Jak tvůrci donutili psa překračovat spáry: 7 zajímavostí o populárním filmu Lepší už to nebude

12. 11. 2020 2 619×51 světlý/tmavý vzhled

Populární romantická komedie Lepší už to nebude 85 % se slavným Jackem Nicholsonem   v hlavní roli v době své premiéry trochu zapadla. Do amerických kin šla totiž krátce po premiéře veleúspěšného Titanicu 85 %. Během uplynulých dvaceti let ji ale mnozí diváci docenili. Pořád je totiž stejně zábavná, jako byla koncem devadesátých let. A stejně zajímavá.

1) Digitální kouzla

Foto: Falcon

Film stál zhruba padesát milionů dolarů, což byla tehdy na žánrové poměry docela vysoká suma. Peníze tvůrci překvapivě použili i na počítačové efekty, které zrovna začínaly nabývat na popularitě. Ptáte se, co chtěli digitálně překreslovat ve filmu, který se odehrává v tehdejší současnosti?

10 zajímavostí o Titanicu: Filmařům někdo nasypal drogy do jídla, slavná píseň málem chyběla

Třeba slavnou scénu, v níž hlavní hrdina Melvin vede psa po ulici a zvíře napodobuje jeho snahu vyhnout se spárám v chodníku. Aby tvůrci přiměli psa k tomuto chování, vztyčili na příslušných místech nízké bariéry a ty pak nechali odstranit v počítači.

Herec Jack Nicholson pak spáry přeskakoval i na pódiu, když za svou roli přebíral Oscara.

2) Mohli si zahrát

Foto: Lucernafilm

Melvina si ale mohl zahrát třeba i Jim Carrey   – tedy než si tvůrci uvědomili, jak moc by se tím změnil tón snímku. Jednu dobu také do role uštěpačného spisovatele počítali s Johnem Travoltou  . Melvinova souseda Simona chtěl zase ztvárnit Woody Harrelson  , který prý ale z nervozity pokazil konkurz.

Mazlíčka Verdella mimochodem hrálo šest různých bruselských grifonků.

3) Mimořádně těžká role

Foto: Falcon

S Melvinem Udallem měl nakonec práci i tak zkušený matador, jakým Jack Nicholson bezesporu je. Herce prý nakonec role tak frustrovala, že dal režisér James L. Brooks   v půlce dne ostatním volno a s hlavní hvězdou všechno pořádně probrali. Další den už bylo vše v pořádku.

Trosečník: 10 zajímavostí o filmu s Tomem Hanksem. Wilson mohl ožít, zjistili bychom co je v krabici

Podle Nicholsona je Melvin nejmilejší postavou, kterou kdy ztvárnil.

4) Psychická porucha

Foto: Falcon

Udall trpí obsedantně-kompulzivní poruchou, která se projevuje nutkavými myšlenkami a chováním – například výše popsaným překračováním spár v chodníku. Klinický psycholog Noah Chase Berman pochválil vyobrazení poruchy ve snímku jako přesné, byť má hrdina podle doktora víc problémů, než jen tento jeden.

Když se chová nezdvořile a krutě k lidem (a zvířatům) ve svém okolí, ukazuje to na další poruchy osobnosti. Například tu narcistickou či schizoidní, která se vyznačuje nezájmem o společenské normy a konvence a sklonem k samotářství.

5) Víc, než jen soundtrack

Foto: Falcon

Hudbu k filmu složil slavný Hans Zimmer  , tehdy rychle získávající na popularitě po premiéře Lvího krále 86 % a Skály 86 %. Skladatel také údajně navrhl změnu jména na současné Lepší už to nebude. Původně se měl snímek jmenovat Old Friends, tedy Staří přátelé. Tento název se ale nelíbil ani samotnému režisérovi a není tak divu, že Zimmerův návrh nakonec uspěl.

6) Přestávka a věkový rozdíl

Foto: Falcon

Představitelka Melvinovy lásky Carol Helen Hunt   v době natáčení snímku pracovala nepřetržitě od svých devíti let. Rozhodla se proto dát si od řemesla dvouletou pauzu. Roli získala i díky tomu, že byla starší než jiná zvažovaná kandidátka Uma Thurman  . Od Nicholsona ji i přesto dělí přes čtvrt století a tvůrci původně postavu plánovali jako bližší věku protějšku.

7) Změny a vystřižené scény

Foto: Falcon

Polibek Carol a Melvina vůbec nebyl ve scénáři. Došlo k němu, když režisér Brooks na Nicholsona zavolal „Polib ji!“ přímo uprostřed natáčení. Úpravami prošly i další části filmu, často posunuté do komediální roviny. Simon měl například navštívit své rodiče, pravděpodobně s nešťastným výsledkem. Hrdinové také pátrali po útočníkovi, který Melvinova souseda zbil, protože ho chtěli potrestat.

Negativní recenze trháků: Hrozně špatný Gladiátor, klišé Statečné srdce a nenávist v Lásce nebeské

Aby zastavil prchajícího prostituta, měl pak Melvin vykřiknout, že by rád zaplatil za orální sex. Prozradil to sám režisér u příležitosti dvacetiletého výročí oscarového snímku.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: