Warcraft: Proč nejambicióznější film podle videoher selhal. Dočkáme se pokračování?

19. 11. 2020 15 596×359 světlý/tmavý vzhled

Psal se rok 2016 a do kin se chystal fantasy velkofilm Warcraft 73 %, natočený podle videoher ze stejnojmenného univerza. Trailery slibovaly hodně: populárního Travise Fimmela   z Vikingů 87 % v ústřední roli, perfektní počítačové efekty, známá místa a povědomé postavy z předlohy. Warcraft měl zkrátka zdánlivě všechny předpoklady stát se hitem. Nepodařilo se mu to však. Proč?

Komplikovaný vznik

Foto: CinemArt

Jedním z pověstných hřebíčků do rakve byla bezpochyby skutečnost, že se Warcraft během svých příprav a natáčení potýkal s celou řadou potíží. Herní studio Blizzard plánovalo adaptaci už v roce 2006 a o tři léta později už přišel i s příběhem. Ten ale tvůrci museli výrazně přepisovat, protože se prý příliš podobal kultovnímu Pánu prstenů.

V této rané fázi se mimochodem o režisérské křeslo ucházel nechvalně známý německý filmař Uwe Boll  , známý prachmizernými adaptacemi her typu Far Cry 37 % nebo Dungeon Siege.

Je tohle nejhorší režisér všech dob? Povyprávíme příběh Uwa Bolla a jeho bizarní kariéry

Naštěstí Warcraft nakonec natočil zkušený Duncan Jones  , mimochodem fanoušek, který ale v době natáčení zažíval těžké období. Jeho ženě diagnostikovali rakovinu přesně v době, kdy režisér začínal pracovat. Jonesův otec, slavný zpěvák David Bowie  , pak zemřel krátce před dokončením produkce.

Škrtání

Foto: CinemArt

Přes všechny tyto strasti udělal režisér pro Warcraft mnoho dobrého. Zkritizoval například původní scénář. „Bylo to unavené fantasy klišé ve stylu lidé jsou hodní a příšery zlé,“ vzpomínal pro list The New York Times. „Vůbec nezachycovalo to, co pro mě dělalo Warcraft Warcraftem. Myšlenku, že hrdinové jsou na obou stranách.“

Přesto Jones sám přiznal i nějaké chyby. Udělal prý spoustu drobných změn, které samy o sobě nevypadaly kdovíjak dramaticky. Po čase se ale film změnil natolik, že ho režisér musel zase pracně záplatovat. V rozhovoru pro Thrillist také naznačil, že se musel potýkat s požadavky byrokratů z filmového studia. Za zmínku stojí, že musel vystřihnout údajně okolo 40 minut, aby se dostal na požadovanou délku okolo dvou hodin.

Efekty a herci

Foto: CinemArt

Kritiky se ale nedočkal pouze scénář. Mnozí fanoušci si stěžovali i na vizuální stránku snímku. Zatímco fotorealističtí digitální orkové sklízeli vesměs chválu, design zbrojí, budov, zbraní a světa obecně přišel mnoha divákům až příliš umělý. Inspiroval se samozřejmě stylizovanými videohrami, v níž mají postavy nadlidsky mohutná ramena a věže se klikatí do antigravitačních tvarů. Vidět tyto komiksově působící prvky vedle živých herců se však leckomu nezamlouvalo.

Kritikové versus diváci. 10 filmů se špatnými recenzemi, které publikum milovalo

Fanoušci se také vesměs shodují, že představitelé orků dokázali své výkony prodat i přes motion capture obleky mnohem lépe, než herci lidí. Mnozí se ptali, proč tvůrci rovnou nepoužili CGI k natočení celého snímku, podobně jako vznikají třeba videa pro MMO World of Warcraft.

Nejasná cílovka a slabá dějová linie

Foto: CinemArt

Film si také zjevně nebyl příliš jistý, na kterou skupinu diváků chce cílit. Pro obyčejné návštěvníky kina byl místy až příliš komplikovaný a plný referencí, jimž nerozuměli. Hráči naopak kritizovali řadu odchylek od předlohy, typu třeba výrazně odlišné Medivhovy věže Karazhan. Podobné úpravy se přitom nevyhnuly ani scénáři.

Negativní vedlejší účinek mělo i režisérovo rozhodnutí věnovat se jak orkům, tak lidem. Vedle Khadgara a Anduina Lothara se tak velké role dočkal i Durotan. Rolling Stone se domnívá, že právě v tom tkví zásadní potíž filmu. Příliš mnoho dějových linek, málo prostoru pro charakterový vývoj. Wired to vidí podobně – Warcraft se prý ztratil ve snaze představit obří svět, do něhož by mohli tvůrci zasadit nové propojené univerzum typu MCU.

Závěrem

Foto: CinemArt

Na všech výše zmíněných výtkách je jistě něco pravdy. Přesto nás (stejně jako řadu dalších diváků) docela mrzí, že už se pokračování nedočkáme. Snímek totiž vzdor tržbám ve výši téměř 440 milionů dolarů tvůrcům podle všeho prodělal a Duncan Jones v roce 2018 tweetoval, že to se sequelem moc nevypadá.

Warcraft, Doba ledová i xXx: Američané nad filmy ohrnuli nos, zahraničí je (občas) zachránilo

Letos v září se nicméně začaly internetem šířit klepy, že studio Legendary Pictures plánuje natočit další snímek ze světa Warcraftu. I pokud jsou však drby pravdivé, zatím samozřejmě nemáme tušení, o čem přesně případný film bude. Třeba ale tentokrát dopadne lépe.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (3 komentáře)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: