Trosečník: 10 zajímavostí o filmu s Tomem Hanksem. Wilson mohl ožít, zjistili bychom co je v krabici

21. 10. 2020 16 239×340 světlý/tmavý vzhled

Dobrodružné drama Trosečník 82 % z roku 2000 vypráví příběh Chucka Nolanda z FedExu, který uvízne na osamělém ostrově uprostřed oceánu. Natočil ho populární režisér Robert Zemeckis   a hlavní roli ztvárnil Tom Hanks  . Není proto divu, že se stal snímek mezi diváky mimořádně oblíbeným, podobně jako třeba o pár let starší Forrest Gump 94 %. Po dvaceti letech si tudíž taky určitě zaslouží svůj článek se zajímavostmi.

1) Scénárista si ztroskotání vyzkoušel

Foto: Bontonfilm

William Broyles jr.   se rozhodl nabrat inspiraci trochu netradičním způsobem a strávil několik dní na ostrově nedaleko Mexika, kde se skutečně snažil přežívat. Snažil se rozdělat oheň, naučil se otevírat kokosové ořechy, lovil rejnoky oštěpem a spřátelil se s vyplaveným gumovým míčem. Jak jste si asi sami všimli, jeho zážitky pak z velké části skončily ve scénáři.

Trailery plné spoilerů. Filmové ukázky, které nám zkazily ta největší překvapení

„Uvědomil jsem si tehdy, že to není jen fyzická výzva,“ vzpomínal později. „Ale i emocionální a spirituální.“

2) Tom Hanks utrpěl nebezpečné zranění

Foto: Bontonfilm

Jedna z nejznámějších tváří Hollywoodu přišla během natáčení k vážné úhoně. Tom Hanks   se řízl a do rány se mu dostala infekce stafylokoky. Doktor mu prý vynadal do idiotů a upozornil herce, že mohl dostat otravu krve a potenciálně i zemřít. Pak mu prý museli vyříznout zanícené místo z nohy.

Hanks musel zůstat v péči zdravotníků ještě tři dny a natáčení tak bylo na tuto dobu přerušeno.

3) Nápad přišel nad článkem

Foto: Bontonfilm

Herec mimochodem stál i u samotného vzniku konceptu celého příběhu. Jednoho dne si totiž četl nějaký článek o kurýrní společnosti FedEx a o tom, jak Tichý oceán třikrát denně křižují letadla plná zásilek. Napadlo ho přitom prý, co se stane, když takový Boeing 747 spadne.

Následujících šest let pak Hanks rozebíral svůj nápad s Broylesem jr. a se Zemeckisem, než se rozeběhlo natáčení. Společnost FedEx pak s tvůrci výrazně spolupracovala a použila Trosečníka i pro svou propagaci.

4) Wilson mohl oživnout

Foto: Bontonfilm

Během dlouhých příprav samozřejmě vznikla celá řada verzí scénáře, z nichž mnohé fanoušky filmu nejspíš překvapí. Tvůrci například zprvu plánovali pojmenovat snímek Chuck of the Jungle a natočit ho jako komedii. Míč značky Wilson, který dělá osamělému hrdinovi společnost, se zase mohl probudit k životu a začít mluvit.

Nejvýdělečnější režiséři: 10 filmových géniů, kteří naplnili svým studiím kasy

Vzniklo údajně těžko uvěřitelných 125 verzí scénáře, v nichž měl Chuck například zažít vizi své Kelly a dokonce si povídat se svými dvěma osobnostmi.

5) Hudba chyběla záměrně

Foto: Bontonfilm

Možná si vzpomenete, že soundtrack začne v Trosečníkovi hrát až ke konci filmu a velká část se obešla bez něj. Ze strany tvůrců šlo pochopitelně o záměr. Režisér totiž nechtěl, aby hudba plnila svou obvyklou funkci – tedy aby diváka vedla k pocitů, které filmaři v dané scéně zamýšleli vyvolat.

Místo toho se snímek spolehl na zvukové efekty, které navíc takřka kompletně vznikaly až v postprodukci. Nahrávání přímo na ostrově totiž komplikoval zvuk vln narážejících na břehy.

6) Natáčení si dalo rok pauzu

Foto: Bontonfilm

Aby mohl Tom Hanks na ostrově zhubnout a kompletně změnit vizáž, rozhodli se tvůrci produkci přerušit na celý rok. Mezitím Zemeckis se štábem natočil horror Pod povrchem 67 %. Produkci ale čekalo ještě další, tentokrát čtyřměsíční přerušení, když musel Hanks naopak přibrat pro natáčení závěru filmu. Trosečník se totiž točil chronologicky, což jinak moc nebývá zvykem.

7) Chuck Noland a sebevražda

Foto: Bontonfilm

Pokud Chuckovo křestní jméno zkrátíte na první písmeno, zní potom C. Noland stejně jako anglická věta (I) see no land, tedy nevidím pevninu.

Nebojte se samoty. 7 filmů, které si vystačily jen s několika herci

Těsně před svým pokusem opustit ostrov hrdina přijde na to, že nemá dostatek lana a vydá se nějaké získat ze zlomené větve, k níž je přivázaná loutka. Scéna samozřejmě napovídá, že chtěl Chuck během svého pobytu spáchat sebevraždu a vyzkoušel tímto způsobem lano. Tvůrci to celé podle všeho dokonce i natočili, finální verze ale Chuckův pád na dno nakonec jen zmínila.

8) Co bylo v krabici?

Foto: Bontonfilm

Nedozvíme se ani, co přesně obsahovala krabice s andělskými křídly, kterou Chuck během let na ostrově odmítal otevřít. V jedné verzi scénáře to však udělal a po tisíci dnech konečně tajemství odhalil. Uvnitř našel dvě lahve pikantní omáčky a srdceryvný dopis opuštěné ženy manželovi.

Řekl jsi, že náš život byl jako vězení. Nudný, jednotvárný, prázdný. Ani nedokážu vyjádřit, jak moc mě to ranilo. Nechci tě ztratit. Posílám nějakou salsu, verde kterou máš rád. Dej si ji s rýží a mysli přitom na domov. A pak přijď – ke mně. Znovu společně najdeme pro náš život koření. Navždy tě miluji. Bettina

9) Režisér uspořádal konkurz na kopírku

Foto: Bontonfilm

Teď pro změnu něco veselejšího. Kopírku z úvodu filmu vybral sám režisér Robert Zemeckis, a to kvůli jejímu zvuku. Poslechl si prý mnoho přístrojů, než byl s jedním konečně spokojený. Tvůrci zvukových efektů pak ještě zkusili v postprodukci efekt trochu upravit, Zemeckis se však prý nenechal přesvědčit. „Ne, líbí se mi zvuk té původní, kterou jsem obsadil.“

10) Rusové uzavřeli Rudé náměstí

Foto: Bontonfilm

Úvod filmu se natáčel v Rusku uprostřed zimy, aby se tak zdůraznilo, že je Chuck zcestovalým člověkem. Tvůrci tuto metropoli zvolili hlavně díky příznivému přijetí, kterého se jim dostalo. Rusové prý dokonce skoro na týden uzavřeli ikonické Rudé náměstí a dovolili filmařům, aby po něm jezdili se svými vozidly.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (3 komentáře)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: