10 zajímavostí o Titanicu: Filmařům někdo nasypal drogy do jídla, slavná píseň málem chyběla

4. 11. 2020 15 499×23 světlý/tmavý vzhled

Titanic 85 % patří k nejúspěšnějších filmům všech dob, získal rekordních 11 Oscarů a i více než dvacet let po premiéře si zachoval svůj kultovní status. Psali jsme o něm mnohokrát i u nás na Filmožroutech, z nějakého důvodu snímek ale dosud neměl svůj vlastní velký článek o zajímavostech. Rozhodli jsme se to napravit.

1) Zdrogovaní filmaři

Foto: Bontonfilm

Ke konci natáčení někdo nasypal do oběda fencyklidin, omamnou drogu známou také jako angel dust. Více než osmdesát herců a členů štábu ji požilo a někteří museli být dokonce hospitalizováni. Mnohým látka způsobila halucinace. Režisér James Cameron   si prý vyvolal zvracení, když mu došlo, co se děje.

Herec Bill Paxton   popsal, že se prý cítil úplně normálně a náhle přišla silná úzkost. Člen štábu Marilyn McAvoy později prozradil, že se stav vypadal jako kombinace efektů alkoholu a marihuany. Nikdy se nezjistilo, kdo a proč drogu do jídla filmařům nasypal.

2) Titanic byl dražší než Titanic

Foto: Bontonfilm

V současné době mají hollywoodské filmy i vlivem inflace často astronomické rozpočty, Titanic byl ale v polovině devadesátých let doslova titánsky nákladný. Stál 200 milionů dolarů, tedy více než milion za každou minutu hotového snímku. Samotná titulní loď přitom v době svého vzniku přišla jen na 7,5 milionu.

To byly ale samozřejmě mnohem hodnotnější dolary z minulého století a při zohlednění inflace stál Titanic údajně zhruba 140 milionů. A to ještě nezohledňujeme další okolnosti typu rozdílu v průměrných mzdách před sto lety oproti těm z konce devadesátek.

Tým režiséra Camerona mimochodem postavil pro natáčení i repliku celé lodi – ale o tom jsme psali už před třemi lety.

Postaveno pro film. 10 nejúžasnějších projektů, které vznikly kvůli natáčení

3) Slavná píseň málem chyběla

Těžko si představit Titanic bez Céline Dion a slavné písně My Heart Will Go On, která hraje k závěrečným titulkům. Možná vás proto překvapí, že ji James Cameron ve filmu vůbec nechtěl. Režisérovi přišlo, že by pak snímek působil až příliš hollywoodsky.

Skladatel James Horner   byl však jiného názoru a píseň spolu se zpěvačkou partyzánsky nahráli. Zkušební verzi pak dostal Cameron na stůl. Stále však nebyl přesvědčen. Trvalo prý ještě měsíc a půl, než tvůrce konečně uznal, že se píseň do filmu hodí. Stalo se to po testovací projekci, kde My Heart Will Go On rozplakala publikum. Film za ni nakonec dostal Oscara.

4) Winslet na roli opravdu záleželo

Foto: Bontonfilm

Slzy prý tekly i mladé herečce Kate Winslet  , když poprvé dočetla scénář. Okamžitě si prý vyžádala číslo na Jamese Camerona a zavolala mu, když zrovna řídil. „Tohle musím natočit a pokud mě neobsadíte, jste fakt šílenec,“ řekla mu prý.

Později přesvědčila i nerozhodného kolegu Leonarda DiCapria  , když se roli zdráhal vzít. Během filmového festivalu v Cannes si na něj počíhala. Říkala si prý, že bez něj natáčet nechce a potřebuje jeho úžasný herecký talent.

5) Láska nebo přátelství?

Foto: Bontonfilm

Sympatie byly oboustranné a dobový tisk začal ihned spekulovat, kolik ze své romance herci jen předstírají před kamerou. DiCaprio a Winslet si prý spekulace společně četli a smáli se jim. Během natáčení nicméně navázali pevné přátelství.

Vzájemně se škádlili lechtáním či saháním na citlivá místa a údajně prý strávili dost času diskuzemi o sexu a sdílením nejrůznějších tipů. Dál to ale prý nikdy nezašlo, jak prozradila Kate Winslet ve výše odkazovaném dobovém rozhovoru pro Rolling Stone.

6) Důraz na realističnost

Foto: Bontonfilm

Asi víte, že je James Cameron perfekcionista a kvůli scéně vyplnouvání Titanicu z přístavu například všechno zrcadlově převrátil (psali jsme podrobněji). I mistr tesař se ale občas utne a ani režisér občas nebyl neomylný. Cestující z třetí třídy se kupříkladu nemohli potkat s ostatními kvůli riziku přenosu nemocí a noční obloha vypadala během ztroskotání jinak než v původní kinoverzi. Camerona to tak štvalo, že v roce 2012 nebe digitálně upravil.

Je Titanic ve skutečnosti o cestování časem? Vysvětlíme bizarní fanouškovskou teorii

Důraz na realističnost byl skutečně silný. Pro film vznikla celá řada rekvizit s logem White Star Line, včetně těch, které ani neuvidíme v záběru. Tvůrci také použili třeba skutečné křišťálové lustry.

7) Komparz s příběhem

Foto: Bontonfilm

Režisér také podle všeho vymyslel zhruba 150 nejdůležitějším komparzistům životní příběhy jejich postav, a to včetně těch, kteří ve filmu vůbec nepromluví. Tito lidé také museli projít kurzem slušného chování z doby katastrofy v roce 1912. Jedinou osobou, která byla v roce 1912 z tvůrců filmu vůbec naživu, byla přitom Gloria Stuart  , představitelka staré hlavní hrdinky Rose.

8) Improvizace

Foto: Bontonfilm

Při natáčení scény, v níž Jack kreslí nahou Rose, byl Leonardo DiCaprio nervózní. Moment totiž vznikal hned ze začátku produkce. Spletl si proto pohovku s postelí a vzápětí se opravil – chyba ale působila přirozeně a ve snímku zůstala. DiCaprio prý improvizoval i výkřik: „Jsem král světa!“

Trháky, které lámaly rekordy. Představujeme 10 nejvýdělečnějších filmů všech dob

Spontánně se zrodila i scéna, v níž Jack učí Rose správně plivat a také podobný moment, kdy hrdinka plivne na svého snoubence Cala. V původním scénáři se mu měla Rose vymanit tak, že ho bodne sponou do vlasů.

9) Kdo si mohl zahrát

Foto: Bontonfilm

Titulní pár mohli podle všeho ztvárnit Tom Cruise   a Gwyneth Paltrow  , do role Jacka tvůrci málem zvažovali i Matthewa McConaugheyho  . V souvislosti s Rose se dále skloňovala prý i jména Madonny  , Nicole Kidman  , Jodie Foster   a Cameron Diaz  . Malou holčičku na palubě skoro ztvárnila Lindsay Lohan  .

10) Ošoupaná cívka

Foto: Bontonfilm

V době premiéry Titanicu se samozřejmě ještě filmy posílaly do kin na cívkách a přehrávaly se analogově. Velkofilm ale dosáhl takového úspěchu, že se promítal mnoho měsíců v kuse. V některých kinech se po čase prý filmový pás nakonec ošoupal natolik, že musel Paramount poslat náhradu. Pokud nějaká historka náležitě vypovídá o oblibě Titanicu, je to právě tahle.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: