Zaklínač a znamení, kouzla či proroctví: Prozradíme, jak v Geraltově světě funguje magie

14. 10. 2020 4 099×49 světlý/tmavý vzhled

Asi jste si všimli, že titulní vědmák Geralt z Rivie občas v netflixáckém Zaklínači 79 % používá jednoduchá kouzla, takzvaná Znamení. Jeho femme fatale Yennefer z Vengerbergu pak samozřejmě dokáže čarovat daleko efektivněji, podobně jako řada jejích kolegyň a kolegů. Mladá Ciri pak disponuje vůbec největší, byť nekontrolovanou mocí. Jaká jsou přesně pravidla magie v univerzu?

1) Znamení versus kouzla

Foto: Netflix

V povídce Poslední přání se dozvídáme, že čarodějové čerpají svou Moc ze čtyř živlů, tedy ze země, ohně, vody a vzduchu (potažmo z Chaosu). Činit tak mohou na takzvaných intersekcích, které jim pomůže lokalizovat jejich vrozený cit. Nápovědou může být i přítomnost koček, které intersekce rády vyhledávají a odpočívají tam.

Zaklínač: Největší rozdíly mezi povídkami a první řadou netflixáckého seriálu

Ne všechny živly jsou si rovny. Ciri například začala čerpat Moc nejprve z vody, neboť podle Yennefer zprvu neměla dost síly na to, aby ji čerpala ze země a dost vědomostí na to, aby to zvládla z povětří. S ohněm si pak vůbec zahrávat neměla, protože je příliš nebezpečný.

Stejný původ mají i zaklínačská Znamení, byť jsou ve srovnání se skutečnou magií jednodušší a čarodějové se na ně dívají se shovívavým pobavením. Vědmáci Znamení často sesílají neverbálně, ale známe i případy, kdy použili zaklínadla. Geralt občas používá svou Moc i mimo boj, kupříkladu Axie k uklidnění Klepny či Igni, když potřeboval zaletovat kotlík.

2) Tabu a dwimerit

Foto: Netflix

Používání kouzel má své kulturní důsledky, jak jsme se dozvěděli například v knize Čas opovržení. Na kouzelnickém konkláve například nenasytní hosté snědli všechen kaviár, takže Filippa Eilhart vyčarovala iluzi tohoto pokrmu. Chutnala lépe než originál a nepřibíralo se po ní, přítomní čaroděje a čarodějky nicméně rozezlila. Používat magii během společenské akce je totiž netaktní.

Ve světě Zaklínače existuje též zvláštní ušlechtilý kov dwimerit, který potlačuje Moc a způsobuje jejím uživatelům nevolnost. Slitina železa a dwimeritu se proto nezřídka používá pro spoutávání magicky nadaných vězňů. Mimořádně mocní jedinci však dokáží překonat i dwimerit, jak zaznělo opět ve výše zmíněné knize.

3) Kletby a proroctví

Foto: Netflix

Zatímco používání běžné magie vyžaduje zpravidla buďto talent (čarodějové) nebo mutace (zaklínači), prokletí dovedou seslat i obyčejní lidé. Nivellena, který se změnil ve zrůdu, zaklela kněžka kultu lvohlavého pavouka poté, co ji znásilnil. Princezna Adda alias temerská striga se proměnila pravděpodobně kvůli Ostritovi, dvořanovi krále Foltesta, který miloval jeho sestru a panovníkův incestní vztah s ní ho proto rozlítil.

Zaklínač: 7 zajímavostí o první řadě seriálu. Víte, proč tvůrci vystřihli řadu Geraltových dialogů?

Postup při lámání kletby se liší dle způsobu, jakým vznikla. V Addině případě musel Geralt přespat v dívčině sarkofágu, zatímco Nivellen potřeboval polibek z pravé lásky.

Ve světě Zaklínače existují i bytosti nadané schopností předvídat buducnost, například elfka Ithlinne, která předpověděla řadu událostí včetně nadcházejícího ochlazování Kontinentu. Mezi lidmi získal značnou proslulost prorok Lebeda, ač netušíme, zda skutečně nějakou mocí vládl.

Foto: Netflix

V knize Bouřková sezóna se totiž Geralt dozvěděl, že Lebeda zemřel při snaze zahnat draka exorcismem. Hladový ještěr ho osmahl a slupl, načež Lebedovi učedníci v pláči hledali jeho exkrementy a z nich vyhrabávali ostatky svého mistra. Ty se pomíchaly se zbytky ovcí a krav, i tak je ale oddaní Lebedovi následovníci přechovávají v Novigradu a vždy o svátcích je prý chodí líbat.

Schopnost nahlížet do budoucnosti mají i známá zrcadla Nehaleni. Ta ale občas lžou, protože nechtějí, aby je majitel ve vzteku rozbil.

5) Zřídla, druidi a magické předměty

Foto: Netflix

Ciri je Zřídlo, tedy vzácný jedinec nadaný značnou mocí, kterou je obtížné dostat pod kontrolu. Schopnosti těchto osob se často projevují ve stresujících situacích, jak se ukázalo už v první řadě seriálu. Ciri je navíc potomkem Starší krve, tedy pokrevní linie s mimořádnými genetickými vlohami pro magii. Ta vznikla snahou elfských mágů, mezi nimiž má Ciri část předků.

Kouzlit dovedou podle všeho i druidi jako Myšilov, byť v knihách nestojí proti Nilfgaardské armádě tak jako v seriálu. Džinové a jim podobní kouzelní tvorové zase reprezentují jednotlivé živly (vzduch).

Foto: Netflix

Svět Zaklínače je též bohatý na nejrůznější magické předměty či přinejmenším ty, které jsou na kouzla citlivé. Příkladem může být vlčí medailon, který Geralt nosí na krku. Začne se chvět vždy, když v okolí něco magicky emanuje.

Zaklínač: Mrkněte na potvory z knížek, které možná potkáme v dalších řadách seriálu

Zvláštní účinky mají též vody Brokilonu, které změní lidské dívky na dryády. Když se jí napil Geralt, způsobila mu silné halucinace a dokonce ho poslala do bezvědomí.

Tolik tedy ve zkratce knihy Andrzeje Sapkowského  . Uvidíme, co z nich se nakonec dostane na obrazovky.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: