Vzpomínáme na Seana Conneryho: 7 nejslavnějších rolí slavného skotského herce

3. 11. 2020 3 138×187 světlý/tmavý vzhled

Jak asi víte, během víkendu nás ve věku 90 let opustil známý skotský herec Sean Connery  . Rozhodli jsme se tudíž na památku připomenout některé známé snímky, které během své dlouhé a plodné kariéry natočil. Zavzpomínat můžete s námi a třeba přidat i vlastní favority, kteří se do našeho seznamu nevešli.

1) Bondovky

Foto: Park Circus

Od začátku šedesátých do začátku sedmdesátých let hrál Connery slavného agenta 007. Fanoušky si záhy získal a zapsal se jim do paměti. Představitel Jamese Bonda se už v mezičase mnohokrát vyměnil, přesto zůstává Connery tím nejoblíbenějším v různých anketách i v roce 2020. Poprvé se ukázal ve snímku Dr. No 78 % a později natočil třeba Srdečné pozdravy z Ruska 80 %.

Steven Spielberg chtěl natočit bondovku. Když ho odmítli, zrodil se Indiana Jones

Asi nejpopulárnější Conneryho bondovkou se však stal Goldfinger 84 %, v němž se agent postavil stejnojmennému záporákovi a snažil se mu překazit útok na zásoby zlata ve Fort Knox. Podle dobové zprávy deníku The New York Times byl zájem o snímek mezi fanoušky takový, že kino The DeMille Theater prodloužilo otevírací dobu na 24 hodin denně, aby mohlo film promítat dvanáctkrát.

2) Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Foto: Paramount Pictures

Mladší fanoušci narození v posledních zhruba třiceti letech ale Conneryho asi znají spíš z Poslední křížové výpravy 90 %, kde se herec ukázal jako Henry Jones senior, otec hlavního hrdiny. Jeden z nejpovedenějších dobrodružných snímků všech dob šel do kin v roce 1989 a zábavná postava archeologova zbožného, trochu nešikovného tatíka byla klíčovou součástí jeho úspěchu.

Dodnes si jistě vzpomenete přinejmenším na scénu, kdy Jones starší použije svůj důvtip k porážce nacistického letadla. Vytáhne deštník, vyděsí ptáky na pláži a ti vletí nepříteli přímo do cesty. Inspiroval se prý (podle všeho fiktivním) citátem Karla Velikého.

3) Muž, který chtěl být králem

Foto: Allied Artists Pictures

Sedmdesátkové drama proslulo zejména tím, že se v jednom filmu potkali dva slovutní britští herci – Sean Connery a Michael Caine  , známý třeba z mnoha filmů Christophera Nolana  . Film Muž, který chtěl být králem vznikl podle povídky Rudyarda Kiplinga  , autora Knihy džunglí.

Jeho hlavní postavy se vydaly do odlehlého Kafiristánu, kde chtěli pomoci nějakému z místních vládců porazit jeho nepřátele a pořádně se přitom napakovat. Conneryho hrdina ale při příchodu šťastnou náhodou přežije bez zranění zásah šípem a je prohlášen za boha.

4) Highlander

Foto: 20th Century Fox

Herec ale nezahálel ani zhruba o desetiletí později, když ztvárnil vedlejší roli nesmrtelného šlechtice Ramireze, mentora hlavního hrdiny Connora. Akční fantasy sice už po letech nepůsobí tak cool, jak musela vypadat v roce premiéry, pořád ale naneštěstí o dost předhání velkou část žánrové produkce posledních let.

Než přišel Pán prstenů. 8 fantasy filmů, které jsou starší než Jacksonova slavná trilogie

Ramirez se ve snímku tváří jako Španěl, ve skutečnosti ale pochází z Egypta a během svého dlouhého života navštívil i Japonsko. Cvičí Connora, aby se mohl postavit nejnebezpečnějšímu z nesmrtelných, zlovolnému Kurganovi.

5) Jméno růže

Foto: Neue Constantin Film

Ve stejném roce jako Highlander 76 % šla ale do kin adaptace známé knihy italského spisovatele Umberta Eca  . Connery v ní ztvárnil hlavního hrdinu, františkánského řeholníka Viléma, který v benediktinském opatství vyšetřuje záhadnou smrt. Klášter totiž skrývá tajemství, které tamní mniši hodlají udržet v tajnosti.

6) Neúplatní

Foto: Paramount Pictures

Za Neúplatné 85 % z roku 1987 získal Connery dokonce Oscara a Zlatý glóbus, vždy v kategorii Vedlejší role. Snímek se odehrává v Chicagu během kontroverzního období prohibice, kdy ve městě získal ohromný vliv mafián Al Capone. Connery si zahrál člena speciálního nezkorumpovatelného týmu, který jde slovutnému gangsterovi po krku.

7) Skála

Foto: Falcon

Herec ale nezahálel ani během poslední dekády minulého tisíciletí, z níž si připomeneme aspoň akční thriller Skála 86 % režiséra Michaela Baye  . Generál v něm ukradne tajné rakety s nebezpečným plynem a zabarikáduje se s nimi ve známém vězení Alcatraz. Pomoci může jen chemik z FBI, kterého si zahrál Nicolas Cage  .

Troja: Nakolik se snímek drží historie? Prozradíme také, proč musel Brad Pitt vyplatit 750 dolarů

Ten ale bude muset do Alcatrazu nejdřív proniknout a bude potřebovat pomoc. Sean Connery v roli britského agenta Masona mu ji dokáže poskytnout.

BONUS) Robin Hood a Dračí srdce

Foto: Warner Bros.

Spousta hercových rolí se nám pochopitelně do žebříčku nevešla, tak jenom dvě z nich připomeneme jako bonus na závěr. Ve snímku Robin Hood: Král zbojníků 80 % si střihl drobnou roličku samotného krále Richarda Lví srdce a v anglickém originále propůjčil hlas Dracovi z populární fantasy Dračí srdce 73 %.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: