Velmi odlišné scénáře: Prozradíme, o čem byl původně LEGO příběh nebo první díl X-Men

20. 10. 2020 2 401×33 světlý/tmavý vzhled

Práce na filmu začíná dlouho předtím, než se vůbec poprvé rozjedou kamery. Zpravidla psaním scénáře, který občas projde mnoha velmi odlišnými verzemi, než jsou s ním tvůrci spokojení. Dnes se podíváme na sedm snímků, jejichž příběh se mohl od toho finálního velmi výrazně lišit.

1) Smrtonosná past 4.0 77 %

Foto: Bontonfilm

Vlastně každý díl Smrtonosné pasti měl být původně úplně jiným filmem, než ho scénáristé přepracovali na míru hlavnímu hrdinovi Johnovi McClanovi. Čtyřka má ale za sebou asi vůbec nejzajímavější historii. Původně se měla jmenovat WW3.com a scénárista David Marconi   ji napsal jako kyber thriller. Natáčet se měla koncem devadesátých let.

Příliš drastické, moc skandální. 10 knižních scén, které se nedostaly do filmů

Nevyšlo to však, podle všeho i kvůli útokům z 11. září a Marconiho scénář skončil v šuplíku. Nakonec ale vstal z mrtvých, když ho tvůrci Smrtonosné pasti přepracovali pro vlastní sérii. Podle původního autora přitom vypustili řadu politických prvků, přesto je ale rád, že nakonec některé své nápady viděl na plátně.

2) LEGO příběh

Foto: Warner Bros.

Před lordem Byznysem měl být hlavním padouchem Černý sokol, jemuž by se v získání mocné lepidlové zbraně pokusil zabránit Indiana Jones. Hlavní hrdina Emmet by představil i svou matku a jeho charakter se od finální verze extrémně lišil. Hrdina byl až příliš kreativní, nedodržoval pravidla a dostával se kvůli tomu do problémů.

Místo Lucy bychom v LEGO příběhu 75 % potkali Emmetovu bývalou přítelkyni Gemini a hrdinové by ve Star Wars světě přibrali droida R2-D2 a již zmíněný Indiana Jones by se potkal s Hanem Solem.

3) Božský Evan

Foto: Bontonfilm

Moderní převyprávění starozákonního příběhu o Noemovi se původně jmenovalo The Passion of the Ark ve zjevné narážce na Gibsonovo   Umučení Krista 72 %. Záhy po něm sáhlo studio Sony Pictures, které nechalo scénář přepsat tak, aby volně navazoval na snímek Božský Bruce 67 %, s nímž původní verze neměla nic společného.

Od Pomsty poražených ke Šmakově dračí poušti. Prokletí nepovedených filmových dvojek

Vznikla tak ve své době vůbec nejdražší komedie všech dob, jíž se ale nedařilo ani u diváků, ani u kritiků.

4) X-Men

Foto: Bontonfilm

První díl série X-Men 82 % znamenal na přelomu tisíciletí malou revoluci. Filmy o superhrdinech přestaly být čistě pro děti a poprvé mohly těžit z pokroku v počítačových efektech. Kdyby ale známý snímek vznikl v polovině devadesátých let, objevili by se v něm například sentinelové z Budoucí minulosti 82 % a dokonce i jejich stvořitel Bolivar Trask.

V závěru měl pak Magneto odstřihnout Manhattan od zbytku New Yorku a vyhlásit jej za nový domov mutantů s tím, že se normální lidé mají zdekovat. Zjistili bychom také, že padouch způsobil havárii jaderného reaktoru v Černobylu, když se poprvé setkal s Profesorem X.

5) Policajt v Beverly Hills

Foto: Paramount Pictures

Titulního hrdinu Axela měl původně ztvárnit Sylvester Stallone  , takže je vám asi jasné, že by film vypadal výrazně jinak. Konkrétně bychom se dočkali většího množství akce a naopak by chyběly komediální momenty. Postava detektiva Rosenwooda by dokonce v půlce snímku zemřela. Paramountu se ale nezamlouvala finanční nákladnost projektu a Stallone mu proto dal jen dva týdny před začátkem natáčení sbohem.

Oblíbené filmy slavných herců: Arnold Schwarzenegger má rád Titanic, Megan Fox zase Pána prstenů

Tvůrci rychle najali Eddieho Murphyho   jako náhradníka a nechali přepsat scénář, aby lépe sedl hercovu stylu. Dál na něm pracovali, ještě zatímco se Policajt v Beverly Hills 82 % natáčel. Když tudíž postava policejního šéfa drží v jedné scéně papíry, učí se z nich ve skutečnosti své repliky. Herci také část svých dialogů improvizovali.

Stallone pak část svých nápadů z původní verze zrecykloval pro akční Kobru 63 %.

6) Truman Show

Foto: Bontonfilm

Místo Trumana se mohla celá show točit okolo Malcolma a původně počítala s temnějším tónem, do něhož později nechal přidat humorné prvky až nový režisér Peter Weir  . Scénárista Andrew Niccol   musel údajně sepsat čtyřiadvacet verzí Truman Show 87 %, než byl Weir konečně spokojený.

7) Krotitelé duchů

Foto: Columbia Pictures

Místo Ghostbusterů 83 % si mohli fanoušci oblíbit Ghostsmashers, tedy Duchobijce. Ti by cestovali časoprostorem a své éterické protivníky by poráželi hůlkami. Nosili by pak bytelně vypadající helmy. Počítal s tím přinejmenším původní scénář Dana Aykroyda  . Když se k němu ale později přidal Ivan Reitman  , scénář se dočkal řady úprav ve snaze ušetřit nějaké peníze. Z původně plánovaných obřích duchů tak zbyl jenom Marshmallow Man.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: