Alan Moore: Komiksy už mě moc nezajímají, superhrdinské filmy jsou pohroma, říká tvůrce Watchmen

14. 10. 2020 2 602×731 světlý/tmavý vzhled

Komiksový tvůrce Alan Moore   patří bezpochyby mezi nejslavnější jména v oboru – znají ho často i filmoví fanoušci, neboť podle jeho děl vznikli třeba Watchmen 79 % či snímek V jako Vendeta 80 %. Moore sám byl nicméně k adaptacím vlastních děl velice kritický a s odstupem času ho prý přestává zajímat i samotný komiks, jak odhalil v rozhovoru pro Deadline.

Foto: Bontonfilm

Když začínal, na komiksu ho prý zaujalo, že ho četli obyčejní pracující lidé a často samozřejmě i děti – zkrátka ti, kdo neměli mnoho peněz. Nyní ale vznosněji pojmenované grafické romány zajímají zejména příslušníky střední třídy a středního věku, čímž se pro Moora vytrácí přitažlivost formátu.

Navíc jsou teď komiksy v myslích lidí neoddělitelně spojeny se superhrdinskými filmy, do nichž se autor strefuje ještě mnohem tvrději. Představují prý pohromu pro kinematografii a do jisté míry i pro celou kulturu. Moorovi nepřijde normální, že statisíce dospělých chodí do kin na filmy o postavách vytvořených pro pobavení dvanáctiletých dětí.

Katastrofa ve vesmíru, život střely či akční honička. 10 nejlepších filmových úvodů

Moore se za to do jisté míry cítí osobně zodpovědný, neboť právě jeho dílo pomohlo zpopularizovat komiksy mezi staršími čtenáři, tím že je jim primárně určeno. Současný stav okolo superhrdinských filmů pak považuje za symptom popírání reality a snahy o dosažení zjednodušujících, senzačních řešení problémů.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (7 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: