými titulky. Dnes si o slavném thrilleru z roku 2008 povíme ještě pár dalších zajímavostí.

1) Evropa je nebezpečná

Foto: Bioscop

Nebo si to aspoň mysleli mnozí Američané poté, co 96 hodin zhlédli. Skupina rodičů z jihu Texasu zakázala svým dětem jet se školou na starý kontinent právě s odkazem na akční film, v němž gang obchodníků s bílým masem unese dceru hlavního hrdiny. Překvapilo to i samotného Liama Neesona.

Pro krátké letní večery. 10 filmů, které vám zaberou méně než hodinku a půl

Herec proto v reakci připomenul, že je jeho snímek fikcí a lidé by na to měli pamatovat.

2) Liam Neeson prošel výcvikem

Foto: Bioscop

Neeson mimochodem prošel komplexním výcvikem, aby dokázal bývalého agenta CIA přesvědčivě ztvárnit. Trénoval ho voják Mick Gould z britské Special Air Service. Herec dostal nejen lekce v boji beze zbraně, ale naučil se též správně držet různé typy palných zbraní, které jeho postava ve snímku používá.

3) Hrdinu mohl hrát Jeff Bridges

Foto: Falcon

Předtím, než ale Neeson hlavní roli získal, přemýšleli tvůrci o jiné známé tváři. Konkrétně obsadili herce Jeffa Bridgese  , známého například z Trona nebo z Iron Mana 82 %. Ten ale 96 hodin opustil ještě před začátkem natáčení a s odstupem času se nechal slyšet, že se jeho kolega na stárnoucího drsňáka Millse hodí lépe.

Neeson měl zájem údajně i proto, že se zrovna poohlížel po nějaké fyzicky náročnější roli.

4) Dovolená

Foto: Bioscop

Stejně by ale prý tvůrcům nekývl, nebýt možnosti strávit čtyři měsíce v Paříži a naučit se zadarmo karate. Podobně musel producent Luc Besson   Neesona přesvědčovat, aby se objevil i v mizerném pokračování 96 hodin: Odplata 58 %. „Zasadili [děj] do Istanbulu a mě napadlo, dobrá, do toho města bych se velice rád podíval.

Od Pomsty poražených ke Šmakově dračí poušti. Prokletí nepovedených filmových dvojek

Ještě méně se herci chtělo do trojky. „Nemyslím si, tohle asi bude konec. Chápete: kolikrát může být ještě unesena? Po tom všem už je to snad přece špatná výchova.“

5) Alternativní realita

Foto: Bioscop

Jak jste si už možná stačili všimnout na obrázku, Bryanova dcera Kim si cestu po Evropě naplánovala podle hodně starého turistického průvodce. Mapa totiž zjevně ukazuje Českoslovesko, které se rozpadlo na přelomu let 1992 a 1993 a dokonce Jugoslávii. Vedle ní ale zahlédneme už i třeba Bosnu a Hercegovinu, takže můžeme mapu přibližně datovat někdy do roku 1992, krátce před finální fázi rozpadu balkánské země.

Nebo se možná v univerzu 96 hodin dějiny ubíraly trochu jiným směrem a po Kde domov můj se pořád ještě zpívá Nad Tatrou sa blýska.

6) Albánie natočila propagační video

Gangsteři, kteří unesou dceru Bryana Millse, pocházejí ve snímku z Albánie. Země si podle tamního předsedy vlády Ediho Ramy díky filmové sérii pověst zrovna nezlepšila: „I já jsem se potom trochu bál být v Albánii,“ přiznal v roce 2013 s humorem.

Filmové mýty: Mrtvola vás prý ochrání před zastřelením a v tekutých píscích se utopíte

Popularity 96 hodin loni využila i kampaň pro nalákání turistů, která veřejně pozvala Liama Neesona do země a použila pro to slogan Taken by Albania, tedy volně Uneseni Albánií (v narážce na originální název filmu). Podle britského Telegraphu je motto žhavým kandidátem na to nejhorší na světě.

7) Clash of Clans

Na popularitě série se ale v roce 2015 přiživila i mobilní videohra Clash of Clans. V její reklamě Liam Neeson přišel o svou vesnici, načež začal svým virtuálním nepřátelům vyhrožovat strašlivou pomstou. Zároveň herec vysvětlí zmatené obsluze v kavárně, jak se správně vyslovuje jeho jméno.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: