Když nadlidské schopnosti nestačí: 5 režisérů, kteří odmítli točit superhrdinský snímek

20. 11. 2020 4 592×172 světlý/tmavý vzhled

V posledních zhruba patnácti letech zažily superhrdinské snímky zlatou éru, kdy neustále nabývaly na popularitě. Není divu, že subžánr nalákal i řadu úspěšných režisérů typu Christophera Nolana   či Zacka Snydera  . Mnoho dalších však z různých důvodů nabídky režírovat adaptace komiksů odmítlo.

1) Peter Jackson

Foto: Verical Ent.

Třeba tvůrce kultovního Pána prstenů, novozélanský režisér Peter Jackson  . Ten prozradil loni v květnu časopisu Empire, že ho s nabídkou oslovil bývalý šéf Warner Bros. Kevin Tsujihara, dokonce hned dvakrát. Ukázalo se však, že má Jackson zálibu v jiném druhu komiksů.

Zeptal se: „Jste fanouškem Aquamana?“ „Ne,“ řekl jsem. A o půl roku později: „Petere, jste fanouškem Aquamana?“ Odpověděl jsem: „Ne, Kevine, vždyť už jsem to říkal. Nedělám superhrdiny. Čtu Tintina… hele, filmy jsou těžké. Chci natáčet jen to, pro jsem opravdu zapálený.“

2) Ava DuVernay

Foto: Falcon

Předtím, než se režie Black Panthera 67 % ujal Ryan Coogler  , přemýšlel Marvel i o Avě DuVernay  , která se předtím asi nejvíc proslavila historickým dramatem Selma 64 % o Martinu Lutheru Kingovi. Tvůrkyni zprvu možnost spolupráce lákala, protože by superhrdinský snímek zasáhl širší publikum, než její předchozí projekty. Pak ale obrátila.

Záleží mi na tom, kde je moje jméno. (…) To bude žít, až už tu já nebudu. Záleží mi na tom, aby [mé dílo] zůstalo věrné tomu, kým jsem v této době byla. A pokud musím dělat moc kompromisů, už to nebude film Avy DuVernay.

3) Darren Aronofsky

Foto: Bontonfilm

Requiem za sen 88 % nebo třeba bizarní biblická adaptace Noe 57 % – o Darrenovi Aronofském   jste už určitě slyšeli. Věděli jste ale, že měl původně natočit film o Wolverinovi? Konkrétně ten, který se odehrává v Japonsku. Aronofsky ale v té době procházel náročným rozvodem a nemohl na tak dlouho vycestovat z New Yorku. Navíc se prý na obzoru začal objevovat již zmíněný Noe.

Příjemná překvapení: 10 filmů z uplynulých let, které předčily naše očekávání

Aronofsky však odmítl i režii Muže z oceli 72 %, byť je podle jeho názoru Superman nejlepším ze všech komiksových hrdinů.

4) George Lucas

Foto: Warner Bros.

Otec předaleké galaxie George Lucas   dostal nabídku na režii Supermana ještě mnohem dřív, konkrétně v sedmdesátých letech. Tehdy už ale připravoval své nejslavnější dílo, nenápadnou space operu jménem Star Wars a rozhodl se jí dát přednost. Zájem měl zprvu podle všeho Lucasův kamarád Steven Spielberg  , po premiéře slavných Čelistí 85 % ho už ale ztratil.

5) Ron Howard

Foto: Falcon

Ostřílený veterán Ron Howard  , režisér Sola 71 %, Rivalů 90 % a Šifry mistra Leonarda 68 % prý během své dlouhé kariéry dostal hned několik nabídek na režii superhrdinských snímků. Má na ně ale podobný názor, jako jeho výše zmíněný kolega Peter Jackson.

Opravdu si myslím, že byste neměli točit filmy jen tak pro nic za nic. Musíte se do nich ponořit. Nikdy jsem nebyl fanda komiksů. Filmy se mi líbí, zvlášť ty o původu postav. Nikdy mi nepřišlo, že bych mohl být na place ve tři v noci, unavený a muset dělat deset rozhodnutí najednou – a že bych pak věděl, co ten příběh potřebuje. Jen bych kopíroval a nic nového netvořil. Všechny jsem je odmítl.

BONUS) Guillermo del Toro

Foto: Falcon

Mexičan Guillermo del Toro   má za sebou tak rozdílné filmy jako Pacific Rim 63 % a Faunův labyrint 81 %. Jeden čas se ale spolu se spisovatelem Neilem Gaimanem zajímali o filmovou verzi Doctora Strange 76 %. Bylo to prý v roce 2007, tedy ještě před premiérou Iron Mana a s ní spojeným vznikem propojeného vesmíru MCU.

Přetočený Návrat do budoucnosti a Starkovy hodinky. Dalších 10 úžasných filmových detailů

Tentokrát ale odmítl Marvel, podle všeho kvůli odlišné představě o tom, jak by měla adaptace vypadat.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: