Co bylo na disku v Matrixu a proč je Snape princem dvojí krve? 7 otázek z filmů, které mají odpovědi

23. 10. 2020 31 917×259 světlý/tmavý vzhled

Když jsme před pár dny psali o filmu Trosečník 82 %, prozradili jsme, co mělo podle scénáristů být v tajemné zásilce FedExu s andělskými křídly. Napadlo nás proto prozkoumat další časté divácké otázky a zjistit, zda i na ně neexistují nějaké zajímavé odpovědi. Třeba se i vy dozvíte něco nového.

1) Jak mohl Neo prodat disk za 2000 dolarů?

Foto: Warner Bros.

Když poprvé potkáme hlavního hrdinu ve snímku Matrix 90 %, přichází za ním skupina lidí. Jednomu z nich dá Neo malý disk, za který dostane dva tisíce dolarů. Co na něm bylo za tak důležitá data, že měly pro onoho člověka takovou hodnotu? Odpověď nabízí podle všeho starší verze scénáře.

Matrix: Mrkněte, jak se za 20 let změnili herci. Povíme vám, co celé ty roky natáčeli

Muž jménem Anthony se prý chce zbavit pokut za parkování, které stihl nashromáždit – a zjevně by ho stály víc, než dva tisíce. Neo mu podle všeho poskytl nějaký počítačový virus, který prohřešky dokáže smazat z databáze.

2) Proč je Snape princem dvojí krve?

Foto: Warner Bros.

Čtenáři knížek samozřejmě vědí, filmoví diváci ale často nemají nejmenší představu – Princ dvojí krve 77 % totiž záhadu přezdívky učitele lektvarů nikdy pořádně nevysvětlil. Detektivní linka Hermiony, která po tajemném autorovi (či autorce) zápisků do Harryho učebnice pátrala, se do adaptace zkrátka nedostala.

Ve zkratce si Snape jméno dal po své matce Eileen Prince, tedy Princové v českém překladu. Ta byla totiž čarodějkou, zatímco Tobias Snape byl mudla.

3) Jak se Marty a Dr. Brown spřátelili?

Foto: Pannonia Ent.

Hned v úvodu prvního Návratu do budoucnosti 89 % se dozvídáme, že jsou Marty McFly a doktor Brown dobrými přáteli. Netušíme ale, jak se vlastně seznámili, vzhledem k odstupu přinejmenším dvou generací. Jeden z tvůrců Bob Gale to ale v minulosti docela zajímavě vysvětlil.

Thorův meziplanetární blesk, depresivní doktor Brown: 5 filmů, které původně vypadaly úplně jinak

Marty se prý do doktorovy laboratoře vloupal, protože byl zkrátka zvědavý. A Brownovi mladíkův zájem samozřejmě zalichotil, jak byste asi od tak excentrického vědátora čekali.

4) Proč se Hromnice stále opakují?

Foto: Columbia/Sony

V populární romantické podívané Na Hromnice o den více 85 % se nikdy přesně nedozvíme, proč se osudný svátek neustále opakuje. V nepoužitém nástřelu příběhu si ale tvůrci pohrávali s nápadem, že hrdina Phil Connors uvízl v časové smyčce kvůli své bývalé přítelkyni Stephanii.

Ta by použila Philovu vizitku a jeho zastavené hodinky (můžete hádat, na jakém čase), aby na něj seslala zaklínadlo z knihy 101 kleteb, kouzel a očarování, která můžete použít doma. Ke komediálnímu tónu snímku by se taková scéna jistě hodila.

5) Potkala Ofélie opravdu fauna?

Foto: Aerofilms

Ve filmu Faunův labyrint 81 % vystupuje celá řada fantastických bytostí, od titulního fauna po horrorovou zrůdu s očima uvnitř dlaní. Zároveň ale příběh sledujeme očima malé Ofélie, kterou zjevně její okolí traumatizuje a není proto jisté, jak spolehlivou vypravěčkou dívka vlastně je.

Režisér a scénárista Guillermo del Toro   potvrdil, že faun a ostatní tvorové ve fyzickém světě neexistují a Ofélie se s nimi setkává pouze na spirituální úrovni.

6) Apple a mimozemšťané

Foto: Bontonfilm

Časté kritice čelil moment ve sci-fi snímku Den nezávislosti 74 %, kdy jeden z hrdinů do mateřské lodi mimozemských nepřátel nahrál počítačový virus z PowerBooku společnosti Apple. Jak je možné, že je pozemská technologie schopná komunikovat s tou úplně cizí?

Když sci-fi předpoví budoucnost: 10 filmových vynálezů, které už máme k dispozici

Vysvětlení se podobá tomu, které jsme nedávno zmiňovali v článku o Transformers 77 %. Velká část moderního lidského poznání vznikla reverzním inženýrstvím mimozemské technologie, včetně mikročipů. Vystřižená scéna měla vysvětlit, že geniální postava Jeffa Goldbluma   využila právě této podobnosti v architektuře. Znalce výpočetní techniky sice vysvětlení nejspíš tak úplně neuspokojí, ale pro potřeby scénáře jistě postačí.

7) Jak se jmenuje M ve Skyfallu?

Foto: Forum Film

Pravé jméno M ze série o agentovi 007 zůstávalo záhadou až do premiéry snímku Skyfall 81 %, kde se objevilo na krabici. Fanoušci si její popisek zvětšili a přišli na to, že se postava herečky Judi Dench   ve skutečnosti jmenuje Olivia Mansfield. Její příjmení pak samo o sobě ještě představuje slovní hříčku – M se pohybovala jako žena v oblasti špionáže, která zpravidla zůstává vyhrazena mužům. Docela hezký detail, co?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

Matrix je zpátky. Do pokračování slavné série se vrátí Neo, Trinity i Lana Wachowski

21. 8. Aleš 424

Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

22. 8. Aleš 402

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

Harry Potter: Všimli jste si skvělého detailu týkajícího se Voldemortovy róby?

25. 10. Aleš 317

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

To nejzajímavější z tohoto týdne: