Tenet, odklady a uzavřená kina: Film Christophera Nolana posloužil Hollywoodu jako pokusný králík

15. 10. 2020 8 260×15 světlý/tmavý vzhled

Nejnovější blockbuster Christophera Nolana   Tenet 81 % zatím vydělal v kinech po celém světě zhruba 325 milionů dolarů. To jistě není málo, ale ve srovnání i s režisérovým předchozím Dunkerkem 80 % jde o dvousetmilionový pokles – a to byla novinka ještě ke všemu podle všeho výrazně dražší. Pokusíme se vysvětlit, proč Tenet dopadl tak rozpačitě a co to může znamenat pro budoucnost filmu.

Foto: Vertical Ent.

Začít samozřejmě musíme slonem v místnosti – epidemií koronaviru, která způsobila odklady premiéry a jistě ovlivnila i rozhodnutí diváků, zda na Tenet zajít do kina. V Česku neplatila zrovna žádná přísná opatření, takže asi můžeme předpokládat, že většina fanoušků Nolanových filmů do sálů dorazila. I přesto snímek dost možná ztratil část potenciálních tržeb.

Tenet: Zmátl vás závěr nejnovějšího Nolanova filmu? Podrobně vám ho vysvětlíme

Forbes například podotýká, že Tenet přímo vybízí ke druhému zhlédnutí, která ale řada diváků z bezpečnostních či finančních důvodů jistě oželela.

Foto: Vertical Ent.

Mnohem horší situaci navíc novinka čelila v domovských Spojených státech, kde kina v době premiéry leckde otevřena nebyla. Situace se nicméně od té doby poměrně zlepšila a Tenet i tak dosud nepřekonal padesátimilionovou hranici. Dunkerk 80 % pro srovnání utržil v Americe skoro čtyřikrát tolik.

Na vině může být jistě i rozpačité přijetí mezi kritiky a diváky. Agregátor Rotten Tomatoes ukazuje nejnižší recenzentské (71 %) i divácké (76 %) skóre za celou dobu, co Nolan točí blockbustery, byť se průměr udílených hvězdiček třeba od Dunkerku tolik neliší. Podobně to vypadá i na IMDb, byť třeba v Česku Tenet svého předchůdce na ČSFD o jeden procentní bod překonává.

Foto: Vertical Ent.

Paradoxně se podle Forbesu na reakcích mohl podepsat i nedostatek konkurence. Christopher Nolan se rád odlišuje a točí vlastní neotřelé blockbustery podle originálních scénářů, nad nimiž si může publikum odpočinout od nekonečných sérií typu adaptací Marvel komiksů. Jenže ono jaksi není od čeho odpočívat a proti čemu se vymezovat, když se prakticky všechny premiéry přesunuly nejméně o rok.

Filmožrout: Nolan v perfektní formě versus zklamání. V hodnocení Tenetu se recenze neshodnou

Guardian zase přemýšlí, nakolik se na výsledcích filmu mohl podepsat jeho vážný tón, který by možná lépe ocenili diváci z bezstarostnějších časů. List Financial Times zase zmínil, že novinka využívá až překvapivě mnoho klišé od britských snobů až po bizarního ruského záporáka. Není příznakem kreativního bankrotu Hollywoodu, když i Christopher Nolan, jeden z nejkreativnějších umělců tohoto století, používá taková klišé?

Foto: Forum Film

Ať je to jak chce, filmový průmysl podle Atlanticu využil Tenet jako pokusného králíka – a nedopadlo to nejlíp. Nízké tržby akčního sci-fi zastrašily velkou část konkurence. Bondovka Není čas zemřít   se definitivně vzdala letošní premiéry a pole vyklidila i Black Widow  , takže Disneymu podle všeho nevyšel jeho experiment z vydáním Mulan 56 % na streamovací platformě.

Řetězce kin napříč světem navíc na situaci reagují. Cineworld (který vlastní i české Cinema City) zavřel zhruba před týdnem sály v USA i ve Spojeném království, protože zkrátka nemá co hrát. Konkurence z AMC pak včera oznámila, že možná ještě letos přijde o všechny finanční rezervy a bez zvýšené návštěvnosti nemůže přežít.

Negativní recenze trháků: Hrozně špatný Gladiátor, klišé Statečné srdce a nenávist v Lásce nebeské

Guardian připomněl, že režisér Christopher Nolan vždy obhajoval kina a zážitek z nich – a ironií osudu možná zrovna jeho snímek předznamenal pokud ne soumrak sálů, tak přinejmenším jejich velmi těžké časy. Zároveň Spojené státy podle Financial Times přicházejí o mimořádně silný kulturní vliv, který díky svému filmovému průmyslu měly. Tento zvláštní druh americké síly už v budoucnu nemusí existovat.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: