Tenet, odklady a uzavřená kina: Film Christophera Nolana posloužil Hollywoodu jako pokusný králík

15. 10. 2020 7 848×115 světlý/tmavý vzhled

Nejnovější blockbuster Christophera Nolana   Tenet 81 % zatím vydělal v kinech po celém světě zhruba 325 milionů dolarů. To jistě není málo, ale ve srovnání i s režisérovým předchozím Dunkerkem 80 % jde o dvousetmilionový pokles – a to byla novinka ještě ke všemu podle všeho výrazně dražší. Pokusíme se vysvětlit, proč Tenet dopadl tak rozpačitě a co to může znamenat pro budoucnost filmu.

Foto: Vertical Ent.

Začít samozřejmě musíme slonem v místnosti – epidemií koronaviru, která způsobila odklady premiéry a jistě ovlivnila i rozhodnutí diváků, zda na Tenet zajít do kina. V Česku neplatila zrovna žádná přísná opatření, takže asi můžeme předpokládat, že většina fanoušků Nolanových filmů do sálů dorazila. I přesto snímek dost možná ztratil část potenciálních tržeb.

Tenet: Zmátl vás závěr nejnovějšího Nolanova filmu? Podrobně vám ho vysvětlíme

Forbes například podotýká, že Tenet přímo vybízí ke druhému zhlédnutí, která ale řada diváků z bezpečnostních či finančních důvodů jistě oželela.

Foto: Vertical Ent.

Mnohem horší situaci navíc novinka čelila v domovských Spojených státech, kde kina v době premiéry leckde otevřena nebyla. Situace se nicméně od té doby poměrně zlepšila a Tenet i tak dosud nepřekonal padesátimilionovou hranici. Dunkerk 80 % pro srovnání utržil v Americe skoro čtyřikrát tolik.

Na vině může být jistě i rozpačité přijetí mezi kritiky a diváky. Agregátor Rotten Tomatoes ukazuje nejnižší recenzentské (71 %) i divácké (76 %) skóre za celou dobu, co Nolan točí blockbustery, byť se průměr udílených hvězdiček třeba od Dunkerku tolik neliší. Podobně to vypadá i na IMDb, byť třeba v Česku Tenet svého předchůdce na ČSFD o jeden procentní bod překonává.

Foto: Vertical Ent.

Paradoxně se podle Forbesu na reakcích mohl podepsat i nedostatek konkurence. Christopher Nolan se rád odlišuje a točí vlastní neotřelé blockbustery podle originálních scénářů, nad nimiž si může publikum odpočinout od nekonečných sérií typu adaptací Marvel komiksů. Jenže ono jaksi není od čeho odpočívat a proti čemu se vymezovat, když se prakticky všechny premiéry přesunuly nejméně o rok.

Filmožrout: Nolan v perfektní formě versus zklamání. V hodnocení Tenetu se recenze neshodnou

Guardian zase přemýšlí, nakolik se na výsledcích filmu mohl podepsat jeho vážný tón, který by možná lépe ocenili diváci z bezstarostnějších časů. List Financial Times zase zmínil, že novinka využívá až překvapivě mnoho klišé od britských snobů až po bizarního ruského záporáka. Není příznakem kreativního bankrotu Hollywoodu, když i Christopher Nolan, jeden z nejkreativnějších umělců tohoto století, používá taková klišé?

Foto: Forum Film

Ať je to jak chce, filmový průmysl podle Atlanticu využil Tenet jako pokusného králíka – a nedopadlo to nejlíp. Nízké tržby akčního sci-fi zastrašily velkou část konkurence. Bondovka Není čas zemřít   se definitivně vzdala letošní premiéry a pole vyklidila i Black Widow  , takže Disneymu podle všeho nevyšel jeho experiment z vydáním Mulan 56 % na streamovací platformě.

Řetězce kin napříč světem navíc na situaci reagují. Cineworld (který vlastní i české Cinema City) zavřel zhruba před týdnem sály v USA i ve Spojeném království, protože zkrátka nemá co hrát. Konkurence z AMC pak včera oznámila, že možná ještě letos přijde o všechny finanční rezervy a bez zvýšené návštěvnosti nemůže přežít.

Negativní recenze trháků: Hrozně špatný Gladiátor, klišé Statečné srdce a nenávist v Lásce nebeské

Guardian připomněl, že režisér Christopher Nolan vždy obhajoval kina a zážitek z nich – a ironií osudu možná zrovna jeho snímek předznamenal pokud ne soumrak sálů, tak přinejmenším jejich velmi těžké časy. Zároveň Spojené státy podle Financial Times přicházejí o mimořádně silný kulturní vliv, který díky svému filmovému průmyslu měly. Tento zvláštní druh americké síly už v budoucnu nemusí existovat.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 10607

Marvel: Přehledně jsme shrnuli, jakých nových filmů a seriálů se v příštích letech dočkáme

22. 7. Aleš 390

V Black Widow se vrátí starý známý z Občanské války, dočkali jsme se i plakátu

3. 10. Aleš 367

Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

12. 10. Aleš 2285

Filmy podle komiksů nejsou jen pro děti. Vybrali jsme 10 obzvlášť temných

10. 10. Aleš 1261

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

To nejzajímavější z tohoto týdne: